UTMB. Biegiem wokół Mt.Blanc. Ale po co?!

The North Face Ultra Trail du Mont Blanc to 168-kilometrowy bieg po masywie Mont Blanc. W absolutnej czołówce najbardziej wymagających biegów na świecie. Jak to się dzieje każdego roku tysiące biegaczy decyduje się na udział w tych niezwykle trudnych zawodach?! O tym, czym dla nich jest start w Ultra Trail du Mont Blanc odpowiadają jedni z najlepszych zawodników w historii tego wyścigu, Jez Bragg i Sebastien Chaigneau.

26 sierpnia we francuskiej miejscowości Chamonix rozpocznie się The North Face Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), prawdziwy klasyk wśród biegów ultra na świecie. Zawodnicy, często w deszczu, śniegu lub palącym słońcu, muszą pokonać 168 kilometrów trasy, której suma podwyższeń wynosi aż 9600 m. Jednak mimo trudności na jakie napotkać mogą jego uczestnicy, co rok u stóp góry Mont Blanc pojawiają się tysiące biegaczy. Każdy z nich przygotowywał się do niego na swój sposób, każdy ma inny powód dla którego bierze w nim udział i każdy ma swój cel - swój własny szczyt, który chce osiągnąć.

W oczekiwaniu na jedenastą już edycję tego legendarnego biegu zawodnicy teamu The North Face Jez Bragg oraz Sebastien Chaigneau dzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego wydarzenia.

Jez Bragg, The North Face Team

"UTMB to wyjątkowy wyścig z wielu powodów. Duże znaczenie ma poziom jego trudności. Przede wszystkim definiuje sport jakim jest bieganie górskie. Udział w nim to sprawdzenie swoich możliwości i doprowadzenie do granic wytrzymałości. Łączy w sobie wszystko co kocham w ultra maratonach. Możliwość biegania w górach, ścigania się z najlepszymi i sprawdzenia swoich możliwości.

W tym roku pokonałem trasę Te Araroa i nie miałem zbyt wiele czasu na regenerację. Dlatego też, podczas przygotowań się skupiłem się na zbiegach i sile mięśni nóg. Wiele podróżowałem tego lata, między innymi do Highlands w Szkocji, w Alpy oraz do Parku Narodowego Snowdonia. Podczas zawodów skupię się przede wszystkim na tym by biec równo. W tym roku konkurencja jest bardzo silna, więc trzeba być mądrym i dobrze rozłożyć siły. Trzeba biec miarowo, nie można wystartować zbyt szybko. Wiem, że UTMB zmusi mnie do dania z siebie wszystkiego, ale jestem na to przygotowany." - Jez Bragg.

Sebastian Chaigneau, The North Face Team

"Opisać UTMB jest jednocześnie łatwo i trudno. Można mówić o nim jako o fantastycznej organizacji i atmosferze, która każdego roku panuje na trasie. Jest to jednak niezwykła impreza również pod wieloma innymi względami. To szansa pokonania przepięknej trasy wokół masywu Mont Blanc i przekroczenia granic trzech krajów w ciągu jednego dnia. Mam nadzieję, że w tym roku zmierzymy się z oryginalną trasą UTMB, ponieważ od 2009 roku nie jesteśmy w stanie tego zrobić." - Sebastien Chaigneau

Więcej informacji na tego temat znaleźć można na stronach:

www.ultratrailmb.com

www.thenorthface.com

The North Face Team