Maraton Gór Stołowych. Nowa trasa, nowy rekord

Prawie 500 osób dobiegło do mety IV edycji, uważanego za najtrudniejszy maraton w kraju, Maratonu Gór Stołowych. Start w Pasterce, ok. 1800 m przewyższenia, w tym 665 schodów prowadzących do mety na Szczelińcu. Nie było łatwo, było pięknie.

Według zapisów z GPS-ów zawodników nowa trasa Maratonu ma około 1900-1700m przewyższenia. Techniczne trudności to przede wszystkim wąskie ścieżki, dużo korzeni, trochę skałek i finałowe 665 schodów, które ułożono w 1814 roku! Ale przede wszystkim, jak mówili sami zawodnicy, przyciągnęła ich przepiękna, różnorodna trasa z widokami na skały i lasy, przebiegająca przez labirynt Błędnych Skał i polsko-czeskie łąki. Trasa, na której ani przez chwilę nie można się nudzić.

Zawody po raz drugi w karierze wygrał Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) z czasem 3 godziny 53 minuty 14 sekund i dla nowej, wydłużonej o 3km trasy, będzie to teraz czas do pobicia. Wśród pań najszybciej 46km przebiegła Magda Łączak (Salomon Suunto Team), która potrzebowała na to 4 godzin 56 minut i 30 sekund.

Na mecie Marcin Świerc powiedział, że pogoda była sprzyjająca, choć w drugiej połowie, gdy zaczęło wychodzić słońce, zrobiło się gorąco. Poprzednie trzy edycje były słynne z tego, że fundowały zawodnikom afrykańskie upały. Tym razem przeważały chmury i trafił się nawet lekki deszcz. Ale nie było nikogo, komu było za chłodno

Zawodnicy, którzy ukończyli Maraton mogą dopisać do swojego konta 1 punkt kwalifikacyjny do słynnego Ultra Trail du Mont Blanc oraz punkty w cyklu biegów górskich Salomon S-LAB. Do cyklu liczą się starty w Biegu Marduły (odbył się w czerwcu w Tatrach), Maratonie oraz trasy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, który odbędzie się w dniach 18-21 lipca z bazą w Lądku Zdroju.

NAJLEPSI:

Mężczyźni

1. Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) 3:53,14

2. Józef Pawlica (Budzów) 4:07,58

3. Grinius Gediminas (Litwa) 4:10,26

Kobiety

1. Magda Łączak (Salomon Suunto Team) 4:56,30

2. Agnieszka Malinowska-Sypek (Entre.pl Team) 5:20,20

3. Żaneta Bogdał (Wrocław) 5:47,31

Galerie już wkrótce na www.maratongorstolowych.pl

Zapis przebiegu Magdy Łączak możesz zobaczyć  TUTAJ .

Zapis Marcina Świerca -  TUTAJ .

Tekst: Monika Strojny

Zdjęcia: Piotr Siliniewicz i Monika Strojny