Zakończyła się rywalizacja CITY TRAIL w sezonie 2015/2016

Lublin, Warszawa, Szczecin, Bydgoszcz, Trójmiasto i Olsztyn - to kolejne miasta, w których dobiegła końca edycja 2015/2016 przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Weekendowe biegi przyniosły ostatnie rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej i były okazją do ustanowienia rekordowych czasów, co zapewne udało się wielu zawodnikom. Uroczyste wręczenie nagród i pamiątkowych medali odbyło się w tym tygodniu w trzech lokalizacjach: Bydgoszczy, Trójmieście i Olsztynie.

Biegi w Lublinie

W sobotę, 19 marca w Lublinie zwycięstwo odnieśli Jarosław Bimkiewicz i Monika Kosz . Jarosław to ósmy zawodnik klasyfikacji generalnej. Sobotni wynik 23-letniego biegacza - 15:51 - jest jego najlepszym czasem w bieżącej edycji. - Po raz pierwszy ukończyłem pełen cykl CITY TRAIL. Wystartowałem 4 razy i zapewne w klasyfikacji generalnej byłbym wyżej gdyby nie pomyłka podczas pierwszej odsłony. Biegliśmy wówczas razem z Arturem Kernem i w pewnym momencie zboczyliśmy z trasy. Artur wówczas zrezygnował, a ja ukończyłem bieg na 19. pozycji. Z sobotniego rezultatu jestem bardzo zadowolony. Za cel postawiłem sobie zbliżyć się jak najbardziej do rekordu trasy należącego właśnie do Kerna - podsumował start siódmy zawodnik ubiegłorocznych młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 5000m i ósmy na dystansie dwukrotnie dłuższym. - Przygotowuję się w tej chwili przede wszystkim do biegów ulicznych. Nie wykluczam startów na stadionie, zwłaszcza imprez mistrzowskich - dodał.

Zmagania w LublinieZmagania w Lublinie Karolina Rybak Karolina Rybak

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został nieobecny w szóstym biegu Artur Kern , drugie miejsce wywalczył również niestartujący w ostatnich zawodach - Rafał Buczak , a na trzecim stopniu podium stanie Łukasz Nestorowicz - drugi na mecie sobotniego biegu.

Zmagania w LublinieZmagania w Lublinie Karolina Rybak Karolina Rybak

Wśród kobiet zwyciężyła Monika Kosz z czasem 19:07. Monika to czwarta zawodniczka klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo już w poprzednich biegach zapewniła sobie Joanna Wasilewska , która tym razem nie rywalizowała na trasie. Drugie miejsce w sobotnim biegu i w "generalce" zajęła Dorota Jargieło-Mróz , a trzecią lokatę w cyklu wywalczyła Julia Pleskaczyńska , która podobnie jak Joanna Wasilewska nie startowała w ostatnich zawodach.

Linię mety minęło 228 zawodników. Sklasyfikowanych w bieżącej edycji jest 266 osób. Lubelską edycję zawodów wspiera Miasto Lublin.

City Trail w Warszawie

Niedzielne (20 marca) zawody w Lesie Młocińskim w Warszawie przyniosły zwycięstwo Joanny Rybackiej i Artura Jabłońskiego . Joanna Rybacka to czwarta zawodniczka klasyfikacji generalnej. Jej niedzielny wynik - 18:59 - jest najlepszym, jaki osiągnęła na 5-kilometrowej trasie na Młocinach. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej już w styczniu zapewniła sobie nieobecna tym razem - Paulina Lipska . Drugie miejsce zajęła Weronika Zielińska - również druga w szóstych zawodach, a trzecią zawodniczką sezonu została siostra bliźniaczka triumfatorki ostatniego biegu - Edyta Rybacka . - Nie miałam nic do stracenia. W sobotę startowałam w Poznaniu w biegu Maniacka Dziesiątka na dystansie 10km, gdzie uzyskałam dobry rezultat - 38:40. Pomimo sobotniego wysiłku biegło mi się na CITY TRAIL bardzo dobrze. Od startu razem z Weroniką Zielińska, która zajęła drugie miejsce, biegłyśmy ramię w ramię, po około 1,5km od startu przyspieszyłam i kontynuowałam bieg samotnie goniąc kolejne grupy biegaczy. Cieszę się, że wystarczyło sił na finisz i udało się "złamać" 19 minut - mówiła na mecie zwyciężczyni zawodów - Joanna Rybacka. - Rywalizację kończę na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. Jest mały niedosyt - trzecie miejsce przegrałam o 1 punkt, na szczęście z siostrą bliźniaczką. Jak to mówią: "co w rodzinie to nie zginie" - dodała.

