II edycja Wings for Life World Run już w maju

Nowością w Wings for Life World Run 2015 jest możliwość startu dla osób z niepełnosprawnością i poruszające się na wózkach. Jedynym wymogiem regulaminu jest to aby był to wózek do użytku codziennego

Podczas konferencji zaprezentowane zostały informacje na temat zawodników, którzy pobiegną podczas imprezy, o zmianach i nowościach w zawodach oraz zaprezentowano nowy samochód pościgowy imprezy.

Wings for Life World RunWings for Life World Run fot. Wojciech Kołacz fot. Wojciech Kołacz

Dyrektor sportowy imprezy Adam Klein, zdradził że do amatorów dołączy kilka głośnych biegowych nazwisk. Dzięki temu możemy się spodziewać jeszcze większego poziomu sportowego imprezy, a wynik osiągnięty przez zwycięzce powinien być jeszcze lepszy niż ubiegłorocznego zwycięzcy - Grzegorza Urbańczyka.

Swój udział zapowiedzieli:

Paweł Czapiewski - wielokrotny rekordzista i mistrz Polski na 800 metrów oraz medalista mistrzostw świata i halowy mistrz Europy. W 2014 roku zaczął biegać amatorsko na długich dystansach. Czego potwierdzeniem jest start w swoim pierwszym maratonie , w Poznaniu. W debiucie osiągnął czas poniżej 3h.

Piotr Kuryło - znany polski biegacz, ultramaratończyk. Kilka lat temu zasłynął tym, że obiegł całą kulę ziemską (łącznie ok. 20 tys. km). Startował również kilkukrotnie w Spartathlonie (bieg z Aten do Sparty - 246 km). W zeszłym roku był drugim, najlepszym Polakiem w tej imprezie.

Jakub Wiśniewski - w przeszłości zawodnik, który startował głównie na bieżni. Obecnie czynny długodystansowiec i maratończyk.W ubiegłym roku rozpoczął przygodę z biegami ultra . W debiucie w Biegu Rzeźnika odniósł pewne zwycięstwo, dodatkowo poprawiając rekord trasy.

Wings for Life World RunWings for Life World Run fot. Wojciech Kołacz fot. Wojciech Kołacz

W tym roku obowiązuje limit zawodników, wystartować może 3000 osób. Na ten moment jest już ponad 1000 zgłoszeń. Nowością w Wings for Life World Run 2015 jest możliwość startu dla osób z niepełnosprawnością i poruszające się na wózkach. Jedynym wymogiem regulaminu jest to aby był to wózek do użytku codziennego.

Samochodem pościgowym tegorocznej edycji Wings for Life World Run będzie Infiniti QX70 3.0d.

WYJĄTKOWA FORMUŁA

Inauguracyjna edycja Wings for Life World Run, wzbudzała wiele emocji wśród uczestników. W biegu mogli wystartować wszyscy, bez względu na stopień zaawansowania - zarówno początkujący, jak i olimpijczycy.

"Do tej pory, a biegam już naprawdę długo, nie brałem udziału w choćby podobnym wydarzeniu. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja charytatywnego biegu Wings for Life World Run, okazała się wielkim świętem sportu. Mam nadzieję, że na fali sukcesu w tym roku będzie mi dane rywalizować z jeszcze większą liczbą uczestników, a do mojej drużyny dołączą kolejni chętni. Pamiętajmy, że Wings for Life World Run to zdecydowanie więcej niż tylko bieg, to szansa na znalezienie metody leczenia dla osób borykających się z problemem uszkodzonego rdzenia kręgowego." - mówi Jerzy Skarżyński, Ambasador Wings for Life w Polsce.

Czynnikami wyróżniającymi Wings for Life World Run wśród innych biegów są: sama godzina rozpoczęcia zawodów na całym świecie oraz fakt, że trasa nie ma klasycznej linii mety. Wyznacza ją jadący za uczestnikami Samochód Pościgowy, który startuje 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji. Każdy z biegaczy musi utrzymywać odpowiednie tempo, aby pozostać przed jadącym autem. Jeśli uczestnik zostanie przez nie wyprzedzony, automatycznie kończy swój udział. Wyniki uczestników, którzy zostają wyminięci przez auto zostają porównywane - kobieta i mężczyzna najdłużej uciekający przed "metą" zdobywają tytuł światowych zwycięzców Wings for Life World Run.

Wings for Life World RunWings for Life World Run fot. Wojciech Kołacz Jeden z ambasadorów - Jerzy Skarżyński udziela wywiadu. fot. Wojciech Kołacz

AMBASADOROWIE BIEGU

We wspieraniu szczytnej idei Wings for Life World Run oraz budowaniu społecznej świadomości dot. uszkodzeń rdzenia kręgowego pomagają lokalni Ambasadorowie i Przyjaciele. W Polsce wśród nich znaleźli się m.in. Agnieszka Więdłocha, Monika Kuszyńska, Beata Sadowska, Monika Pyrek, Jerzy Skarżyński, Paweł Januszewski, Krzysztof Łoniewski, Adam Małysz, Waldemar Malicki. Do grona ambasadorów Wings for Life World Run w Polsce dołączyła także Julia Torla, tegoroczna zwyciężczyni wyborów Miss Polski na wózku. Bieg to zatem również świetna okazja, by zobaczyć się i poznać ze swoim idolem, a może nawet pobiec z nim w drużynie.

WINGS FOR LIFE WORLD RUN

Pierwsza edycja globalnego biegu Wings for Life World Run, okazała się spektakularnym sukcesem. Organizatorzy zebrali łącznie 3 miliony euro, na które złożyły się opłaty startowe wniesione przez 50 110 zarejestrowanych uczestników oraz datki otrzymane od sponsorów. Na starcie biegu, toczącego się równocześnie na 34 trasach, stanęło 35 397 osób, które uzyskały imponujący wynik i łącznie pokonały aż 530 928 km! W klasyfikacji mężczyzn walka trwała do ostatnich metrów - pomiędzy pierwszym i drugim zawodnikiem różnica wyniosła jedynie 90 metrów.

Światowym zwycięzcą został Etiopczyk - Lemawork Ketema (78,58 km), natomiast rywalizację wśród kobiet wygrała Norweżka Elise Selvikvag Molvik (54,78 km). W Polsce najdłużej przed Samochodem Pościgowym uciekali Grzegorz Urbańczyk (49,08 km) oraz Agnieszka Głomb (38,81 km). Zmagania biegaczy, rozgrywające się równocześnie na 6 kontynentach, można było śledzić dzięki transmisji w Internecie oraz w przekazach telewizji na całym świecie.

Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie na całym świecie. Sto procent opłat startowych z Wings for Life World Run oraz wszelkie fundusze od sponsorów zostają przekazane właśnie na ten cel.