Dzieci na start, czyli Dzień Dziecka w parkrun Polska

W najbliższą sobotę (30 maja) z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, w ramach parkrun Polska zorganizowane zostaną specjalne edycje biegów. Do udziału organizatorzy w szczególny sposób zapraszają rodziców z dziećmi.

Inicjatywa parkrun poprzez organizację cyklicznych, bezpłatnych biegów na dystansie 5 km stara się zachęcić jak największą liczbę osób do prowadzenia aktywnego trybu życia. Naszą komunikację kierujemy zarówno do dorosłych, jak i dzieci, które indywidualnie lub pod okiem rodziców mają możliwość spróbowania swoich biegowych sił.

Po czterech latach śmiało można powiedzieć, że w większości lokalizacji parkrun Polska , mnóstwo dorosłych biega ze swoimi dzieci. Widok cieszących się rodziców i ich roześmianych pociech z uczestnictwa w parkrun jest czymś bezcennym. Dzieci również są wolontariuszami podczas biegów i przy okazji dowiadują się na czym polega praca społeczna.

Co trzeci nastolatek z nadwagą

Wszystkich uczestników do 14 roku życia, którzy biegają w parkrun , naprawdę trudno zliczyć - nie mówiąc już o wyróżnieniach. Każdy z nich zasługuje na miano bohatera, że w dobie internetu, gier komputerowych i innych nowinek technologicznych, wielu z nich w nie wyobraża sobie soboty bez "parkrunnowej" przebieżki.

W erze siedzącego trybu życia nastoletnia młodzież w przeważającej większości wolny czas spędza przyklejona do smartfonów, iphone'ów i innych tego typu zabawek. Efekt? Co trzeci nastolatek w Polsce ma nadwagę, a badania jednoznacznie wskazują, że aktywność sportowa młodych Polaków jest najniższa w Europie .

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że główną konsekwencją nadwagi i otyłości wśród nastolatków, są poważne schorzenia występujące w wieku dorosłym, a w skrajnych przypadkach nawet przedwczesna śmierć w wieku trzydziestu kilku lat. Brzmi groźnie, prawda?

"Biegać, skakać, latać, pływać"

Jak większość kwestii związanych z dziećmi, wszystko jest w rękach ich rodziców, którzy powinni z dzieckiem spędzać czas na świeżym powietrzu od najmłodszych lat i uczyć zdrowego trybu życia. Bo jak mawiał Pan Kleks - "Biegać, skakać, latać, pływać, w tańcu w ruchu wypoczywać" .

parkrun.plparkrun.pl parkrun.pl parkrun.pl

Bez tego nasze społeczeństwo w Polsce będzie składało się w przeważającej liczbie z ludzi zmęczonych i chorych, a nie tryskających energią do późnej starości. Dlaczego o tym piszemy? Dlatego, że my wszyscy możemy w tym temacie coś zrobić. Zarówno w odniesieniu do naszych dzieci (jeżeli jeszcze nie biegają) jak i dzieci naszych sąsiadów, przyjaciół i krewnych.

Z dziećmi na parkrun!

Z okazji Dnia Dziecka , który można świętować na parkrunie w najbliższą sobotę, zachęcamy do zabrania swoich dzieci. Nie chodzi, aby każde dziecko przebiegło cały dystans w rewelacyjnym czasie, ale oto, aby spróbowało pokonać tyle ile będzie mogło lub po prostu pokonać nasze trasy marszem. Chodzi bardziej o wpajanie kultury fizycznej, niż same osiągnięcia.

ss s

Sprawmy, aby w najbliższą sobotę to rodzice ustąpili miejsca dzieciom w ramach parkrun ! Dla najmłodszych uczestników czekają nagrody książkowe ufundowane przez wydawnictwo Ene Due Rabe , odblaski PZU oraz upominki od lokalnych sponsorów.

Gdzie pobiec?

Obecnie biegi parkrun Polska są największym cyklem biegowym w Polsce i odbywają się 22 miastach w każdą sobotę, o godzinie 9:

parkrun Bydgoszcz: Park nad Starym Kanałem Bydgoskim

parkrun Cieszyn: Park Sikory

parkrun Chrzanów: nadleśnictwo Chrzanów/leśnictwo Kroczymiech

parkrun Gdańsk: Park Nadmorski im. Ronalda Reagana

parkrun Gdynia: Bulwar Nadmorski

parkrun Kędzierzyn-Koźle: Las (odeśle Kuźniczki)

parkrun Kołobrzeg: Park Stefana Żeromskiego

parkrun Konstancin-Jeziorna: Ścieżka zdrowia

parkrun Kraków: Błonia Krakowskie

parkrun Leszno: Nadleśnictwo Karczma Borowa

parkrun Łódź: Park im. ks. J. Poniatowskiego

parkrun Opole: Wyspa Bolko

parkrun Poznań: Park Cytadela

parkrun Pruszków: Park Potulickich

parkrun Rumia: Park Miejski

parkrun Szczecinek: Park Miejski przy Jeziorze Trzesiecko

parkrun Warszawa-Bródno: Park Bródnowski

parkrun Warszawa-Praga: Park Skaryszewski

parkrun Warszawa-Ursynów: Park przy Bażantarni

parkrun Warszawa-Żoliborz: Park Kępa Potocka

parkrun Wrocław: Karłowice (Wały pomiędzy Mostem Trzebnickim i Warszawskim

parkrun Żary: Zielony Las

Rejestracja

Aby wziąć udział w biegach parkrun , należy dokonać bezpłatnej rejestracji pod adresem www.parkrun.pl/rejestracja , wydrukować nadany kod i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na www.parkrun.pl .

Materiały partnerów

zobacz odzież sportową dla dzieci

Copyright © Agora SA