City Trail. Ponad tysiąc biegaczy w Poznaniu, rekordowo w Bydgoszczy, śnieżnie w Łodzi

Trwa czwarta kolejka cyklu biegów przełajowych Grand Prix CITY TRAIL. W sobotę zawody odbyły się w Poznaniu, a w niedzielę - w Bydgoszczy i Łodzi. Łącznie w trzech imprezach wystartowało blisko 2000 biegaczy i 400 dzieci.

W Poznaniu trzecie zwycięstwo w sezonie odniósł Sebastian Nowicki. Po raz czwarty wygrała Agnieszka Janasiak, która tym samym sukces w klasyfikacji generalnej ma już w kieszeni. Wynik Nowickiego to 15 minut i 30 minut. Janasiak pokonała 5-kilometrową trasę w świetnym czasie - 17:45. Linię mety sobotniego biegu minęło 1017 zawodników.

City Trail - PoznańCity Trail - Poznań citytrail.pl citytrail.pl

Cykl biegów przełajowych w formule Grand Prix odbywa się nad poznańską Rusałką od pięciu lat. Choć nazwa imprezy ewoluowała, organizator i zasady rozgrywania biegów są niemal identyczne. Jednym z kilku zawodników, którzy nie opuścili żadnego biegu jest Piotr Kotkowski. O imprezie usłyszał w radiu, choć jak przyznaje - jego pamięć nie sięga zbyt daleko i wielu szczegółów dotyczących zawodów sprzed kilku lat nie pamięta. - Pierwsza edycja kojarzy mi się ze śniegiem, którego teraz jest jak na lekarstwo - mówi. - Sam nie wiem, kiedy tak bardzo wkręciłem się w te zawody. Chyba po drugim sezonie zauważyłem, że mam ukończone wszystkie biegi. Co ciekawe, z roku na rok coraz bardziej się niecierpliwię przed opublikowaniem terminów cyklu. Przez te kilka lat zżyłem się z uczestnikami, z trasą, która od pięciu lat jest niemal niezmieniona. Nie ukrywam, że od drugiej edycji w grę wchodzi też nutka rywalizacji - z samym sobą i z innymi zawodnikami. To dodaje motywacji - opowiada Piotr Kotkowski.

Bydgoszcz

Z Poznania, w którym "wszystko się zaczęło", przenosimy się do Bydgoszczy. Linię mety niedzielnych zawodów minęło 659 biegaczy, co jest rekordem frekwencji w tym mieście. Zwycięzcą został Bartosz Kotłowski. Wśród kobiet triumfowała Marta Szenk.

City Trail - BydgoszczCity Trail - Bydgoszcz citytrail.pl citytrail.pl

Kotłowski to najlepszy biegacz poprzedniej edycji City Trail w Bydgoszczy. Tym razem pokonanie 5-kilometrowej trasy zajęło mu 15:17 - niemal dokładnie tyle samo, co drugiemu zawodnikowi - Krzysztofowi Gosiewskiemu - który metę przekroczył o sekundę później. Obaj trenują w LKS Ostromecko. - Zawody City Trail traktujemy treningowo - podkreśla Błażej Stankiewicz, trener Bartka i Krzyśka. Można powiedzieć: "Zadanie wykonane na piątkę", bowiem trzeci zawodnik niedzielnej imprezy - Vegard Danielsen - stracił ponad pół minuty starty (jego czas to 15:49).

Wynik najlepszej wśród pań - Marty Szenk to 18:27. Było to drugie zwycięstwo tej zawodniczki. Drugie miejsce zajęła Daria Maik (18:43), a trzecia była Michalina Kowalska (18:50). Rywalizacja w klasyfikacji generalnej jest nadal otwarta - żaden z zawodników, ani żadna z zawodniczek z czołówki nie ma jeszcze ukończonych czterech biegów - co jest warunkiem sklasyfikowania.

Łódź

W niedzielę odbył się także czwarty bieg City Trail w Łodzi. Zawodnicy rywalizowali w pięknej, zimowej aurze. Najlepsi w niełatwych warunkach to Błażej Skowroński i Monika Kaczmarek. Wynik zwycięzcy - Błażeja Skowrońskiego to 17:08. Monika Kaczmarek pokonała trasę w Parku 3 Maja w 19:20. Tym samym przybliżyła się do wygrania klasyfikacji generalnej cyklu - ma bowiem na koncie trzy wygrane. Wśród mężczyzn sytuacja jest bardziej skomplikowana - Grzegorz Petrusiewicz i Artur Kozłowski, którzy zwyciężali w poprzednich biegach, tym razem nie wystartowali. Błażej Skowroński zajmował dotychczas dwa razy trzecie miejsce, a także raz był drugi.

City Trail - ŁódźCity Trail - Łódź citytrail.pl citytrail.pl

Gościem specjalnym niedzielnych zawodów był Jan Morawiec . Mistrz Polski w maratonie z 1968 roku, a aktualnie mistrz świata w kategorii M80 był starterem biegu.

City Trail Junior

Cykl City Trail Junior to od początku także zawody dla dzieci i młodzieży. Młodsi biegacze startują na dystansach od 300 metrów do 3 km i są podzieleni na pięć kategorii wiekowych. W miniony weekend wystartowało łącznie około 400 zawodników.

City Trail - BydgoszczCity Trail - Bydgoszcz citytrail.pl citytrail.pl

Przypomnijmy, że aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody, należy ukończyć co najmniej cztery z sześciu biegów City Trail . Najbliższe zawody odbędą się w sobotę (31.01) we Wrocławiu oraz w niedzielę (1.02) w Katowicach. Będzie to zamknięcie czwartej kolejki cyklu.

Miasta City Trail to: Bydgoszcz, Gdańsk i Gdynia (które tworzą Grand Prix Trójmiasto City Trail), Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Patronat nad całym cyklem City Trail objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Z kolei zawody CITY TRAIL Junior odbywają się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Szczegółowe informacje o imprezie znajdują się na stronie www.citytrail.pl . Wiele ciekawostek pojawia się także na oficjalnym profilu akcji na Facebooku .