Za nami Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich!

Lądek Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk, a może i najstarsze. Położone w Górach Złotych, w Sudetach Wschodnich, przez większą część roku gości głównie kuracjuszy w wieku słusznym. Jednak na kilka dni roku, miasteczko młodnieje, dzięki biegaczom górskim, którzy przyjeżdżają ścigać po okolicznych szlakach górskich Ziemi Kłodzkiej w Dolnośląskim Festiwalu Biegów Górskich.

Festiwal ma niepowtarzalną atmosferę, a składa się na to wiele czynników. Po pierwsze: świetna organizacja i logistyka za którą stoi Załoga Górska – grupa zgranych, wesołych wolontariuszy.  Najlepsze arbuzy serwują na punktach odżywczych właśnie na DFBG. Po drugie: dyrektorem Festiwalu jest Piotr Hercog, jeden z czołowych biegaczy górskich w Polsce, zawodnik Salomon Suunto Team, najlepszy zagraniczny zawodnik w tegorocznym Tenzing Hillary Everest Marathon. Po trzecie: lokalizacja - biuro zawodów, meta i expo mieszczą się w centrum uzdrowiska.

Całe życie festiwalowe toczy się wokół fontanny zdrojowej. Biegacze i nie tylko, mogą leżeć na zielonej trawie, popijając izotoniczny napój chmielowy, kibicując jednocześnie finiszerom wbiegającym na metę. A ruch na mecie jest przez niemal przez cały weekend, bo tak są zorganizowane biegi.

W tym samym miejscu jest scena gdzie odbywają się spotkania z ciekawymi gośćmi, koncerty, dekoracje najlepszych biegaczy. Można usiąść na tarasie w jednej z okolicznych kawiarni by uzupełnić węglowodany i ciągle słyszeć, co dzieje się na mecie i festiwalowej scenie.

DFBB 2017DFBB 2017 [materiały organizatora]

Dość bogata baza noclegowa, sprawia, że zawsze znajdzie się lokum. A jak się nie znajdzie, niedaleko jest klimatyczne pole biwakowe, godne polecenia. Miękka, zielona trawa, w otoczeniu drzew, przy szumie strumyka, bez nadmiernego tłumu i w towarzystwie samych biegaczy. Bo kto do Lądka przyjedzie pod namiot? Kuracjusze mieszkają w sanatoriach.

20-23 lipca odbyła się już piąta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich.  Ze zgłoszonych i zweryfikowanych prawie 1900 zawodników ostatecznie udział w Festiwalu wzięło 1700 biegaczy. Zawodnicy rywalizowali na 7 trasach, o czym pisaliśmy wcześniej.

Festiwal rozpoczął się  w czwartek o 17:30, kiedy to Dyrektor Festiwalu Piotr Hercog wraz Burmistrzem Lądka-Zdroju Romanem Kaczmarczykiem otworzyli oficjalnie imprezę. Chwilę później, o godzinie 18:00 na trasę wyruszyli zawodnicy Biegu 7 Szczytów, najdłuższego festiwalowego biegu. Wystartowało 166 biegaczy, ale na metę dotarło tylko 66. Z tym morderczym dystansem najlepiej poradził sobie Łukasz Sagan, dla którego był to już kolejny start na tym dystansie. Łukasz dwa lata temu, zajął miejsca 5-8, kiedy to w grupie 4 biegaczy przekroczył metę w Lądku. W zeszłym roku wygrał B7S wraz z Rafałem Bielawą – zawodnicy ostatnie kilometry pokonali razem i postanowi, że razem dotrą do mety.

DFBB 2017DFBB 2017 [materiały organizatora]

W tym roku celem Łukasza była walka o zwycięstwo, a z tyłu głowy tliła się myśl o pobiciu rekordu trasy. Udało się i jedno i drugie. Łukasz biegł w czołówce od początku, od osiemdziesiątego kilometra objął prowadzenie i stale powiększał przewagę nad rywalami. Na mecie pojawił się już w sobotę, dokładnie po 30 godzinach, 20 minutach i 42 sekundach, bijąc rekord trasy Pawła Dybka. Na metę w Lądku dotarło też 5 kobiet. Najszybsza z nich była Anna Hoduń, która pokonała trasę w niespełna 42 godziny.

