Flexistav Bieg Granią Tatr już za 10 dni [piękne zdjęcia]

Bieg-marzenie wielu biegaczy. Niełatwo się tam odstać, niełatwo go ukończyć. Trzeba się wykazać doświadczeniem - mieć odpowiednią ilość punktów zgromadzonych w innych biegach. Następnie wziąć udział w losowaniu - żeby było trudniej, bieg jest rozgrywany raz na dwa lata. Niełatwo go ukończyć, bo trasa jest trudna technicznie i są ogromne przewyższenia. Jednak wrażenia są nie zapomniane, wystarczy spojrzeć na piękne zdjęcia.

19 sierpnia, już po raz trzeci, w Zakopanem odbędzie się jeden z najpiękniejszych i najbardziej wymagających biegów ultra w Polsce. Na trasie o długości 71 kilometrów, z pięcioma tysiącami metrów przewyższeń, powalczy 350 biegaczy. W tym roku, po raz pierwszy, będzie to również wyścig o tytuł Mistrza Polski Skyruniing Ultra.

Zawodnicy wystartują z Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej. Dalej pobiegną przez Wołowiec, Jarząbczy i Starorobociański Wierch, do punktu odżywczego przy Schronisku na Hali Ornak. Stamtąd przez Czerwone Wierchy i Kasprowy, do Schroniska Murowaniec, dalej przez Krzyżne, do Doliny Pięciu Stawów i Doliny Roztoki, następnie przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Rówień Waksmundzką, Nosalową Przełęcz i Kuźnice, aż do mety na Stadionie COS w Zakopanem, nieopodal Wielkiej Krokwi.

Na pokonanie tego dystansu biegacze będą mieli pół godziny więcej niż w poprzednich edycjach, czyli 17 godzin i 30 minut.

 

Skąd pomysł na taki bieg w Tatrach? – zapytaliśmy jedną z organizatorek, Justynę Żyszkowską?

– Wiosną, 2012 roku koleżanka wróciła z jakiegoś biegu ultra. Podczas jednego z wielu wieczorów towarzyskich (leżałam wtedy w domu z nogą w gipsie) narzekała na organizację. Stwierdziłyśmy obie: zróbmy porządny bieg ultra w Tatrach. Doświadczenie w organizacji miałyśmy, od wielu lat organizujemy memoriał Piotra Malinowskiego, najbardziej znane i najbardziej techniczne zawody w ski-alpinizmie w Polsce, które w 2011 były finałem Pucharu Świata (zaszczycił nas wtedy Kilian Jornet). Oprócz tego Bieg na Kasprowy to też mój pomysł i pierwsze edycje również organizowałam.

Macie stałą ekipę która pracuje przy biegu?

– Stworzyliśmy fajną ekipę organizacyjną: Monika Strojny, Mariusz "Gienek" Rogus, Jan Krzysztof i ja. I póki co, działamy w tym składzie. Oprócz tego, od początku mamy szefów poszczególnych odcinków: Michał, Witek i Marcin, którzy są ratownikami TOPR. Wspierają nas też dobre duchy czyli Magda, Kaśka, Justynka, Ania. I cała masa innych ludzi. Po prostu fajna i zgrana ekipa.

Jak powstała trasa biegu?

– Pierwsza koncepcja, która powstała w mojej głowie to trasa między Doliną Chochołowska a Morskim Okiem. Jednak chcieliśmy zakończyć gdzieś w Zakopanem, a jednocześnie uniknąć "morskoocznych" tłumów, więc powstał pomysł ostatniego odcinka: Wodogrzmoty – Zakopane

Do kogo należy rekord trasy?

– Bartek Gorczyca przebiegł tę trasę  w  9 godzin i 16 minut, w 2015 roku.  Ale ciężko to porównać, bo trasa była trochę dłuższa niż w 2013, kiedy wygrał Przemek Sobczyk z czasem 9 godzin i 9 minut.

Trasa biegnie przez Tatrzański Park Narodowy, czy możemy tam spotkać jakieś zwierzaki? 

– Na pewno kozice, zwłaszcza na pierwszym odcinku, przy wschodzie słońca na grani Tatr Zachodnich.

Zapowiada się niezwykle ciekawa walka wśród czołówki zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na starcie zobaczymy między innymi Magdę Łączak – jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek górskich w Polsce, zwyciężczynię tegorocznego Złotego Maratonu w DFBG, Magdę Kozielską – czwartą zawodniczkę Pucharu Świata Skyrunning w verticalu, Edytę Lewandowską – Mistrzynię Polski w Maratonie, Annę Arseniuk – zwyciężczynię Biegu Rzeźnika Ultra i Justynę Frączek – wieloletnią zawodniczkę rajdów przygodowych. Wśród mężczyzn, swój start zapowiedzieli zwycięzcy dwóch pierwszych edycji: Przemek Sobczyk i Bartek Gorczyca, a także Piotr Hercog, Piotr Biernawski, Robert Faron, Miłosz Szcześniewski, Marcin Rzeszótko oraz Paweł Dybek.

Wybranych zawodników będzie można śledzić on-line dzięki nadajnikom GPS TrackCourse. A poza tym, wszyscy zawodnicy będą "łapani" na na punktach kontrolnych usytuowanych na punktach odżywczych. 

Każdy, kto ukończy zawody w limicie czasu, otrzyma plecak finishera marki Dynafit. Natomiast wszyscy zawodnicy znajdą w pakietach startowych oryginalne, dedykowane chusty Buff, a na punktach odżywczych będą mogli wybierać w produktach marki Nutrend, Coca-Cola, Powerade i Piekarni Cukierni Gałuszka z Żywca.

Bieg Ultra Granią Tatra jest biegiem kwalifikacyjnym do UTMB. Finiszerzy otrzymują też punkty do rankingu ITRA

Na mecie przy Stadionie  COS OPO Zakopane stanie miasteczko biegowe, ze strefą regeneracji, z posiłkami regionalnymi z Karczmy Polana. Po raz pierwszy będzie strefa biegów dla najmłodszych!

W godzinach 11:00 – 14:00 na Stadionie rozegrane zostaną biegi dla dzieci w wieku 4-14 lat. Cały dochód – wpisowe jest dobrowolne – zostanie przekazany dla małej Ingi Figurskiej, chorującej na rdzeniowy zanik mięśni. Zachęcamy do wpierania leczenia Ingi już dzisiaj, na stronie www.inga-figurka.pl.

Dodatkową atrakcją będzie konkurs! Każdy uczestnik oraz każdy kibic może przygotować filmik z zawodów i przesłać do nas swój zmontowany materiał. Twórca najlepszego filmu otrzyma premierowy zegarek Suunto Spartan Trainer Wrist HR.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania na trasie i mecie zawodów.

Organizatorzy dziękują Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, prawie stu wolontariuszom z całego kraju oraz wsparciu firm FlexiStav i Eutelsat bez których, zawody nie mogłyby się odbyć

Piękne zdjęcia dzięki uprzejmości  Magdy Stawiszyńkiej, Jakuba Żebrowskiego i Piotra Dymusa.

Więcej informacji znajdziecie na www.graniatatr.pl

Copyright © Agora SA