Electrum Ekiden, czyli wyścig blogerów na Maratonie Sztafet. Będzie się działo!

W niedzielę w Białymstoku odbędzie się druga edycja Maratonu Sztafet Electrum Ekiden organizowanego przez Fundację "Białystok Biega". W imprezie wezmą blogerzy, drużyny złożone z 6 biegaczy, którzy łącznie pokonają dystans maratonu, czyli 42 km 195 m. Wśród nagród, jakie czekają na sztafety znajdują się m.in. loty szybowcem oraz pakiet na październikowy maraton sztafet w Budapeszcie.

Atrakcją imprezy będzie konfrontacja dwóch drużyn blogerów, którzy będą rywalizować nie tylko sportowo, ale również finansowo, czyli która ekipa zbierze więcej pieniędzy dla chorych dzieci z hospicjum!

Na czele "Czerwonych" stanie Marcin Dulnik , zaś"Niebieskich" poprowadzi Mateusz Jasiński . W składach aż roi się od gwiazd blogosfery. Celem jest zebranie jak najwięcej pieniędzy na konto Fundacji prowadzącej hospicjum.

Pojedynek blogerówPojedynek blogerów Pojedynek blogerów Pojedynek blogerów

Marcin Dulnik pobiegnie na trzeciej zmianie na dystansie 10 km. - Zdecydowałem, że za każdy przebiegnięty przeze mnie kilometr zapłacę 5 zł. Tym samym zasilę konto hospicjum kwotą 50 zł. Na swoim fanpage-u zaproponuję również konkurs w typowanie wyniku sztafety z odwróconą nagrodą. Ten kto trafi, wpłaca dowolny datek na konto fundacji - mówi Marcin Dulnik, autor bloga DulnikBiega.pl

I dodaje: - Myślę, że to ciekawy, nieszablonowy pomysł zaanagażowania blogosfery w działalność charytatywną i przykład fajnego projektu integrującego środowisko blogerów. Mam nadzieję, że to dopiero początek fajnej tradycji.

Centralnym punktem Maratonu Sztafet Electrum Ekiden będzie stadion lekkoatletyczny BOSiR przy ulicy 11 listopada w Białymstoku. To tutaj zlokalizowana zostanie strefa zmian, a co za tym idzie start i meta tego wyjątkowego biegu. Jedna pętla ma 2,5 km długości, poza pętlą otwierającą zawody, która będzie liczyła 2,195 km. Większa część trasy poprowadzona zostanie alejkami Parku Zwierzynieckiego. Ostatnie kilkaset metrów na każdej zmianie będzie bardzo widowiskowe, ponieważ biegacze będą pokonywać je na bieżni stadionu, a dopingować będzie ich cały zespół.

Atrakcyjne nagrody

Każda sztafeta składać będzie się z 6 zawodników, którzy na poszczególnych zmianach będą kolejno pokonywać następujące dystanse - 7,195 km, 10km, 10km, 5km, 5km, 5km. Kończąc zmianę każdy zawodnik przekaże swojemu zmiennikowi pałeczkę z elektronicznym chipem, która umożliwia pomiar czasu drużyny. Na pokonanie dystansu 42,195 km każda ekipa ma maksymalnie 5 godzin, ale zwycięzcy ubiegłorocznej edycji uporali się z tym zadaniem w 02:37:42.

Zobacz wideo

Dodatkową motywacją do startu w Electrum Ekiden są atrakcyjne nagrody, które przygotowali organizatorzy. Wśród nich znajduje się m.in. 6 przelotów szybowcem ufundowanych przez Aeroklub Białostocki oraz wspólny lot balonem, w który udadzą się członkowie jednej z drużyn. Inną nagrodą jest pakiet treningów crossfitowch dla 6 osób przygotowujących do sierpniowego biegu ekstremalnego Hero Run, który odbędzie się na poligonie wojskowym w Zielonej, koło Białegostoku. Ponadto sztafeta, która ukończy rywalizację na 31. miejscu otrzyma w nagrodę pakiet startowy na maraton sztafet, który odbędzie się w październiku w ramach imprezy 31. SPAR Budapest Marathon. Od 2016 roku Fundacja "Białystok Biega" blisko współpracuje z Węgrami, co pozwala m.in. promować białostockie imprezy biegowe w Budapeszcie.

