Szymon Kulka i Izabela Trzaskalska z tytułami Mistrza Polski w Półmaratonie

Szymon Kulka wygrał 26. Półmaraton PHILIPS Piła i jednocześnie sięgnął po pierwszy w karierze tytuł Mistrza Polski na dystansie 21,097km. Wśród kobiet najlepsza była Izabela Trzaskalska. Imprezę ukończyła rekordowa liczba 3258 biegaczy, co oznacza rekord frekwencji pilskiego półmaratonu. Po raz pierwszy od 11 lat na podium pilskiego półmaratonu nie stanęli zawodnicy z Kenii.

W niedzielę, 4 września, wszystkie oczy biegowej Polski były zwrócone na Piłę, w której odbył się 26. Półmaraton PHILIPS Piła w randze Mistrzostw Polski w Półmaratonie kobiet i mężczyzn. Na bieg przyjechali czołowi polscy biegacze i biegaczki, chociaż ze względu na sezon olimpijski i inne starty w stawce brakowało niektórych zawodników, którzy mogli pokusić się o walkę o medale. Do Piły ze względów logistycznych nie dotarło również dwóch dobrych biegaczy z Kenii, którzy mogli wpłynąć na podkręcenie tempa biegu zawodników rywalizujących o tytuły mistrzowskie.

26. Półmaraton PHILIPS Piła26. Półmaraton PHILIPS Piła Daniel Balukiewicz

Rekordowa frekwencja i dobra pogoda

Tegoroczna edycja pilskiego półmaratonu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem biegaczy. Już na kilka tygodni przed terminem imprezy został osiągnięty limit uczestników wynoszący 3500 osób. Decyzją organizatorów do biegaczy trafiło jeszcze dodatkowe 300 pakietów. Na liście startowej widniały nazwiska osób z całej Polski, chociaż przeważali uczestnicy z Piły i Poznania. Wielu biegaczy przyjechało na niedzielny półmaraton, aby zaliczyć kolejny start do Korony Półmaratonów Polskich, prestiżowego wyróżnienia, które otrzymają biegacze z co najmniej 5 ukończonymi w ciągu roku wybranymi biegami na dystansie 21, 097km.

Przed biegiem było wiele obaw o to, czy w weekend nadejdą zapowiadane wcześniej upały, ale ostatecznie, gdy w niedzielę zawodnicy ruszali na trasę nad Piłą tylko delikatnie kropiło, a termometry pokazywały poniżej 20 stopni Celsjusza. Dobre warunki atmosferyczne w połączeniu z szybką trasą biegu w Pile przyniosły niezłe wyniki, jakie zawodnicy osiągnęli na mecie. Wśród mężczyzn swój pierwszy tytuł mistrzowski na dystansie półmaratonu wywalczył Szymon Kulka reprezentujący barwy UKS Lipinki osiągając metę w czasie 1:04:28, ponad pół minuty później finiszował Adam Nowicki (MKL Szczecin), Mistrz Polski w Półmaratonie z 2014 roku, a trzeci miejsce na podium zagwarantował sobie Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) z czasem 1:05:24.

26. Półmaraton PHILIPS Piła26. Półmaraton PHILIPS Piła Daniel Balukiewicz

Wśród kobiet żadnych szans rywalkom nie dała Izabela Trzaskalska reprezentująca barwy UMCS Lublin. Przybiegła do mety z czasem 1:12:44, co oznaczało przewagę ponad 3 minut nad Olgą Kalendarovą- Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża), która osiągnęła wynik 1:15:49. Trzecia finiszowała Marta Krawczyńska (STS Pomerania Szczecin) z czasem 1:15:52.

Niedzielny półmaraton ukończyła rekordowa liczba 3258 uczestników.

26. Półmaraton PHILIPS Piła26. Półmaraton PHILIPS Piła Daniel Balukiewicz

„Bardzo cieszymy się z rekordu frekwencji, który padł podczas dzisiejszego Półmaratonu PHILIPS Piła. Oznacza to, że biegacze lubią szybką trasę w Pile i chętnie przyjeżdżają do nas po nowe rekordy życiowe. Dopisała pogoda, dlatego jesteśmy przekonani, że wielu biegaczy opuszcza Piłę z uśmiechem na twarzy. Jeśli chodzi o rywalizację w Mistrzostwach Polski to chciałbym serdecznie podziękować zawodnikom za walkę na trasie, tym razem nie pojawili się na starcie szybcy zawodnicy z zagranicy, brakowało być może zatem kogoś, kto podkręciłby trochę tempo biegu. Ale i tak czasy osiągnięte dzisiaj w Pile oceniamy jako niezłe. Po raz pierwszy od kilku lat mamy polskie podium w Pile, to dość niespotykany obrazek. Gratulujemy zwycięzcy, zwłaszcza Szymonowi Kulce, który od niedawna biega na dystansie półmaratonu. Ściskamy kciuki za kolejne starty nowego Mistrza Polski w Półmaratonie.” – powiedział Henryk Paskal, dyrektor 26. Półmaratonu PHILIP Piła.

Klasyfikacja zwycięzców 26. Półmaratonu PHILIPS Piła i zarazem kwalifikacja Mistrzostw Polski

Mężczyźni

1.      Szymon Kulka 1:04:28

2.      Adam Nowicki 1:06:04

3.      Tomasz Grycko 1:06:24

Kobiety

1.      Izabela Trzaskalska 1:12:44

2.      Olga Kalendarova-Ochal 1:15:49

3.      Marta Krawczyńska – 1:16:52

 

 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.