Zmagania w WarszawieZmagania w Warszawie citytrail.pl citytrail.pl

Pierwszy zawodnik na mecie warszawskiego biegu - Artur Jabłoński uzyskał czas 15:55. Dzięki tej wygranej najszybszy biegacz poprzedniej edycji CITY TRAIL w Warszawie, stanie w tym roku na drugim stopniu podium w klasyfikacji generalnej. Najlepszym w edycji 2015/2016 został niestartujący tym razem Piotr Mielewczyk . Trzecią lokatę wywalczył Wojciech Kopeć , który podobnie jak Piotr Mielewczyk w niedzielę był nieobecny. - Dla mnie to zdecydowanie trudniejsza edycja niż przed rokiem, niosąca ogromne emocje i duże nadzieje, które niestety już na przedostatnim biegu odpłynęły w "siną dal". Dopadł mnie ból Achillesa i niestety nie mogłem biec tak szybko, na ile de facto byłem przygotowany. W trosce o to, żeby się poważniej nie uszkodzić, musiałem zwolnić i tym samym straciłem możliwość walki o zwycięstwo. Na pewno zapamiętam mocną rywalizację na pierwszych dwóch biegach, gdzie walczyłem ramię w ramię z Piotrem Mielewczykiem i wychodziłem z rywalizacji zwycięsko. Było to dla mnie naprawdę bardzo miłe zaskoczenie - że taki stary biegacz potrafi jeszcze mocno finiszować - podsumował zakończony już sezon 35-letni Artur Jabłoński. - Jeśli za rok zdrowie będzie dopisywać, na pewno będę chciał jeszcze raz przeżyć emocje towarzyszące startom w cyklu CITY TRAIL.

Zmagania w WarszawieZmagania w Warszawie citytrail.pl citytrail.pl

Linię mety minęło w niedzielę 497 osób. Sklasyfikowanych w "generalce" jest 557 biegaczy.

Zmagania w Szczecinie

W niedzielę odbył się również ostatni w edycji bieg nad Jeziorem Szmaragdowym w Szczecinie. Zakończenie rywalizacji przyniosło zwycięstwo Nikoliny Szurgocińskiej i Dariusza Saniewskiego . Zwyciężczyni ostatnich w sezonie zawodów to trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej. Jej niedzielny wynik - 21:16 - jest najlepszym, jaki osiągnęła na 5-kilometrowej trasie w Puszczy Bukowej. Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej już w styczniu zapewniła sobie nieobecna tym razem - Monika Jackiewicz . Drugie miejsce w "generalce" zajęła Alicja Mińczuk , która również w niedzielę nie startowała. - Mam 17-miesięcznego syna i dopiero niedawno wróciłam do biegania po dwuletniej przerwie. To oczywiście ma znaczenie i wierzę, że za rok będzie o wiele lepiej, bo będę lepiej przygotowana. Poza tym trenuję aktualnie do maratonu w Dębnie, stąd nie mam szybkości na takie krótkie dystanse - podkreśliła po zawodach zwyciężczyni szóstego biegu - Nikolina Szurgocińska.

Zmagania w SzczecinieZmagania w Szczecinie Piotr Krawczuk Piotr Krawczuk

Pierwszy na mecie w niedzielę - Dariusz Saniewski uzyskał czas 18:12. Zawodnik UKL "Ósemka" Police jest siódmym w klasyfikacji generalnej. Zwyciężył Artur Olejarz , drugie miejsce zajął Krzysztof Sawicki , a trzecie - Maciej Żołnowski . Wszyscy trzej już przed niedzielnym biegiem byli pewni swoich miejsc i nie startowali w ostatnich zawodach.

Linię mety minęło 359 osób. Sklasyfikowanych w cyklu jest 421 zawodników. Współorganizatorem szczecińskiej edycji CITY TRAIL jest Stowarzyszenie Puszczyk Bukowy.

Zmagania w SzczecinieZmagania w Szczecinie Piotr Krawczuk Piotr Krawczuk

Przed biegaczami, którzy startowali w cyklu regularnie (minimum 4 razy) jeszcze uroczyste podsumowanie sześciomiesięcznych zmagań, wręczenie nagród i pamiątkowych medali. Gala kończąca cykl odbędzie się w każdym z miast uczestniczących w CITY TRAIL. W tym tygodniu odbyły się ceremonie w Bydgoszczy, Trójmieście i Olsztynie.

