Trasy biegowe. Bieganie na Cyprze

Tym tekstem rozpoczynamy cykl o turystyce biegowej. W cyklu turystyka biegowa będziemy opisywać Wam najpopularniejsze, najciekawsze, najdziwniejsze miejsca dla turystyki biegowej i triathlonowej. Zaczynamy od biegania na Cyprze. A konkretnie od miasta Pafos.

Klimat:

Pierwszym miejscem otwierającym cykl turystyka biegowa na PolskaBiega.pl jest miasto Pafos leżące na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru.

Podobnie jak na całej wyspie, w Pafos panuje klimat śródziemnomorski (podzwrotnikowy morski) z suchym i gorącym latem oraz łagodną zimą . Warunki idealne do treningu przez cały rok. Tym bardziej, że możemy trenować nad morzem jak i w górach, które znajdują się w centrum wyspy.

Średnie nasłonecznienie w Pafos według cypryjskiego Departamentu Meteorologii wynosi 3415 godzin rocznie. Dla porównania w Polsce wartość ta jest o ponad połowę niższa (ok. 1600 godzin). Cypr to jedno z najbardziej słonecznych miejsc na ziemi.

Zobacz wideo

Roczna średnia temperatura w tym czwartym co do wielkości mieście Cypru wynosi prawie 24 stopnie Celsjusza. Przez cały rok panują tam świetne warunki do biegania, jazdy na rowerze i pływania w wodach otwartych. Słowem, to doskonałe miejsce dla triathlonistów.

Dookoła miasta ciągną się plantacje bananów a kamieniste zbocza gór porasta roślinność typu makia, drzewa pomarańczowe i oliwne. Wybrzeże jest raczej kamienne klifowe, ale w samym centrum Pafos i w części Zatoki Koralowej znajdują się piaszczyste plaże. Szczególnie interesująca jest ta druga plaża. Dlaczego? 15 metrów od brzegu zaczyna się rafa koralowa. Gratka dla pływaków.

Najniższa temperatura morza w Pafos notowana w styczniu, "najzimniejszym" miesiącu cypryjskiej zimy , wynosi 15 stopni Celsjusza. W sam raz na trening w piance .

Pafos to dobre miejsce, żeby wybrać się na okres przygotowawczy, jak również pojechać tam w sezonie na aktywny wypoczynek.

Infrastruktura treningowa:

W Pafos znajduje się rozbudowana infrastruktura sportowa. Są trzy centra sportowe, dwa olimpijskie odkryte baseny 50 metrowe (jeden w Coral Beach Resort Hotel & Spa ). W Geroskipou i Pegeia mamy do dyspozycji stadiony lekkoatletyczne z tartanową bieżnią, siłownię. W tym pierwszym znajduje się również 50 metrowy basen. Jest też stadion Pafiako położony w centrum miasta.

Nie to jednak stanowi o atrakcyjności Pafos pod względem sportowym. Moim zdaniem godne polecenia są trasy biegowe. Możemy biegać wzdłuż morza w centrum miasta. Od mariny ciągnie się kilkukilometrowy bulwar. Możemy udać się na zachód Pafos do Zatoki Koralowej i tam biegać w ciszy i spokoju wzdłuż morskiego brzegu mijając po drodze plantacje bananów.

Możemy pobiec do latarni morskiej lub podwodnych jaskiń. Zatokę tę nietrudno poznać. Znakiem rozpoznawczym jest pordzewiały statek, który lata temu osiadł tam na mieliźnie.

Zatoka z podwodnymi jaskiniami w PafosZatoka z podwodnymi jaskiniami w Pafos Paweł Jeleniewski

W odległości około 40 kilometrów od miasta znajduje się Park Narodowy Akamas. Przez jego środek przebiega górski grzbiet. Strome podbiegi, kamieniste zbiegi. Bardzo dobre miejsce na wymagającą wycieczkę biegową. Warto zakończyć ją w zatoce Lara, gdzie znajduje się rezerwat żółwi wodnych.

