Flagi, orkiestra i wiatr - XXVII Bieg Niepodległości [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO]

Biało-czerwona flaga przebiegła ulicami Warszawy. Już po raz 27. w ten sposób świętowano odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku najszybszymi uczestnikami okazali się Łukasz Parszczyński i Iwona Lewandowska.

Choć pogoda nie zachęcała do aktywności na zewnątrz trasa Biegu Niepodległości pełna była osób, które na sportowo postanowiły spędzić święto. Jak co roku biało-czerwona flaga królowała na 10 kilometrowej trasie prowadzącej aleją Jana Pawła II, od Stawek do stacji metra Pola Mokotowskie i z powrotem. Na trasie obok biegaczy startowali również zwolennicy nordic walking oraz zawodnicy na wózkach (handbike).

Bieg Niepodległości w WarszawieBieg Niepodległości w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Trasa biegu jest szybka, prosta - są na niej tylko dwa podbiegi i jedna nawrotka. Jednak to nie profil trasy sprawił, że 15 tysięcy pakietów startowych rozeszło się w 3 dni. To co przyciąga większość uczestników to patriotyczna atmosfera tego biegu. Biało-czerwone koszulki tworzą na starcie narodową flagę, która z czasem zmienia się w kolorowy tłum. Wiele osób biegnie z flagą w dłoniach lub narodowych przebraniach.

GALERIA Z XXVII BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI >>

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Jak co roku bieg rozpoczął się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego, a na trasie biegu uczestnikom kibicował marszałek Piłsudski oraz orkiestra zagrzewająca do biegu przy rondzie ONZ.

"Niezwykła atmosfera, zaskakująca i budująca wręcz liczba osób, które biegły z flagą, to właśnie sprawia, że Bieg Niepodległości jest wydarzeniem wyjątkowym. W przeciwieństwie do biegów typowo "na życiówkę" ten bieg może sprawić przyjemność zwykłym "truchtaczom" i debiutantom" - powiedział Bartek, jeden z uczestników wczorajszego biegu.

Bieg Niepodległości to nie tylko okazja do uczczenia niepodległości. W trakcie wydarzenia można było także pomóc 10-letniemu Kubie. Wystarczyło pobiec z przypiętą kartką "biegnę dla Kuby", by Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała darowiznę na zakup protezy ręki dla chłopca.

Pomimo niesprzyjającego wiatru po nawrocie kibice mogli liczyć na piękne sportowe emocje. Bieg ukończyło 12842 osoby.

Bieg Niepodległości w WarszawieBieg Niepodległości w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Najszybszymi mężczyznami warszawskiego biegu okazali się:

1. Łukasz Parszczyński - 00:30:11

2. Reinis Hartmanis - 00:30:29

3. Łukasz Kujawski - 00:30:55

Wśród kobiet najszybsze były:

1. Iwona Lewandowska 00:34:46

2. Karolina Pilarska 00:36:16

3. Mariola Ślusarczyk 00:36:27

WYNIKI XXVII Biegu Niepodległości: TUTAJ

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.