Zobacz wideo

Bydgoszcz

Bydgoszcz to druga (po Poznaniu) siła CITY TRAIL. Miniona edycja była już czwartą organizowaną w ramach cyklu. Sezon 2015/2016 przyniósł kolejne wzrosty. Liczba sklasyfikowanych biegaczy to 634 osoby , a uczestników, którzy startowali co najmniej raz było 1154. W cyklu CITY TRAIL Junior sklasyfikowanych zostało 224 uczestników , a takich którzy pobiegli choć raz było 468. Procentowy udział kobiet w Bydgoszczy to 32.

Ceremonia wręczenia nagród BydgoszczCeremonia wręczenia nagród Bydgoszcz Citytrail.pl Citytrail.pl

Najlepszymi zawodnikami edycji 2015/2016 w Bydgoszczy zostali Marta Szenk i Bartłomiej Kotłowski . Najlepszy wynik Marty to 17:35, a Bartka - 15:40. Zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej odniósł pierwszy skład TKKF Kolejarz Bydgoszcz.

Trójmiasto

Cykl CITY TRAIL w Trójmieście odbywa się na dwóch trasach - w Gdańsku i w Gdyni. Miniona edycja była - podobnie jak w Bydgoszczy - czwartą. W sezonie sklasyfikowanych zostało 292 biegaczy , a takich, którzy startowali co najmniej raz było 669 . W CITY TRAIL Junior liczba uczestników, którzy wystartowali 4 razy lub więcej to 105 . Zawodników, którzy wystartowali co najmniej raz było 266 . Procentowy udział kobiet w Trójmieście to 37 - jest to jeden z najwyższych wskaźników w całym cyklu CITY TRAIL.

Ceremonia wręczenia nagród TrójmiastoCeremonia wręczenia nagród Trójmiasto Citytrail.pl Citytrail.pl

Najszybszymi biegaczami zostali Magdalena Dias i Oskar Przysiężny . Najlepszy wynik Magdaleny na trasie w Gdańsku - 20:13 - to jednocześnie rekord trasy. W Gdyni zawodniczka Zorzy Gdynia pokonała 5-kilometrową trasę najszybciej w czasie 20:27. Najlepszy wynik Oskara Przysiężnego w Gdańsku w tym sezonie to 16:59, a w Gdyni - 16:30. W rywalizacji drużynowej zwyciężył pierwszy skład Maja Team.

Olsztyn

Zawody w ramach CITY TRAIL są organizowane w Olsztynie również od czterech lat. W sezonie 2015/2016 sklasyfikowanych zostało 330 biegaczy , a takich, którzy startowali co najmniej raz było 686 . W CITY TRAIL Junior liczba uczestników, którzy wystartowali 4 razy lub więcej to 76 . Zawodników, którzy wystartowali co najmniej raz było 166 . Procentowy udział kobiet w Olsztynie to 31,9.

Najszybszymi biegaczami zostali Monika Jackiewicz i Artur Olejarz . Najlepszy wynik Moniki na trasie nad Jeziorem Długim to 18:21. Najlepszy wynik Artura wynosi 15:35. W rywalizacji drużynowej zwyciężył pierwszy skład Team Kopeć.

Ceremonia wręczenia nagród OlsztynCeremonia wręczenia nagród Olsztyn Citytrail.pl Citytrail.pl

Nagrodami w biegu głównym dla najlepszych zawodników w klasyfikacji OPEN były zegarki Suunto , sprzęt marki Salomon oraz zestawy produktów Good Food . W kategoriach wiekowych najszybsi zawodnicy otrzymali gadżety Salomona oraz książki od Wydawnictwa Galaktyka . Najlepszy drużyny wywalczyły zestawy suplementów diety Etixx . W CITY TRAIL Junior nagrodami były książki Wydawnictwa Skrzat , koszulki od Nationale-Nederlanden oraz produkty OKT kids . Podczas ceremonii nagrody ufundowane przez Nationale-Nederlanden - bony o wartości 1000zł do Sklepów Partnerskich CITY TRAIL - odebrali zwycięzcy konkursu "Aktywnie-razem!".

Kolejny sezon CITY TRAIL rusza w październiku, ale już w lipcu odbędzie się druga edycja CITY TRAIL on Tour . W dwa tygodnie organizatorzy cyklu Grand Prix odwiedzą każde z miast, w których odbywa się jesienno-zimowy cykl. Będzie to okazja, by sprawdzić się na 5-kilometrowej trasie w letnich warunkach.

Szczegółowe informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl . Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.