Pafos to idealne miejsce do jazdy na rowerze. Możemy jeździć wzdłuż wybrzeża, jeśli jednak znudzą nam się płaskie trasy, wystarczy, że pojedziemy w głąb wyspy. Górskie podjazdy o nachyleniu stoku kilkunastu procent usatysfakcjonują naśladowców Marco Pantaniego.

Warto pojechać rowerem do Łaźni Adonisa i zobaczyć znajdujący się tam wodospad. Z centrum miasta w jedną stronę to około 18 kilometrów.

Dla bardziej zaawansowanych kolarzy polecam dwie trasy. Jedna wiedzie w głąb wyspy do lasu Pafos i bogata jest w podjazdy. To około 65 kilometrów w jedną stronę. W drugą głównie zjeżdżamy.

Druga trasa jest płaska i prowadzi brzegiem morza do Petra tou Romiou, miejsca, gdzie z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta. Kąpiel w tym miejscu zapewni nam wieczną młodość i końskie zdrowie. Rzecz dla sportowca nie do przecenienia. To około 30 kilometrów jedną stronę.

Park Narodowy Akamas na CyprzePark Narodowy Akamas na Cyprze Paweł Jeleniewski Miejsc, do których możemy dojechać, żeby uatrakcyjnić trening, jest w okolicy Pafos naprawdę dużo. Pamiętajmy o jednym. Wybierając się na bieganie lub jazdę na rowerze po zmroku, weźmy ze sobą jakieś oświetlenie. Poza centrum miasta nie ma latarni.

Interesujące imprezy biegowe i triathlonowe

Choć Cypryjczycy raczej nie biegają - wolą marsze i nordic walking, to i mprez biegowych i triathlonowych jest całkiem sporo. Poniżej wymieniam kilka najważniejszych.

Do wyboru mamy biegi na 10 km , półmaratony, maratony, ultramaratony i kilkudniową imprezę biegową. Najbliższa impreza biegowa odbędzie się w Pafos 8 marca. W ramach tej imprezy biegowej odbędzie się tego samego dnia maraton, półmaraton i bieg na 10 kilometrów. Podobna impreza odbędzie się 29 marca w Limassol. Do wyboru oprócz wskazanych wcześniej dystansów mamy też biegi dla dzieci.

Niecały miesiąc później, w maju, odbywa się bieg ultra. Do wyboru mamy trzy biegi - Breveheart Run (27 kilometrów), Mountain Goat Run (9 kilometrów) i bieg Lionheart Run (80 kilometrów), w którym możemy zdobyć dwa punkty kwalifikacyjne do Ultra Trail du Mont Blanc.

W listopadzie w Pafos odbywa się Cyprus International 4-day Challenge , czterodniowe biegowe wyzwanie składające się z dwóch biegów górskich (11 km i półmaratonu) i dwóch biegów po płaskim (6 i 10 kilometrów) .

Na stronie Cypryjskiej Federacji Triathlonu znajdują się trzy imprezy. Agia Napa Triathlon (5 kwietnia), Paphos Triathlon (26 kwietnia) i Larnaca Triathlon (24 maja). We wszystkich imprezach mamy do wyboru dystans olimpijski lub sprint.

Transport

Na Cyprze są trzy cywilne lotniska, w tym jedno w Pafos. Pozostałe znajdują się w stolicy, Nikozji i Larnace. W sezonie bezpośrednio do Pafos samoloty z Polski latają (od końca marca do końca października) z Krakowa, Warszawy i Katowic. Do wyboru mamy trzech przewoźników - Ryanair, Wizzair i LOT (tylko loty charterowe).

Całoroczne loty rejsowe na Cypr odbywają się z Warszawy do Larnaki. Możemy też polecieć do Nikozji, ale jeśli chcemy dotrzeć do Pafos, wygodniej nam będzie wybrać lot do tego pierwszego miasta. Z Larnaki do Pafos jest 126 kilometrów. Z Nikozji 150 km.

