City Trail. Rozstrzygnięcie rywalizacji w Olsztynie, niewiadome w Trójmieście

19. weekend cyklu Grand Prix CITY TRAIL przyniósł kolejne rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej - poznaliśmy zwycięzców w Olsztynie, ale także kolejną niewiadomą - w rywalizacji w Trójmieście ostatnią szansę na walkę o zwycięstwo obronił Michał Rolbiecki.

Na początek Olsztyn. Mimo, że nie startował - wygrał. Wojciech Kopeć najlepszym zawodnikiem Grand Prix Olsztyn CITY TRAIL w edycji 2014/2015. Zawodnik nie wziął udziału w przedostatnich - piątych zawodach nad Jeziorem Długim, które odbyły się w sobotę, 21 lutego, ale żaden z biegaczy, który mógł mu zagrozić - również nie startował. Wśród kobiet pierwszą na mecie w sobotnich zawodach była Monika Jackiewicz, która tym samym zapewniła sobie wygraną w klasyfikacji generalnej.

Pod nieobecność czołowych zawodników CITY TRAIL w Olsztynie, w piątym biegu wygrał Piotr Bętkowski z czasem 16:48. Wynik Moniki Jackiewicz to 19:34. Zawody odbywają się na dystansie 5 km. - Gdyby ktoś zapytał mnie na początku sezonu, na jaki rezultat w klasyfikacji generalnej liczę, na pewno nie powiedziałabym, że na wygraną. W cyklu startowała chociażby bardzo mocna Ola Lisowska, która jednak nie wzięła udziału w czterech biegach, dzięki czemu miałam szanse myśleć o pierwszym miejscu. Cieszę się, że się udało - mówi zawodniczka. Wygrana Moniki w cyklu nie jest jednak przypadkowa. Sezon 2014 był dla niej bardzo udany. Poprawiała kilka życiówek, zdobyła medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski na 3 km z przeszkodami. A jak traktuje starty w CITY TRAIL? - Wiadomo, że każdy start jest lepszy niż zwykły trening, a kiedy znamy dokładne terminy biegów, można zawody wkomponować w plan treningowy i sprawdzać, czy forma idzie w górę - podkreśla Monika.

W piątych zawodach w Trójmieście (22 lutego) najlepszymi zawodnikami okazali się Michał Rolbiecki i Kamila Lulińska. Takie rozstrzygnięcie sprawiło, że wygrana w klasyfikacji generalnej cyklu, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet ciągle jest niewiadomą. W tej chwili na prowadzeniu rywalizacji w Trójmieście (która rozgrywa się w Gdańsku i w Gdyni) jest Oskar Przysiężny, który ma na koncie cztery starty, w tym trzy wygrane i jedno drugie miejsce. Oskar jednak tym razem nie startował (brał udział w biegu na 3000 metrów podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów). Pod jego nieobecność drugie zwycięstwo w cyklu odniósł wspomniany Michał Rolbiecki. Zawodnik poprawił także rekord trasy (z 16:59 na 16:41).

Dzięki temu Michał nadal może mieć nadzieję na wygraną w cyklu. Żeby tak się stało, musi jednak wystartować w ostatnich zawodach w Gdyni i tam wygrać z Oskarem Przysiężnym (o ile ten pobiegnie), a do tego poprawić tamtejszy rekord trasy. Zasady rywalizacji są bowiem takie, że w przypadku identycznej liczby punktów (a tak się stanie jeśli w marcowych zawodach w Gdyni zwycięży Michał Rolbiecki), pod uwagę brany jest najlepszy wynik w całym cyklu, a ten odnotowano w Gdyni i wynosi 16:38. - Myślę, że rekord jest możliwy. Ostatnio źle rozegrałem zawody na gdyńskiej trasie, bo mogłem "zgubić" Oskara na trzecim kilometrze. Niestety tego nie zrobiłem i to Oskar wygrał i ustanowił rekordowy wynik. Oby tylko pogoda dopisała, będzie można liczyć na szybkie bieganie. Na pewno będę się starał i walczył do końca - zapowiada Michał.

Również w rywalizacji kobiet najlepszą biegaczkę w trójmiejskiej edycji cyklu poznamy dopiero podczas marcowych zawodów. Zwyciężczyni niedzielnego biegu - Kamila Lulińska (z czasem 20:50) ma na koncie trzy wygrane i to ona jest najszybszą zawodniczką, jednak aby mogła zostać sklasyfikowaną, musi wystartować w kolejnych zawodach. Jeśli tak się nie stanie, zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przypadnie Małgorzacie Tuwalskiej.

Nierozerwalną częścią cyklu CITY TRAIL są zawody dla dzieci i młodzieży - CITY TRAIL Junior - na dystansach od 300 metrów do 3 km. Młodzi sportowcy startowali nad Jeziorem Długim w Olsztynie oraz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w Gdańsku i tym razem. Oni także walczą o nagrody, a także dostaną pamiątkowe medale za ukończenie czterech biegów.

Kolejne zawody już w najbliższy weekend - 28 lutego we Wrocławiu oraz 1 marca w Katowicach i Szczecinie.

Cykl CITY TRAIL to przełajowe zawody na dystansie 5 km, które są organizowane w 11 polskich miastach: Bydgoszczy, Gdańsku i Gdyni (które tworzą Grand Prix Trójmiasto CITY TRAIL), Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Aby zostać sklasyfikowanym należy ukończyć minimum cztery z sześciu biegów. Patronat nad całym cyklem CITY TRAIL objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z kolei zawody CITY TRAIL Junior odbywają się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl . Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu akcji na Facebooku .

embed
Copyright © Agora SA