The North Face UTMB. Szczyt marzeń [FOTO, WIDEO]

The North Face Ultra Trail du Mont Blanc: 168 kilometrów po szczytach, przełęczach, drogach i bezdrożach wokół "Dachu Europy" - Mont Blanc. Zawodnicy muszą pokonać 9600 metrów przewyższeń, 10-krotnie wspinają się na przełęcze i z nich zbiegają, mają na to maksymalnie 46 godzin. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych biegów ultra na świecie. Nie ma chyba lepszego miejsca, by zrozumieć hasło "Never stop exploring".  Jako jedyni byliśmy na UTMB 2013.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU!

168km wokół Mt.Blanc. Szczyt marzeń

The North Face Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) znałam dotychczas tylko ze zdjęć i relacji, a właściwie legend. Bo UTMB dla biegaczy ultra to jak New York City Marathon dla maratończyków - szczyt marzeń. Mimo limitów i wymaganych punktów kwalifikacyjnych (przeczytaj o nich tutaj ), co roku zgłasza się na UTMB prawie dwa razy tyle osób, ile może w tej imprezie wystartować. Dzisiaj wcale mnie to nie dziwi. To jedna z najpiękniejszych i zdecydowanie najlepiej zorganizowanych imprez sportowych na świecie. Klimat tworzą nie tylko alpejskie szczyty, górska przyroda, małe francuskie, włoskie i szwajcarskie miasteczka i majestatyczny Mont Blanc. Tworzą go przede wszystkich ludzie. Nie bez przyczyny hasłem tegorocznej edycji było "Human Powered". Energią emanowało prawie 6500 uczestników, 2000 wolontariuszy, 70 pielęgniarek, 30 fizjoterapeutów, 30 lekarzy, 15 podologów, 150 ratowników medycznych, 30 policjantów i kilkunastoosobowa grupa niesamowitych ludzi - organizatorów.

Z każdego zakątka Ziemi

Wystartowało łącznie prawie 6500 biegaczy z 74 krajów.

Zobacz wideo

W każdym wieku

Średni wiek osób biorących udział w UTMB to 43,2 lat. Najmłodszy miał 20 lat (dolny limit wieku uczestnika). Najstarszy zawodnik tegorocznego UTMB to 80-letni Japończyk Tsukioka Kaneo. Rozmawiałam z nim przed startem, w kawiarni na placu, z którego nazajutrz wyruszył w 168-kilometrową trasę. Drobny, bardzo szczupły, ważący niespełna 55kg, w ogóle nie wygląda na swój wiek. Jak przyznał, trenuje tylko w weekendy. W zimie uprawia narciarstwo. Na co dzień prowadzi własną firmę zajmującą się recyclingiem. - Moja praca wymaga dużej aktywności. Od 6 rano do 19 wieczorem jestem na nogach. To najlepszy trening - powiedział z uśmiechem. Zaczął biegać w wieku 60 lat. Tegoroczne UMTB to jego trzecie podejście - poprzednich dwóch wyścigów nie ukończył. Jak się okaże i w tym roku mu się nie udało, ale Tsukioka się tym nie zraża. Niezależnie co się wydarzy, w przyszłym roku też startuję. Kocham te góry! - krzyczał.

Młodsi koledzy Tsukioka Kaneo - przyjaciele Ian i Martin. (M.Sołtys)

Zmaganie z trasą, zmaganie ze sobą

Trasa UTMB to 168 kilometrów po szczytach, przełęczach, drogach i bezdrożach wokół "Dachu Europy" - Mont Blanc. Zawodnicy muszą pokonać 9600 metrów przewyższeń. 10-krotnie wspinają się na przełęcze i z nich zbiegają. Mają na to maksymalnie 46 godzin. Wytrawnemu turyście przebycie tej strasy zajęłoby ok. 5 dni!

W drodze na najwyższą przełęcz Grand Col Ferret (2537m npm)

- Co jest najtrudniejsze? Fakt, że biegnie się przez dwie noce z rzędu. To wykańcza. Przede wszystkim psychicznie! Zaczyna się mieć halucynacje, konary drzew stają się rękami, atakują Cię zewsząd... Musiałem się zatrzymać i na stojąco zdrzemnąć na 10 minut, żeby zwidy ustąpiły - mówi mi Don z Kopenhagi. To jego drugi start w UTMB. Wciąż się uczę siebie - dodaje.

