Treningi z historią w tle

26 lipca w Warszawie odbędzie się 24. Bieg Powstania Warszawskiego. Przed tym wydarzeniem organizator biegu - Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR), wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowali dla biegaczy drugą edycję treningów historycznych ?Z historią w tle?.

Organizatorzy przygotowali dla biegaczy trzy treningi biegowe, w tym jeden pokrywający się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego . - Naszym założeniem jest nie tylko przyczyniać się do popularyzacji biegania, ale również kłaść szczególny nacisk na edukację. Podczas codziennych treningów, mijamy wiele obiektów, które nawiązują do historii naszego miasta. Zależy nam, aby się zatrzymać przy wybranych i dowiedzieć czegoś więcej o tych szczególnych miejscach - mówi Marcin Kuriata ze Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA.

Treningi zostały zaplanowane na trzy kolejne środy lipca, zawsze o godz. 19:00. Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lipca.

- Nasze działania edukacyjno-kulturalne wykraczają poza mury Muzeum. Chcemy dzięki temu docierać do ludzi z pasją: muzyczną, teatralną, historyczną czy właśnie sportową. Liczba osób łączących sport z lekcją historii z każdym rokiem wzrasta i cieszy nas, że możemy mieć w tym swój udział - mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

W treningach będzie uczestniczyć trener (Skrzydlaci.pl), który przeprowadzi rozgrzewkę i przewodnik-wolontariusz (Muzeum Powstania Warszawskiego), który opowie o mijanych na trasie miejscach związanych z historią walk powstańczych.

Trasy i terminy treningów

Trening 9 lipca, godz. 19:00 (Muranów - Cytadela)

Pierwszy z treningów odbędzie się 9 lipca. Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to Pomnik Umschlagplatz przy ul. Stawki. Następnie uczestnicy pobiegną w kierunku Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż Członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

Trening 16 lipca, godz. 19:00 (Praga)

Tym razem trasa została opracowana po wschodniej stronie Wisły. Zbiórka i spotkanie z trenerem oraz przewodnikiem odbędzie się przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, Ogród Zoologiczny i Most Gdański. Trening zakończy się na Skwerze im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. "Papież", "Andrzej".

Trening 23 lipca, godz. 19:00 (Śródmieście)

Ostatnia trasa wprowadzająca biegaczy w wyższy poziom wytrzymałości i wiedzy o Powstaniu Warszawskim będzie miała swój początek przed kościołem Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej (tu spotykamy się z przewodnikiem i trenerem). Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to: gmach PWPW przy ul. Sanguszki, Dom Schichta przy ul. Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie i ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator, niosącego pomoc powstańczej Warszawie przy ul. Miodowej.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc odwiedzanych podczas treningów będą również dostępne na stronach: www.aktywnawarszawa.waw.pl, www.1944.pl.