Bieg Granią Tatr. Wyzwanie dla najlepszych!

Już w sobotę 17 sierpnia o 4 rano, wystartują uczestnicy pierwszego Biegu Ultra ?Granią Tatr?. Będzie to prawdopodobnie najbardziej wymagający bieg górski w Polsce. Trasa: 70 km po tatrzańskich turniach. Sprawnemu turyście pokonanie jej zajmuje 2-3 dni, biegacze będą mieli na to 17 godzin.

Trasa prowadząca z Doliny Chochołowskiej, przez Wołowiec i Starorobociański Wierch do Schroniska Ornak, granią Czerwonych Wierchów i Kasprowy, Schronisko Murowaniec, Krzyżne, Wodogrzmoty Mickiewicza i Polanę Waksmundzką kończy się w Kuźnicach. Daje to dystans 70 km i potężne przewyższenie +5000/-4900m.

graniatatr.pl

Chętnych do zmierzenia się w tą trasą nie zabrakło. Lista startowa zapełniła się w 6 minut (!) i nie ma na niej przypadkowych osób. Żeby wziąć udział w zawodach trzeba było wcześniej ukończyć co najmniej jeden 25-kilometrowy bieg górski. Większość osób ma jednak również na swoim koncie przynajmniej kilka maratonów i biegów na ultradystansach. Rekordzistą jest Hiszpan Salvador Calvo, który zwyciężał w takich biegach jak Racing The Planet w Australii (250km) i Ultra Trail Chismes Dolpo-Annapurna w Nepalu (380km), a w Tor des Geant w Alpach (336km) zajął II miejsce.

Rywalizacja

Na starcie zobaczymy także najlepszych Polaków: Marcina Świerca (Mistrz Polski serii Skyrunning) i Piotrka Hercoga (15-ty zawodnik UTMB) - rekordzistów trasy Rzeźnika, Józefa Pawlicę (Mistrza Europy Juniorów serii Ultra Skyrunning), Piotrka Karolczaka (zwycięzcę I Maratonu Gór Stołowych), Rafała Gaczyńskiego (II zawodnika 40km trasy Trans d'Havet), Michała Kiełbasińskiego (zwycięzcę 235km Biegu 7 Szczytów), Lucjana Chorążego (IV w Maratonie Karkonoskim) czy Kubę Wolskiego (IV w Biegu 7 Dolin). Swój start zapowiedzieli ponadto biegacze z Węgier, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

Równie ciekawie będzie rywalizacja wśród pań, choć nie zobaczymy niestety Ani Celińskiej. Z trasą zmierzą się m.in. Magda Łączak (najszybsza w Ultra Mallorca na 108km), Sabina Giełzak (najlepszy czas Rzeźnika w zespole kobiecym), Słowaczka Petra Muckova (II kobieta Malofatranska Stovka na 108km), Kasia Zając (najszybsza w Zugspitz Supertrail) czy Anna Figura, najlepsza polska ski-alpinistka. W sumie na trasie zobaczymy aż 250 zawodników z pięciu krajów.

Kibicować może każdy!

Najszybsi biegacze spodziewani są w Kuźnicach około godziny 15-16 i aż do wieczora będzie można witać zawodników na mecie. Serdecznie zapraszamy do kibicowania nie tylko na finiszu, ale także na szlakach i przy schroniskach. Na Ornaku zawodnicy spodziewani są między 8 a 11 rano, a w Murowańcu między 11 a 15.

W trakcie zawodów na stronie www.graniatatr.pl będzie trwała relacja na żywo, a pozycję ośmiu wybranych zawodników będzie można śledzić na mapie on-line dzięki nadajnikom GPS. Każdy kto ukończy zawody, otrzyma medal, koszulkę finiszera oraz 2 punkty kwalifikacyjne do słynnych zawodów Ultra Trail du Mont Blanc w Chamonix.

O bezpieczeństwo na trasie będą dbać lekarze, ratownicy oraz wolontariusze, którzy na zawody przyjeżdżają z całej Polski. Wśród nich wielu jest biegaczy, którzy nie czuli się jeszcze na siłach żeby wystartować, ale chcieli dołączyć do grona osób, które czynnie pomagają przy zawodach.

Organizatorem Biegu jest TKN Tatra Team z Zakopanego, przy wsparciu TOPR i UKA.

Więcej na: www.graniatatr.pl