Na mecie spotykam Pana Piotra Murawskiego z Leszna. - Dla mnie największą trudnością było odżywianie. Nie ma reguły co i jak należy jeść w trakcie 168-kilometrowego biegu. Każdy organizm jest inny. Jednych ratują energetyczne żele i batony, innych rosół. Ja miałem potworne problemy z żołądkiem. Kosztowało mnie to wiele sił i cennych godzin. Trzeba bardzo dobrze poznać swój organizm. Niestety, za zdobycie tej wiedzy i doświadczenia słono się płaci - przyznał.

Rekordowo

Po raz pierwszy od 3 lat uczestnicy mogli zmierzyć się z całą 168-kilometrową trasą, nie zmagając się przy tym z padającym śniegiem i zimowymi temperaturami (ze względów pogodowych trasę edycji z 2011 r. skrócono, a w 2012 r. zawody przerwano). To z pewnością sprzyjało wspaniałym, w tym też rekordowym wynikom.

Zobacz wideo

29-letnia Amerykanka Rory Bosio była najszybsza wśród kobiet, a w klasyfikacji generalnej przybiegła jako siódma! To absolutny rekord UTMB! Druga na mecie Hiszpanka Nuria Picas Albets miała do Rory 2 godziny straty. (M.Sołtys)

Jednym z najważniejszych wydarzeń zawodów był niesamowita postawa Amerykanki Rory Bosio (The North Face Team), która jako pierwsza kobieta w historii finiszowała w pierwszej dziesiątce zawodników. Z czasem: 22h37'26" uplasowała się na 7. miejscu wśród wszystkich startujących i poprawiła poprzedni kobiecy rekord trasy o 2 godziny! Jak to możliwe? "Ja po prostu kocham biegać! To nie było łatwe zadanie, ale miałam dobry dzień. Czułam się świetnie, a warunki były wręcz doskonałe." - tłumaczyła na mecie Rory.

Kolejny rekord padł w rywalizacji mężczyzn. Triumfował 25-letni Xavier Thevenard. Francuz dotarł na metę po 20 godzinach, 34 minutach i 57 sekundach poprawiając tym samym rekord trasy należący do żywej legendy biegów górskich, Hiszpana Kiliana Jorneta.

Xavier Thevenard ma 25 lat, wygląda jak chłopak kopiący piłkę na podwórku, a biega jak kozica. 168km wokół masywu Mt. Blanc pokonał w 20h34'57" i przez cały ten czas uśmiech nie schodził mu z twarzy. Czysta radość z biegania! (M.Sołtys)

W tym roku wystartowała też rekordowa liczba 83 Polaków. Najlepsze wyniki osiągnęli Oskar Zimny (61. miejsce wśród mężczyzn) i Żaneta Bogdał (29. miejsce wśród kobiet) w biegu UTMB. Warto także wspomnieć o świetnym 18. miejscu Natalii Haczyk na dystansie TDS (119 km).

Najstarszym finisherem był Włoch Ezio Volontei, rocznik 1944. Przebył trasę w czasie 46 godzin 5 minut i 28 sekund.

Zobacz wideo

Ale bohaterów było więcej - prawie 6,5 tysiąca. Czyli tyle, ile osób wystartowało we wszystkich 4 wyścigach w ramach The North Face Ultra Trail du Mont Blanc. Każdy kto podjął to wyzwanie jest zwycięzcą!

Start biegu UTMB 2013 z placu przed Kościołem Św. Michała w Chamonix. (M.Sołtys)

Czym jest The North Face Ultra Trail du Mont Blanc?

To jedna z najbardziej prestiżowych i najstarszych imprez w ultra-runningu na świecie. Organizowana nieprzerwanie od 11 lat w Alpach Graickich wokół Mont Blanc. Łączy trzy regiony francuski Haute-Savoi, szwajcarski Valais i włoską Vallee d'Aoste oraz ponad 6 tysiący biegaczy ze wszystkich zakątków świata. Na The North Face UTMB składają się cztery biegi:

UTMB - 168 km, 9600 m przewyższeń, limit czasowy: 46h;

CCC - 100 km, 5950 m przewyższeń, limit czasowy: 26h;

TDS - 119km, 7250 m przewyższeń, limit czasowy: 33h;

drużynowy PTL - 300 km, 24000 m przewyższeń, limit czasowy: 138h.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA FACEBOOKU!