Gorce Ultra-Trail - pomysł na długi weekend sierpniowy [fotogaleria]

Gdzie by tu spędzić długi weekend sierpniowy? Mamy dla was propozycję. Gorce, czyli pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich. Szczyty są łagodne i kopulaste, wznoszą się niewiele ponad grzbiet, co obiecuje idealne do biegania ścieżki.

Ich osobliwością jest występowanie rozrogu, czego przykładem jest Tubacz. Od jego szczytu rozchodzi się we wszystkich kierunkach siedem górskich pasm. Przy pięknej pogodzie możemy ujrzeć Tatry.

Gorce Ultra-Trail

To idealna impreza na pierwszy start w górach, albo nawet debiut na dystansie ultra. Dwie długie trasy biegną przez najwyższy szczyt Turbacz, 1310 m.n.p.m. oraz: Lubań, Kudłacz i Gorc, w sumie cztery najpiękniejsze szczyty. Każdy wyjątkowy, każdy niezwykle malowniczy, z własną historią i legendą. Wystarczy spojrzeć na piękne zdjęcia utorstwa Róży Ziemby.

Jedna z legend tłumaczy pochłodnienie Kapliczki Bulandy na Jaworzynie Kamienickiej. Ufundował ją najsłynniejszy gorczański baca – Tomasza Chlipała, zwany Bulandą. Przez 50 lat zajmował się pasterstwem, był też znanym znachorem i uważano go za czarodzieja. Jedna z legend mówi, że Bulanda widywał liczne dusze pokutujące za grzechy, które błąkają się po górach. Dla nich właśnie ufundował kapliczkę. Z przed kapliczki rozciąga się widok na Kudłoń i Gorc – jeden z najpiękniejszych widoków w Gorcach.

Gorce Ultra Trail - kapliczka BulandyGorce Ultra Trail - kapliczka Bulandy [fot. runaddict]

W ramach imprezy Gorce Ultra-Trail mamy do wyboru kilka dystansów:

  • 102 kilometry i 4240 metrów przewyższeń
  • 80 kilometry i 3240 metrów przewyższeń
  • 40 kilometry i 1830 metrów przewyższeń
  • Ochotnica Challege na dystansie 20 kilometry i 965 metrów przewyższeń
  • Studzionki Vertical, czyli sprint w tylko w górę i mamy do pokonania ok 248 metrów przewyższeń. Zostało jeszcze trochę miejsc.

Więcej informacji na stronie organizatora.

Zostań wolontariuszem!

Jeśli nie macie ochoty biegać, mamy równie ciekawą propozycję. Można zostać wolontariuszem Gorce Ultra-Trail. Można oznaczać trasę, pracować w biurze zawodów, pomagać zawodnikom na punktach żywieniowych lub w miasteczku biegowym. Organizatorzy obiecują wyjątkową atmosferę, cudowne wspomnienia, bezpłatny nocleg i wyżywienie, a w pakiecie wolontariusza koszulka, buff, medal, numer startowy - jeśli ktoś ma ochotę wystartować w biegu Ochotnica Challenge 20 km.

Na stronie internetowej organizatorów znajduje się formularz zgłoszeniowy.

Baza zawodów oraz meta znajdują się w Ochotnicy Górnej. Ochotnica Górna i Ochotnica Dolna były kiedyś jedną wsią, obie przepięknie położone, Ich wielką zaletą jest nieduży ruch turystyczny. Panuje tam wielki spokój i nie ma tłumów na szklakach. 

Baza turystyczna to całe mnóstwo niezbyt rozreklamowanych kwater prywatnych, oferowanych przez niezwykle gościnnych i życzliwych mieszkańców. Wystarczy dojechać na miejsce i popytać ludzi. Mieszkańcy zachowali swoją lokalną odmienność i autentyczność. Mają odrębną gwarę, stroje, budownictwo i obrzędy. Nazywają się Góralami, choć nie są to Górale Podhalańscy.

Gorce Ultra Trail - na mecieGorce Ultra Trail - na mecie [materiały organizatora]

Copyright © Agora SA