Bilet tanich linii lotniczych w jedną stronę możemy kupić już za około 220 złotych. Przelot liniami LOT jest droższy. Za bilet w jedną stronę zapłacimy ponad 600 złotych. W obu przypadkach transport roweru kosztował nas będzie dodatkowe 200 złotych.

Zobacz wideo

Po Cyprze najlepiej jest poruszać się samochodem. Wypożyczenie na tydzień samochodu typu hatchback, którym bez problemu przewieziemy rower, kosztuje 180 euro, czyli ok. 750 złotych. To najwygodniejsza, ale i najdroższa opcja.

Z lotniska w Larnace do Pafos możemy też dotrzeć autobusem. Podróż Shuttlebusem trwa 2 godziny i kosztuje 15 euro. Poza tym w internecie, na stronie www.cyprusbybus.com znajduje się wyszukiwarka, która pomoże nam znaleźć dogodne połączenie.

W niektórych hotelach istnieje też możliwość zakwaterowania wraz z transferem z i na lotnisko.

W samym Pafos funkcjonuje autobusowa komunikacja miejska. Bilet jednorazowy kosztuje euro. Rozkład jazdy i sieć połączeń znajdziemy również na podanej przeze mnie wcześniej stronie.

Zakwaterowanie i wyżywienie

Pafos to jeden z uczęszczanych kurortów nadmorskich. Istnieje rozbudowana sieć hoteli począwszy od apartamentów do wynajęcia, na wielkich kilkugwiazdkowych resortach hotelowych kończąc.

Poza sezonem (kwiecień - wrzesień) ceny apartamentów za jedną noc zaczynają się już od 100 złotych za dwuosobowy pokój (wliczone podatki).

Jeśli stać nas na luksus i życzmy sobie dostępu do SPA, możliwość korzystania z siłowni, programu animacyjnego i restauracji w hotelu, warto zarezerwować pokój w resorcie hotelowym. Dwuosobowy pokój w opcji ze śniadaniem kosztuje ok. 450 złotych za noc. 170 złotych więcej zapłacimy za pełne wyżywienie. Za opcję all inclusive ponad 700 złotych.

Podczas mojego pobytu na Cyprze, spałem w Coral Beach Resort Hotel & Spa . Hotel położony jest około 10 kilometrów od centrum Pafos, z dala od zgiełku kurortu. Posiada 50 metrowy, odkryty basen, własną plażę, siłownię, SPA. Polecam.

Zobacz wideo

Jeśli wybieramy się większą grupą, warto pomyśleć o wynajęciu willi. Wynajęcie domu na tydzień, w którym spać może 6 osób, kosztuje w kwietniu ok. 6 tysięcy złotych, czyli tysiąc złotych na osobę.

Jeśli chcemy zadbać o wyżywienie sami, w Pafos jest, uwaga, uwaga, Lidl. A tam płatki owsiane, owoce, warzywa, orzechy, tanie banany cypryjskie, pyszne pomidory i ser halloumi. Ceny są podobne jak w całej strefie euro. Na posiłek w restauracji musimy przygotować około 10 euro.

Cena wyjazdu

Opcja niskobudżetowa: ok. 1800 złotych*

transport: Warszawa - Larnaka, Larnaka - Warszawa (Wizzair) - ok. 500 złotych (od końca marca do końca września). Przejazd do i z Pafos autokarem ok. 130 złotych.

zakwaterowanie: apartament 7 nocy - od 700 złotych.

wyżywienie: ok. 400 złotych.

Opcja wysokobudżetowa: ok. 5400 złotych*.

transport: Warszawa - Larnaka, Larnaka - Warszawa (LOT) 1500 złotych (cały rok). Wypożyczenie samochodu na 7 dni, ok. 750 złotych.

zakwaterowanie: Hotel cztero lub pięciogwiazdkowy all inclusive 7 nocy - 3,150 złotych.

wyżywienie: w cenie hotelu

* ceny hoteli zakwaterowania podane w tekście są cenami dotyczącymi okresu poza sezonem. W sezonie ceny wzrastają. Jeśli jednak pokój w zarezerwować odpowiednio wcześnie, możemy liczyć na zniżkę.