Na uwagę zasługuje wyczyn Hani Sypniewskiej, która już po raz trzeci zmierzyła się z tym dystansem. Hania przybiegła jako trzecia kobieta, pierwsza w swojej kategorii. Dodam tylko, że Hania startuje w kategorii 60+, co jest dowodem na to, że cyferkami w dowodzie nie należy się przejmować.

Na dystansie Super Trail 130 km wygrał Łukasz Dziądziak i Ula PodolakK-B-L 110 km wygrał Piotr Jóźwiak oraz Marta Wenta, która w tym roku wygrała Dolomiti Extreme Trail (103 km). Panowie powtórzyli swoje zwycięstwa sprzed roku. Obie panie zajęły 5 miejsca w klasyfikacji open na swoich dystansach.

Na trasie Ultra Trail 68 km doszło do małej niespodzianki. Specjalny gość DFBG – przesympatyczny Pau Bartolo, który ma w swoim biegowym CV zwycięstwa w takich biegach jak CCC czy TDS zajął niespodziewanie drugie miejsce przegrywając z Rafałem Klechą. Na 14 pozycji dobiegła Anna Jarosz najlepsza zawodniczka na tym dystansie.

DFBG 2017DFBG 2017 [materiały organizatora]

W Złotym Maratonie, chyba najmocniej obsadzonym biegu w tegorocznym Festiwalu wśród Panów wygrał Artur Jabłoński, przed Krzysztofem Lisakiem i Pawłem Dybkiem. Klasą dla siebie była Magda Łączak, która wygrała z dużą przewagą nad rywalkami, a w klasyfikacji Open zamknęła pierwszą dziesiątkę.

Dystanse Złotego Półmaratonu – 21 km i Trojak Trail – 10 km to biegi, które wielu zawodników stara się połączyć. Harmonogram imprezy pozwala bowiem wystartować zarówno w Złotym Półmaratonie, który jest rozgrywany w sobotę oraz w Trojaku, który zamyka imprezę w niedzielę.

Najlepszym zawodnikiem na obu dystansach okazał się być Bartłomiej Przedwojewski – jeden z gości DFBG. Napisać, że wygrał to mało powiedziane. Bartłomiej pokonał drugiego zawodnika w Półmaratonie o 16 minut bijąc przy tym rekord trasy o 10 minut. W Trojaku również rozprawił się z rekordem trasy, a drugiego na mecie zawodnika wyprzedził o 6 minut.

Wśród Pań dwa zwycięstwa odnotowała Martyna Kantor, która bezapelacyjnie wygrała  Złoty Półmaraton. Nieco trudniej było na trasie Trojaka, gdzie Martyna musiała odpierać ataki Natalii Tomasiak.

Warto dodać, że bieg Trojak Trail to bieg charytatywny z którego część środków przeznaczona jest dla Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Piszkowicach. Zaraz po biegu odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez zaprzyjaźnione z festiwalem osoby i instytucje. Zebrano okrągłą sumę 20 000 złotych.

DFBG to nie tylko rywalizacja dorosłych. W niedzielę rywalizowali najmłodsi podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Wszystkie dzieciaki zostały nagrodzone medalami. Imprezę bardzo dobrze dopełniły spotkania z gośćmi festiwalu.

DFBB 2017DFBB 2017 [materiały organizatora]

W sobotę od godziny 17 uczestnicy festiwalu mogli posłuchać rozmów Marka Dudzińskiego – redaktora naczelnego Runner’s World z zaproszonymi gośćmi: Salomon Suunto Teamem w składzie: Magda łączak, Natalia Tomasiak, Paweł Dybek oraz Bartłomiejem Przedwojewskim. Pojawili się też Henryk Szost i Pau Bartolo. Wieczór dopełnił koncert zespołu Danny Boy Experience.

Festiwal zakończył się w niedzielne popołudnie ceremonią dekoracji wszystkich dystansów. Nagradzano zarówno kategorię open jak i kategorie wiekowe. Całość dopełniły konkursy i zabawy w których też można było wygrać nagrody.

DFBB 2017DFBB 2017 [materiały organizatora]

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Copyright © Agora SA