Wysoka frekwencja na otwartych mistrzostwach Polski Biathlonowego Nordic Walking

189 zawodników reprezentujących prawie wszystkie regiony Polski stanęło na starcie Otwartych Mistrzostw Polski Biathlonowego Nordic Walkingu.

NARODOWY SPIS BIEGACZY 2014. KLIKNIJ I SPISZ SIĘ! KAŻDY BIEGACZ SIĘ LICZY!

Zawody - pod hasłem "Kościelisko dla biegaczy" przygotowało Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko wspólnie z Biathlonowym Klubem Sportowym Wojsko Polskie Kościelisko. - Nie spodziewałem się takiej liczby zawodników. Liczyłem, że będzie więcej niż w ubiegłym roku, czyli 80 zawodników. Tym bardziej że pogoda jeszcze do wczorajszego wieczora nie sprzyjała zawodnikom. Było zimno i z przerwami padał dość mocno deszcz. Biathlonowy Nordic Walking to wspaniała zabawa nie tylko dla dorosłych, o czym świadczy fakt, że najmłodszy uczestnik ma miał cztery lata, a najstarszy 72 - mówił po zawodach wójt Kościeliska Bohdan Pitoń.

Otwarte Mistrzostwa Polski Biathlonowego Nordic Walkingu w KościeliskuOtwarte Mistrzostwa Polski Biathlonowego Nordic Walkingu w Kościelisku Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Bieganie bez nart

Zasady Biathlonowego Nordic Walkingu są analogiczne jak w biathlonie - z tą tylko różnicą, że rozgrywane są w lecie i bez nart. Zawodnicy wychodzą na 1,5-kilometrową pętlę pojedynczo. Na jej końcu wchodzą na strzelnicę, gdzie oddają do tarczy po pięć strzałów z pozycji leżącej. Na strzelnicy przy każdym karabinku jest instruktor, który pomaga zawodnikom w obsłudze karabinu. Za każdy niecelny strzał zawodnik musiał wejść na rundę karną o długości 100 metrów.

- Po raz pierwszy zetknęliśmy się z taką formą spędzania czasu. Wprawdzie w soboty dość często wychodzimy na spacer z kijkami, ale to tylko dla zaczerpnięcia świeżego powietrza. Na przyszłoroczne zawody na pewno przyjedziemy i to dobrze przygotowani. Ze strzelaniem będzie problem, ale będziemy liczyć na łut szczęścia - mówili turyści z Wrocławia, którzy przyglądali się zawodom.

Tu każdy biega

Kościelisko, mała miejscowość położona na słonecznym stoku Gubałówki, granicząca z Zakopanem, to prawdziwa mekka biegaczy narciarskich i biathlonistów. - Nie ma u nas rodziny, aby ktoś nie uprawiał narciarstwa biegowego lub biathlonu. Przecież to stąd pochodzi ponad 30 olimpijczyków. A dzieci i młodzież starają się iść w ślady rodziców czy dziadków. I dlatego też Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko postawiło na narciarstwo biegowe. Mamy w zimie przygotowanych ponad 30 kilometrów tras biegowych, a uprawianie nordic walkingu jest świetnym przygotowaniem kondycyjnym do sezonu. Zawody dają możliwość rywalizacji całych rodzin, czego byliśmy świadkami w ostatnich mistrzostwach i to przy dobrej zabawie - podsumował wójt Pitoń.