Ponad 10 tys. osób wystartuje w 24. Biegu Powstania Warszawskiego!

To już pewne. Najbliższy Bieg Powstania Warszawskiego, który zostanie rozegrany 26 lipca, przejdzie do historii. Weźmie w nim udział 10 tys. osób, najwięcej z dotychczasowych edycji.

NARODOWY SPIS BIEGACZY 2014. KLIKNIJ I SPISZ SIĘ! KAŻDY BIEGACZ SIĘ LICZY!

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

Tegoroczny bieg będzie wyjątkowy z trzech powodów. Po pierwsze impreza przypada na 70. rocznicę zbrojnego buntu przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim, które trwało od 1 sierpnia do 3 października.

Po drugie - w dniu zawodów - po raz pierwszy zaplanowano Bieg zdobycia PAST-y (26 lipca, w sobotę o godz. 10), w którym weźmie udział 700 osób. Zawody będą polegać na wbiegnięciu na dziewiąte piętro historycznego budynku na ul. Zielonej 39.

Zapisy do tej rywalizacji - podobnie, jak do biegów na 5 i 10 km zostały już zakończone .

Rekordowa frekwencja

Po trzecie w całej imprezie pobiegnie aż 10 tys. osób ! To absolutny rekord pod względem frekwencji Biegu Powstania Warszawskiego , który rozgrywany jest od 2005 r. Co ciekawe, w pierwszej edycji wystartowało zaledwie 159 osób, a rok temu... 6205. To nie koniec. Z roku na rok organizatorzy Biegu Powstania Warszawskoieg odnotowują stały progres wśród biegaczek. Dziewięć lat temu na starcie biegu stawiło się zaledwie osiem kobiet, zaś w poprzedniej edycji było prawie 2 tys.!

Uczestnicy tegorocznej imprezy pobiegną ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej . Podobnie jak w ubiegłych latach bieg będzie miał szczególną oprawę. Na trasie będą grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Zawodnicy pobiegną w biało czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników będzie można usłyszeć odgłosy strzałów i spadających bomb.

Start biegu na 5 km zaplanowano na godz. 20.40 z ul. Konwiktorskiej, a na 10 km o godz. 21 . z ul. Bonifraterskiej. Meta obu dystansów będzie znajdować się na ul. Konwiktorskiej.

aa Józef Pawłowski i Anna Próchniak Józef Pawłowski i Anna Próchniak, aktorzy filmu "Miasto 44" (fot. Damian Bąbol)

W krótszym biegu wystartują m.in. Józef Pawłowski, Maurycy Popiel i Anna Próchniak , aktorzy filmu fabularnego "Miasto 44 " w reżyserii Jana Komasy , który w kinach będzie wyświetlany od 17 września.

Bieg Powstania Warszawskiego to jedna z trzech imprez (Bieg Konstytucji i Niepodległości ) rozgrywanych w ramach Warszawskiej Triady Biegowej "Zabiegaj o pamięć" organizowanej przez Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.