Breaking2 - czy człowiek jest gotowy złamać 2 godziny w maratonie?

Obsesja zejścia w biegu maratońskim poniżej dwóch godzin trwa już u mnie od lat - jak mówi o sobie Sandy Bodecker, wiceprezes w sekcji projektów specjalnych Nike. Wytatuował sobie nawet 1:59:59 po wewnętrznej stronie lewego nadgarstka. - Jestem marzycielem i mam szczęście pracować z innymi marzycielami w środowisku, w którym wyzwania to chleb powszedni.

Odkąd pamięta, Bodeckera pasjonowało pokonywanie barier. Pragnienie bycia świadkiem osiągania nowych rekordów czy zobaczenia na własne oczy, jak sportowiec dokonuje rzeczy pozornie niemożliwych, jest tym, co napędza sport. - To ważne, ponieważ sprawia, że rywalizacja jest wciąż interesująca i zaskakująca - mówi Sandy - Najlepsi z najlepszych żyją właśnie dla tej chwili, by tego dokonywać.

Sandy BodeckerSandy Bodecker [materiały Nike]

Ci najlepsi z najlepszych to Lelisa Desisa, Zersenay Tadese oraz Eliud Kipchoge.

Miesiące prób i analizowania profili najlepszych na świecie maratończyków, pozwoliły stwierdzić, że to właśnie tych trzech biegaczy ma najlepsze predyspozycje, by stawić czoła wyzwaniu. Mają naturalną zdolność do utrzymywania wysokiego tempa biegu przez długi czas. Posiadają lata doświadczenia.

Wszyscy trzej biegacze mieszkają i wykonują większość treningów w górach. Obiekt sportowy, w którym trenuje Kipchoge znajduje się w Kenii, Desisa przebywa w Etiopii, a Tadese mieszka na zmianę w Erytrei (jego rodzinnym kraju) i Hiszpanii (kraju jego trenera).

Breaking2Breaking2 [materiały Nike]

Czy się uda?

Przez 16 lat rekord biegu maratońskiego został zredukowany z 2:06:05 do 2:02:57. Patrząc z perspektywy historii, nadal daleko nam do pobicia bariery dwóch godzin. Uzyskanie takiego wyniku wiąże się z pokonaniem wyjątkowego mentalnego wyzwania. - Podczas dwugodzinnego biegu może się zdarzyć dużo więcej niż w dziesięciosekundowym sprincie - twierdzi Carl Lewis, jeden z pierwszych sprinterów, którzy złamali barierę 10 sekund.

Wyzwanie, które motywuje innych

Przyglądanie się, jak trójka śmiałków podejmuje się tak wielkiego wyzwania w świetle reflektorów jest inspirujące na wiele sposobów - Projekt Breaking2 sprawia, że zaczynam myśleć o własnych ograniczeniach, jak o czymś, co nieświadomie sam sobie nakładam i o tym jak mogę je pokonać - mówi Rupp Lagat.  Rupp trenuje by być w stanie nadawać biegaczom tempo przez pewien odcinek trasy projektu Breaking2. Wykorzystuje to doświadczenie jako inspirację do realizacji własnego marzenia - Czuję przypływ nowych chęci pobicia rekordu Ameryki na dystansie 10000 m.

W 201 6 roku, w wieku 41 lat, Lagat przebiegł po raz pierwszy dystans 10000 m w czasie 27:49, bijąc rekord w kategorii masters o 41 sekund.

Breaking2Breaking2 [materiały Nike]

Breaking2 jest źródłem inspiracji dla wielu biegaczy. Benoit-Samuelson zaczęła biegać, kiedy kobietom mówiło się, że nie mogą biegać dalej niż 1500 m, bo nie będą mogły mieć dzieci. - Po pokonaniu 150 tysięcy mil i urodzeniu dwójki dzieci, nadal staram się wyznaczać nowe linie mety - mówi Samuelson. Według biegaczki o to właśnie chodzi w Breaking2 - Przekraczanie pozornie nieprzekraczalnych barier daje mi, i jak sądzę każdemu, kto z pasją podchodzi do tego, co robi, motywację do osiągania każdego celu.

Paula Radcliffe, najszybsza biegaczka maratońska wszechczasów, mówi, że to wyzwanie jest istotne dla każdego biegacza na świecie - Jeśli któremuś z maratończyków uda się pokonać barierę dwóch godzin, to otworzą się nowe możliwości dla biegania maratońskiego tak, jak stało się to, kiedy Roger pokonał dystans mili w czasie poniżej czterech minut - mówi mistrzyni. To, co było kiedyś niemożliwe, stało się powszechne

- Większość ludzi sądziła, że zejście poniżej czterech minut na milę nie będzie nigdy możliwe, ale teraz biegają tak nawet chłopcy ze szkoły średniej - wspomina Rupp Lagat. - Zawsze potrzeba tego jednego wydarzenia, by świat uwierzył, że można czegoś dokonać.

Co maja powiedzieć takie leszcze, jak ja?

Swój najlepszy maraton pokonałam w tempie 5:27, najlepszy półmaraton: 5:01, dycha: 4:54, piątka 4:48.

Żeby złamać legendarne 2 godziny, biegacze muszą utrzymać tempo 2:51. Czy ja jestem w stanie rozpędzić swoje ciało do takiej prędkości? Nawet na bardzo krótkim dystansie? Nigdy w życiu!

Ale czuję przypływ nowych chęci pobicia swojej życiówki w maratonie. Jeśli któremuś z tej trójki uda się złamać 2 godziny, ja spróbuję złamać 3:30. To  by oznaczało biec cały czas w tempie poniżej 5. Czy się uda?

Breaking2Breaking2 [materiały Nike]

Już za kilka godzin, czyli w sobotę, 6 maja, o godzinie 5:30, na torze w Monzy rozpocznie się walka o legendarny wynik. Czy się uda?