Ultramaraton Magurski - kolejna edycja, kolejne wyzwania!

Organizatorzy Ultramaratonu Magurskiego szykują kolejną odsłonę biegu i nowe atrakcje. Kameralna impreza, która ściągnęła w rzadko odwiedzane góry biegaczy z całej Polski szykuje drugą edycję biegu 20 sierpnia 2016. Start i meta będzie miała miejsce tak jak poprzednio w ukrytej wśród gór Beskidu Niskiego miejscowości Krempna. W tej edycji organizatorzy przygotowali zmiany w przebiegu trasy wynikające przede wszystkim z dostosowania dystansów i trudności do oczekiwań biegaczy.

- Największym wyzwaniem było zmniejszenie ilości odcinków asfaltowych i szutrowych na trasie. Udało się nam tego dokonać przy jednoczesnym zwiększeniu atrakcyjności biegu zarówno pod kątem sportowym jak i krajobrazowym - mówi Michał Zawadzki, jeden z organizatorów biegu. W tegorocznej edycji pierwszy odcinek nie będzie biegł Doliną Wisłoki w kierunku Polan, lecz poprowadzi czerwonym szlakiem przez Kąty do Chyrowej, a następnie do Olchowca. Bieg zyska dzięki temu kilkanaście dodatkowych kilometrów oraz kilkaset metrów przewyższenia. Nowy odcinek biegnie ponadto przez szczyty z punktami widokowymi, mija zabytkowe cerkwie , obelisk nafciarzy w Ropiance oraz kamienny most w Olchowcu. Dodatkową zmianą na długiej trasie jest zlikwidowanie odcinka przez Mareszkę, który zawodnicy zapamiętali z krzaków, jeżyn i trudności ze znalezieniem trasy.

Ultramaraton MagurskiUltramaraton Magurski magurski.com magurski.com

Zmiany te wpływają na wydłużenie obydwu tras. W nowej edycji krótka trasa będzie miała 56 km, a długa 88 . Jednocześnie nie zmienia się idea wspólnego startu i możliwości wyboru trasy w trakcie biegu. Przy wydłużeniu dystansów jest to nawet bardziej istotne. - Zależy nam na tym by uczestnicy mieli możliwość wyboru trasy w zależności od formy danego dnia. Przy tak długich dystansach często trafiają się kontuzje, które zmuszają do szybszego zakończenia rywalizacji. Jednocześnie zawodnicy, którzy ostrożnie podejdą do biegu a na trasie dostaną skrzydeł będą mogli ruszyć na dłuższą trasę jeżeli zmieszczą się w limicie. - deklarują organizatorzy.

Pierwsza edycja biegu została nominowana do Biegowego Wydarzenia Roku co nie zmienia faktu, że organizatorzy planują wprowadzić zmiany organizacyjne wychodzące naprzeciw oczekiwaniom biegaczy. - Z jednej strony mamy z tyłu głowy, że jest kilka istotnych rzeczy do poprawy na naszym biegu. Z drugiej chcemy zacieśnić współpracę z regionalnymi instytucjami sportowymi i kulturalnymi oraz przekroczyć z promocją słowacką granicę by przyciągnąć biegaczy z południa do udziału w Magurskim - deklaruje Rafał Hryniewicki zajmujący się logistyką biegu.

Ultramaraton MagurskiUltramaraton Magurski magurski.com magurski.com

Ultramaraton Magurski stawia na ścisłą współpracę z gminą Krempna, Magurskim Parkiem Narodowym i instytucjami kulturalnymi Beskidu Niskiego. Uważamy, że ubiegłoroczna pierwsza edycja stanowiła test zarówno dla nas jak i dla instytucji regionalnych, które sprawdzały czy jesteśmy wiarygodni a impreza odbędzie się na wysokim poziomie. Myślę, że pozytywnie zaskoczyliśmy zarówno urzędników jak i mieszkańców. Nie dość, że wszystkie kwatery wypełniły się po brzegi turystami to w okolicznych restauracjach pokończyły się pierogi bo nie spodziewali się takiej liczby gości. Trzeba pamiętać, że biegacze to turyści z najwyższej półki, świadomi walorów przyrodniczych i potrafiący docenić piękno regionu a na tym nam bardzo zależało. - mówi Michał Zawadzki.

Tegoroczny bieg będzie nawiązywał także do regionalnej historii więc można się spodziewać 'smaczków' związanych z dziedzictwem kulturowym Beskidu Niskiego.

Szczegóły biegu na magurski.com oraz facebook.com/Ultramaraton.Magurski