Zapisy wciąż trwają

- Patrząc na nagrody można powiedzieć, że szykuje nam się Electrum Ekiden wysokich lotów. Wszystkim drużynom życzę jak najlepszych czasów, chociaż warto zauważyć, że w tych zawodach biorą udział nie tylko zaawansowani biegacze. To impreza wprost wymarzona na biegowy debiut, ponieważ formuła Ekidenu umożliwia start praktycznie każdemu, niezależnie od stopnia wytrenowania. Ci bardziej zaawansowani wybiorą dystans 10km, zawodnicy mniej doświadczeni mogą spróbować swoich sił w "piątce" lub na nietypowym dystansie 7,195km. Wszyscy z pewnością otrzymają solidny doping od kolegów i koleżanek z zespołu oraz kibiców. Zawsze podkreślam, że poza rywalizacją w sztafecie liczy się również dobra zabawa i atmosfera sportowego święta. Drużyny stworzone zarówno przez firmy i instytucje, jak i kolegów i koleżanki, którzy chcą spędzić ze sobą trochę czasu wspierając się nawzajem w realizacji celu. Zapisy wciąż trwają, jeśli ktoś jeszcze się waha, zapraszamy, taka sztafeta to świetne sportowe doświadczenie, które warto przeżyć  - powiedział Grzegorz Kuczyński, Prezes Fundacji "Białystok Biega".

Część wpływów z opłat startowych zostanie przekazana na potrzeby Domowego Hospicjum dla Dzieci, które prowadzi Fundacja "Pomóż Im". Organizacja opiekuje się 30 dzieci. Dzieci przebywają w domu, w którym czują się bezpiecznie i pewnie, mając jednocześnie zapewnioną całodobową opiekę medyczną. W sytuacji, kiedy pomoc jest potrzebna natychmiast, lekarze i pielęgniarki dojeżdżają do chorego, o każdej porze dnia i nocy. Średnio na jednego podopiecznego Fundacja wydaje miesięcznie 5700 złotych. NFZ pokrywa niecałe 40% kosztów naszej opieki nad podopiecznymi.

- Opiekujemy się dziećmi, dla których liczy się każdy dzień. To jak wygląda ich codzienność zależy od nas, czy wystarczy pieniędzy na zakup leków, preparatów żywieniowych, aparatury medycznej, sprzętu rehabilitacyjnego, materiałów higienicznych, materiałów opatrunkowych, środków antyseptycznych i jednorazowych. Bardzo cieszymy się widząc każdą kolejną drużynę zapisaną do startu w zawodach Electrum Ekiden ponieważ przekłada się to na konkretne wsparcie naszego Domu. Serdecznie dziękujemy za pomoc i trzymamy wszyscy mocno kciuki za udaną imprezę w duchu sportowej rywalizacji - powiedział Arnold Sobolewski, Prezes Fundacji "Pomóż Im".

Maraton Sztafet Electrum Ekiden odbędzie się w Białymstoku po raz drugi. W pierwszej edycji wystartowało 139 drużyn, w tym roku na liście startowej znajdują się już 173 zespoły. Zapisy trwają do 8 czerwca na stronie www.electrumekiden.pl , po tym terminie można zgłosić swoją ekipę 12 czerwca w Biurze Zawodów pod warunkiem dostępności miejsc.

Co to jest Ekiden?

Słowo ekiden z pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyoso) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Nazwa tego maratonu-sztafety pochodzi od japońskiego systemu transportowego i pocztowego, przebiegającego wzdłuż szlaku Tokaido. Powstał on w XVII w. pomiędzy miastami Edo (obecnie Tokio) i Kioto, oddalonymi od siebie o ok. 500 km. System umożliwiał szybką komunikację m.in. dzięki wymianie koni na kolejnych stacjach (eki).

Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Hiszpanii, Holandii, Chinach, Niemczech, Francji czy Stanach Zjednoczonych.

Największe tradycje biegów typu Ekiden pochodzą z Japonii, gdzie każde rozgrywane zawody są prawdziwym świętem. Na ulice wychodzą tysiące kibiców dopingujący startujących biegaczy. Udział w tej sztafecie to wielki prestiż. Każdy z zawodników przyczynia się do sukcesu swojej drużyny. Do zawodów zgłaszają się największe uniwersytety oraz firmy.

Więcej informacji na stronie internetowej www.electrumekiden.pl

Copyright © Agora SA