Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 160 miast i ponad 20 tys. biegaczy. "Każdy uczestnik jest zwycięzcą!"

W ciągu kilku lat z małego przedsięwzięcia projekt stał się jednym z kluczowych wydarzeń w Polsce, a nasza impreza wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dodatku, jest to jedna z nielicznych imprez niosących przesłanie ideowo-historyczne. Dla nas każdy uczestnik jest zwycięzcą - mówi Olga Semeniuk, koordynatorka projektu.

28 lutego odbędzie się 4. edycja projektu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ponad 160 miastach w Polsce i zagranicą, biegacze wystartują na trzech dystansach: 5 i 10 km oraz specjalnym: 1963 metrów celem uczczenia pamięci żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Na temat idei, jaka przyświeca inicjatywie oraz nowości jakie czekają na biegających patriotów rozmawiamy z Olgą Semeniuk, koordynatorką projektu.

Marcin Pietraszek: Wszystko wskazuje na to, że nadchodząca edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie rekordowa pod względem frekwencji.

Olga Semeniuk: - Już dostajemy zgłoszenia od władz miast, chcących zorganizować biegi w 2017 roku. W ubiegłym roku w projekcie wzięło udział 81. miast, w których pobiegło 20 tys. biegaczy. W tym udało nam się podwoić te statystyki. Miasta, z którymi współpracowaliśmy dalej chcą organizować biegi, a pozytywne komentarze na temat przedsięwzięcia sprawiły, że coraz chętniej kontaktowały się z nami kolejne miejscowości. W tegorocznej edycji na większą skalę pobiegnie Polonia poza granicami kraju, bo aż w siedmiu lokalizacjach.

Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy WyklętychTropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych facebook.com Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Byliście nawet nominowani do plebiscytu Najlepszych Sportowców Warszawy w kategorii impreza roku.

- To dla nas ogromny zaszczyt. W ciągu kilku lat z małego przedsięwzięcia projekt stał się jednym z kluczowych wydarzeń w Polsce, a nasza impreza wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dodatku, jest to jedna z nielicznych imprez niosących przesłanie ideowo-historyczne. Dla nas każdy uczestnik jest zwycięzcą. W pakiecie startowym jest koszulka biegowa z wizerunkami żołnierzy wyklętych, materiały edukacyjne oraz medal. W zeszłym roku biegacze mogli wybrać jedną z pięciu koszulek z wizerunkami z twarzami żołnierzy, w tym roku poszerzyliśmy ofertę do dziesięciu wzorów. Część z nich powtarza się z zeszłorocznej edycji, lecz jest kilka nowych. Podczas tegorocznej edycji chcemy bardziej pokazać kobiety z podziemia antykomunistycznego. Każda edycja przybliża biegaczom życiorysy innych bohaterów. Nasza formuła: łączenie sportu z ideą historyczną się sprawdza. Widać to po stale rosnącej frekwencji na naszym wydarzeniu.

W jaki sposób rozpoczęliście współpracę z ambasadorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych m.in. Lilu i Falą, raperkami z projektu Panny Wyklęte?

- W tym roku Panny Wyklęte również obejmą patronatem honorowym projekt Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz wystartują w naszych zawodach, a ich piosenki będą towarzyszyć biegaczom oraz całym rodzinom na naszym wydarzeniu.

Panny wyklęte to nie jedyni ambasadorzy biegu. Wśród nich znalazł się aktor - Marcin Kwaśny. Jak doszło do współpracy? Odtwórca głównej roli w filmie "Historia Roja" jest bardzo zaangażowany w tematykę historyczną, dzięki czemu przyjemnie nam się pracuje nad promocją biegów. Jeśli chodzi o początki naszej współpracy nawiązała się w humorystyczny sposób. Przeglądałam materiały dotyczące poprzedniej edycji i przypadkowo dotarłam do wywiadu, którego Marcin udzielił mając na sobie naszą koszulkę z naszego biegu. Pomyślałam, że zapytam się jak mu się biegło i od tamtego czasu biegniemy w jednej drużynie. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że razem wystartujemy na specjalnej trasie 1963 metrów upamiętniającą datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego.

Bieg Pamięci Żołnierzy WyklętychBieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tropem Wilczym - to nie tylko biegi. Jakie atrakcje będą czekać na pasjonatów historii, oprócz sportowej rywalizacji?

- Po zawodach na dystansach 5, 10 km oraz 1963 metrów będzie serwowany posiłek regeneracyjny tradycyjnej kuchni polowej. Dodatkowymi atrakcjami, towarzyszącymi biegom będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, odgrywające sceny z życia naszych bohaterów. Przygotowaliśmy także grę miejską, w której uczestnicy przejdą szlakiem jednego z żołnierzy wyklętych. Ich zadaniem będzie odgadnięcie jego personaliów. Serdecznie zapraszam wszystkich biegaczy oraz miłośników historii do wzięcia udziału w biegach oraz dodatkowych wydarzeniach w całej Polsce, a szczególnie w Warszawie. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka pieniędzy na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Widzimy się 28 lutego w Parku Skaryszewskim o godzinie 9.

Rozmawiał Marcin Pietraszek

Zobacz wideo
Copyright © Agora SA