Otwiera się kolejna, już 25. lokalizacja biegów parkrun

W najbliższą sobotę nastąpi otwarcie parkrun w Skierniewicach. Będzie to już 25. lokalizacja cosobotnich, bezpłatnych biegów parkrun w Polsce na dystansie 5 km.

Nowa lokalizacja parkrun w Skierniewicach, to dopiero początek. Do końca roku w Polsce ma być otwartych 30 biegów parkrun. Obecnie biegi rozgrywane są w Bydgoszczy, Cieszynie, Chrzanowie, Gdańsku, Gdyni, Jeleniej Górze, Kędzierzynie-Koźlu, Kołobrzegu, Konstancinie-Jeziornej, Krakowie, Lesznie, Lubinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Pruszkowie, Szczecinku, Rumi, we Wrocławiu, Warszawie i Żarach.

ZAPISZ SIĘ NA PARKRUN  I ODBIERZ KOD UCZESTNIKA

W sierpniu nastąpi otwarcie tras w Toruniu i Szczecinie, ale również w mniejszych miejscowościach jak Gostyń, Pińczów, Wolbrom - Nasze biegi organizujemy wszędzie tam, gdzie jest choćby niewielka grupa osób, które chciałyby prowadzić i uczestniczyć w parkrun. Wszystkie lokalizacje są dla nas równie ważne i wspaniałe - mówi Jakub Fedorowicz, koordynator parkrun Polska.

Parkrun na świecie

Cykl biegów parkrun jest jednym z najszybciej rozwijających się projektów biegowych nie tylko w Polsce, ale również na świecie. W tym roku do "parkrunnowej" rodziny dołączyła Francja oraz Włochy. Obecnie biegi parkrun organizowane są już w 11 państwach.

Zobacz wideo

Polska była czwartym krajem na świecie z cosobotnim cyklem na dystansie 5 km. - Pierwszy raz z parkrunem zetknąłem się w Anglii, gdzie narodziła się cała idea. Po powrocie do Polski pomyślałem, że fajnie byłoby podobną inicjatywę rozkręcić w naszym kraju. Skontaktowałem się z Paulem Sinton-Hewitt-em, założycielem oraz szefem parkrun i przedstawiłem mu pomysł rozszerzenia jego projektu o Polskę. Wtedy poza granicami Wielkiej Brytanii parkrun odbywał się tylko w Danii i Australii. Polska była więc czwartym krajem, który zaczął organizować cykliczne bezpłatne biegi na 5 km - opowiada Jakub Fedorowicz, koordynator ogólnopolskiego parkrunu.

parkrunparkrun Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Wyborcza.pl Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

Na całym świecie biegi parkrun odbywają się w 650 miejscach. Najwięcej lokalizacji jest oczywiście w Wielkiej Brytanii. W systemie parkrun zarejestrowało się i wydrukowało kod, który umożliwia udział w biegach na całym świecie, ponad 1,5 miliona osób!

Polska - pod względem liczby lokalizacji i zarejestrowanych uczestników - jest piąta wśród krajów z biegami parkrun. - Organizujemy je od czterech lat. Pomysł wypalił, więc było warto - mówi Fedorowicz.

Liczba lokalizacji i łączny udział biegaczy, którzy przynajmniej raz zliczyli bieg parkrun przedstawia się następująco:

Wielka Brytania - 374 biegi i 738,118 biegaczy; Australia - 130, 149,680; Republika Południowej Afryki - 54, 147,912; Irlandia - 33, 39,728 biegaczy; Polska - 24, 16,017; Rosja - 14, 3,048; Nowa Zelandia - 9, 9.609; Dania - 7, 7,822; USA - 4, 3,420; Włochy 1, 49; Francja - 1, 26.

Partner - materiał

Zobacz najciekawszy sprzęt do biegania