Tegoroczna XXV edycja tradycyjnie już pobiegnie al. Jana Pawła i Niepodległości. Start i meta znajdują się przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła z ul. Stawki. Biegacze przez Śródmieście dotrą na Mokotów, tam przy skrzyżowaniu z Rakowiecką zawrócą do mety - razem to dokładnie 10 km. Zawodnicy marszu nordic walking pokonają 6,5 km. Wszyscy uczestnicy w pakiecie startowym otrzymają białą lub czerwoną koszulkę. Peleton utworzy ogromną flagę Polski.
Trasę biegu znaczą miejsca związane z historią Polski i Warszawy, a także polskiego sportu. Uczestnicy biegu miną między innymi dom, w którym mieszkał Janusz Kusociński, biegacz, olimpijczyk, złoty medalista biegu na 10 km igrzysk olimpijskich w Los Angeles. Instytut Pamięci Narodowej, który przygotował opis historyczny, wyróżnił 12 takich punktów. Wyznaczają one również trasę spaceru dla kibiców.
Zachęcamy do kibicowania zawodnikom na całej długości trasy!
Program:
8:00 - otwarcie biura zawodów
11:07-11:08 - start zawodników na wózkach
11:11-11:19 - start biegaczy
11:20-11:23 - start marszu Nordic Walking
ok. 13:30 - zakończenie imprezy
m m
Trasa historyczna:
1. Rondo zgrupowania AK "Radosław" - zgrupowanie AK, które walczyło pod dowództwem ppłk. Jana Mazurkiewicza. Żołnierze walczyli w powstaniu warszawskim na Woli, potem na Starym i Nowym Mieście, w Śródmieściu, na Mokotowie i na Czerniakowie.
2. Umschlagplatz - plac, z którego Niemcy wysłali do obozu zagłady w Treblince blisko 300 tys. Żydów z warszawskiego getta.
3. Ulica Mordechaja Anielewicza - przywódcy powstania w getcie. W obliczu klęski popełnił samobójstwo 8 maja 1943 roku.
4. Pawiak - więzienie, w którym podczas okupacji Gestapo więziło, torturowało i mordowało Polaków.
5. Hala Mirowska - miejsce kaźni cywilów w powstaniu warszawskim. Niemcy podczas rzezi Woli rozstrzelali pod jej ścianami 510 warszawiaków.
6. Plac Grzybowski - kościół pw. Wszystkich Świętych znajdował się na terenie getta. Proboszcz parafii niósł pomoc Żydom. W 2009 roku ks. Marceli Godlewski został uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
7. Ulica Ciepła 3 - w kamienicy pod tym numerem urodził się ks. Ignacy Skorupka, kapelan Wojska Polskiego, który zginął w bitwie z bolszewikami w 1920 roku. W chwili śmierci udzielał rannemu ostatniego namaszczenia.
8. Ulica Chałubińskiego 3b - gmach Informacji Wojskowej, kontrwywiadu WP. W czasach stalinowskich część aparatu represji.
9. Ulica Noakowskiego 16 - w tym domu mieszkał Janusz Kusociński, biegacz, olimpijczyk, złoty medalista biegu na 10 km z IO w Los Angeles. Zamordowany 21 czerwca 1940 roku w Palmirach przez Niemców.
10. Pomnik Poległych Lotników - upamiętnia wszystkich polskich lotników poległych podczas II wojny światowej.
11. Głaz ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego - część Pola Mokotowskiego nosi nazwę "park im. Józefa Piłsudskiego". To właśnie na Polu w 1935 roku odbył się pogrzeb jednego z ojców niepodległości Polski. Wydarzenie upamiętnia głaz.
12. Areszt śledczy przy ulicy Rakowieckiej - po II wojnie światowej miejsce uwięzienia wielu żołnierzy AK, działaczy niepodległościowego podziemia. W areszcie komuniści zamordowali rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa ps. "Nil" i majora Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".