Warszawa chce być gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie! #Warsaw2020

Rok 2020 może być dla Warszawy wyjątkowy. Stolica Polski może po raz pierwszy po ponad 30 latach stać się gospodarzem lekkoatletycznych zawodów w randze seniorskich mistrzostw świata IAAF! Inicjatorem pomysłu jest Fundacja ?Maraton Warszawski?, która wystąpiła już z oficjalnym wnioskiem do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wniosek Fundacji uzyskał już wstępne poparcie Urzędu m. st. Warszawy.

Mistrzostwa Świata w półmaratonie to impreza cykliczna, która od roku 2010 odbywa się co 2 lata. Pierwsze zawody miały miejsce w roku 1992 w Stanach Zjednoczonych i wzięło w nich udział 204 zawodników. Ostatnie mistrzostwa na tym dystansie odbyły się kilka miesięcy temu - 26 marca w walijskim Cardiff. Gospodarzem mistrzostw w roku 2018 będzie hiszpańska Sewilla, a za kolejne 2 lata najszybsi biegacze świata mogą zjechać się właśnie do Warszawy.

Fundacja "Maraton Warszawski" wystąpiła już do Polskiego Związku Lekkiej Atletyki z oficjalną propozycją zorganizowania Mistrzostw Świata w półmaratonie w ramach Półmaratonu Warszawskiego, który w roku 2020 odbędzie się po raz 15. Prezes Fundacji "Maraton Warszawski" - Marek Tronina komentuje tę inicjatywę w następujący sposób:

- Spodziewamy się, że w przypadku otrzymania prawa do organizacji mistrzostw świata na starcie mogłoby stanąć nawet 20 tys. biegaczy. Jesteśmy na to przygotowani, wiemy gdzie i jak zorganizować zaplecze imprezy, a zadeklarowane wsparcie miasta gwarantuje nam, że będziemy mogli zorganizować bieg w naprawdę komfortowych warunkach, wykorzystując całe nasze doświadczenie i potencjał organizacyjny. Warto podkreślić, ze to olbrzymia promocja zagraniczna dla Polski, Warszawy i dla naszych biegów, które są organizowane na światowym poziomie. Myślę zresztą, że wszyscy zasługujemy na to, by być gospodarzem takiego święta bo to, co wydarzyło się przez ostatnie lata z bieganiem w Polsce to prawdziwy fenomen.

Warszawa chce być gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie!Warszawa chce być gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie! Fundacja Maraton Waszawski

Impreza takiej rangi, jak Mistrzostwa Świata, to świetna okazja do promocji miasta. W czasie trwania zawodów stolicę może odwiedzić nawet kilkadziesiąt tysięcy biegaczy, kibiców i dziennikarzy. Po raz ostatni lekkoatletyczne mistrzostwa świata seniorów w konkurencjach lekkoatletycznych odbywały się w Warszawie w roku 1987 - wtedy w stolicy Polski gościli specjaliści od biegów przełajowych.

Warszawa to miasto gospodarz największych imprez sportowych Europy. Należy pamiętać, że w stolicy gościliśmy Euro 2012, Finał Ligi Europy w piłce nożnej, jak również odbywał się mecz otwarcia Mistrzostw Świata w piłce siatkowej. - pisze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. Mieszkańcy stolicy pokochali bieganie, co widać na starcie wielu biegów masowych. To w Warszawie właśnie za sprawą Fundacji odbyła się największa masowa impreza biegowa w Polsce. - dodaje.

Mistrzostwa Świata w półmaratonie to nie tylko wielkie święto biegaczy, ale również ogromne widowiskowe medialne, które relacjonują dziennikarze z całego świata. W zawodach tej rangi stratują najlepsi biegacze z całego globu, którzy wzbudzają duże zainteresowanie mediów jak i samych kibiców.

Organizacja Mistrzostw Świata to świetna promocja i lekkiej atletyki i miasta, a półmaraton w Warszawie zapuścił tak wspaniałe korzenie, że nic tylko nacierać. - mówi Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP, wieloletni komentator zawodów lekkoatletycznych.

PZU Półmaraton WarszawskiPZU Półmaraton Warszawski FRANCISZEK MAZUR FRANCISZEK MAZUR

O tym czy Warszawa stanie się oficjalnym gospodarzem Mistrzostw Świata w półmaratonie zadecyduje Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) . Decyzja zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie przyszłego roku. Trzymamy mocno kciuki za tę inicjatywę i mamy nadzieję, że już wkrótce w mediach społecznościowych pojawi się hashtag #Warsaw2020 , który będzie nawiązywał do największej imprezy biegowej, jaka ma szansę odbyć się naszym kraju.

Półmaraton Warszawski 2017 odbędzie się 26 marca 2017 roku.

Buty do biegania dla początkujących. Przegląd modeli do 229 zł