14. Poznań Maraton. Jest medal!

Wiemy już jaki medal otrzymają biegacze, którzy przekroczą linię mety październikowego 14. Poznań Maratonu! Tym razem na trofeum uczczono Hipolita Cegielskiego, którego 200. rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku. Organizatorzy liczą, że sięgnie po niego nawet 7000 biegaczy! Zobaczcie jak wygląda!

Podobizna najsławniejszego wielkopolskiego przemysłowca, społecznika i naukowca w jednej osobie, Hipolita Cegielskiego, przyozdobi tegoroczny medal 14. Poznań Maratonu. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin słynnego przedsiębiorcy i organizatorzy, zgodnie z tradycją, sięgają do lokalnej historii wybierając motyw, który znajdzie się na odznaczeniu bliskim sercu każdego biegacza. Do przemysłowych osiągnięć Hipolita Cegielskiego medal nawiązuje nie tylko wizerunkiem umieszczonym na jego awersie, ale także samym swoim kształtem imitującym koło zębate, kojarzące się z maszynami budowanymi w fabryce poznańskiego potentata. Podobnie faktura, lekko zanieczyszczona barwa oraz ciężar medalu przywodzą na myśl element składowy dawnego pojazdu.

Rewers medalu na 14.Poznań Maraton (POSiR)

- Nasz wybór nie był powierzchowny - mówi Monika Prendke z Biura Maratonu. - Uważamy, że maratończyków i Hipolita Cegielskiego coś łączy. Cegielski, humanista z wykształcenia, wielokrotnie stawał do walki przeciw przeciwnościom losu i nieprzyjaznemu otoczeniu, by w końcu zostać wielkim i uznanym przedsiębiorcą. Sama ta droga, od gimnazjalisty utrzymującego się z korepetycji do fabrykanta, wymagała wielkiej dyscypliny i wysiłku. Każdy maratończyk sam będzie miał coś do powiedzenia na te tematy. Co więcej, każdy maratończyk, podobnie jak Cegielski, nie spoczywa na laurach, kiedy już osiągnie swój cel. Cegielski, gdy już rozwinął swój biznes, wspierał naukę i wydawał prasę. Maratończycy pobiciem jednej życiówki, zaczynają walkę o następną. Jest tu wielkie pokrewieństwo. Kunsztownie wykonany medal odbierze każdy, kto przekroczy linię mety maratonu.

14. Poznań Maraton pobiegnie ulicami stolicy Wielkopolski 13 października 2013 r. Organizatorzy spodziewają się, że w biegu wystartuje ok. 7000 biegaczy.