Pobiegnij w Gorce Ultra-Trail. Najwyższy czas!

Najwyższy czas - można by powiedzieć - bo pasmo górskie rozciągające się między Rabką a Krościenkiem jest wyjątkowo ciekawe, a przy tym mało spenetrowane przez biegaczy. Długie łagodne grzbiety, widokowe polany pasterskie, bogata kultura i dogodne położenie, dokładnie pomiędzy Krakowem a Tatrami. Do tego najlepiej zachowane w naszym kraju pozostałości tradycji wołoskich, tajemnicze historie z czasów II wojny światowej i coraz lepiej rozwijająca się infrastruktura turystyczna (wieżę widokowe, sieć ścieżek i dróg górskich idealnych dla biegaczy) - oto czym są Gorce.

Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy trasy - 80, 43 oraz 20 km, z tym że uczestnicy dwóch dłuższych, wystartują razem i dopiero na 32 kilometrze zdecydują, który dystans chcą przebiec. Przewyższenia zróżnicowane, od 3240 m na najdłuższej trasie, do 965 na najkrótszej. Impreza odbędzie się 13-14 sierpnia 2016, start w Ochotnicy Dolnej, metę i bazę zawodów zlokalizowano w Ochotnicy Górnej. Bieg został ostatnio certyfikowany przez International Trail Running Association. Za przebiegnięcie 80 km każdy zawodnik otrzyma 4 pkt. UTMB, za trasę 43 km - 2 pkt (wg nowej skali).

Będzie to klasyczny bieg po wielkiej pętli, która spełnia symboliczne warunki przebiegnięcia całych Gorców. Po drodze znajdziemy cztery najbardziej znane i wybitne gorczańskie szczyty: Lubań, Turbacz, Kudłoń i Gorc, a kluczowy fragment trasy - Droga 10 polan - będzie prowadził przez najcenniejsze obszary Gorczańskiego Parku Narodowego, ścieżką wytyczoną kiedyś przez Walentego Gadowskiego - autora Orlej Perci! Trasa jest średnio trudna ale bardzo szybka, podłoże w większości miękkie, pozwala rozpędzić się na zbiegach. Jest też dodatkowa wartość dla tych co chcą się ścigać - trasa 80 km bardzo łatwo dzieli się na cztery wyraźne etapy, wyznaczone przez trzy niskie doliny z punktami żywieniowymi. Taktycznie można bieg precyzyjnie zaplanować... później wystarczy tylko trzymać się planu. Organizatorzy zapowiadają udział zawodników z krajowej (a może nawet światowej) czołówki.

Będzie też coś dla początkujących górali - Ochotnica Challenge 20 km idealnie się dla nich nadaje. Po połowie jest to 10 km stosunkowo łatwego podbiegu i 10 km bardzo przyjemnego zbiegu. Trasa mało kamienista i dosyć szeroka, przy tym bardzo widokowa.

I żeby poziom emocji jeszcze nieco podnieść, organizatorzy zaplanowali dwa punkty kontrolne na szczytach ogromnych wież widokowych, które stanęły ostatnio na gorczańskich wierzchołkach. 

Bieg zostanie przeprowadzony w formule częściowej samowystarczalności, zgodnie z regułami turystyki odpowiedzialnej, której podstawowym założeniem jest zminimalizowanie śladu kulturowego na środowisku naturalnym. Na punktach żywieniowych nie będzie jednorazowych kubków, a organizatorzy zaproszą wszystkich chętnych do akcji sprzątania Gorców. Zgodnie z rozwijaną od kilku lat akcją porządkowania ścieżek biegowych pod hasłem "Zabiegam o czystą Polskę".

Dodatkowa atrakcja:  Ochotnica - główna baza zawodów, obchodzi w tym roku 600-lecie lokacji na prawie wołoskim. Organizowana co roku impreza folklorystyczna - Watra Ochotnicka - będzie miała rocznicowy oddech i międzynarodową obsadę. A że odbywa się dokładnie w ten sam weekend co

Gorce Ultra Trail, oprócz tradycyjnych atrakcji w postaci zimnej wody w potoku na mecie, zawodnicy dostaną też coś dla ducha.

Warto przyjechać w połowie sierpnia w Gorce.

 

 

Więcej informacji:

www.gorceultratrail.pl

www.facebook.com/gorceultratrail/