Biathlon w wersji letniej

Biathlon w lecie? Tak! W Tatrach. Jak się okazuje, zimowe sporty biegowe można uprawiać również latem. I nie trzeba jechać do Nowej Zelandii. Wystarczy do Kościeliska. Na początku roku otwarto tam nowe ogólnodostępne trasy biegowe, a w miniony weekend odbyły się na nich I Otwarte Mistrzostwa Polski w Biathlonowym Nordic Walking.

Na starcie stanęło 80 zawodników w bardzo różnych grupach wiekowych. Wszyscy mierzyli się na 4,5 kilometrowej trasie, z dwukrotnym strzelaniem z pozycji leżącej. Zasady Biathlonowego Nordic Walkingu są analogiczne do przepisów w biathlonie - z tą tylko różnicą,  że rozgrywane są w lecie i bez nart. Za każdy niecelny strzał zawodnik dostaje 1 rundę karną o długości 100 metrów. Były to pierwsze zawody Biathlonowego Nordic Walking rozgrywane na trasach w Kościelisku.

Pomysł na zorganizowanie zawodów powstał wśród członków stowarzyszenia Inicjatywa Lokalna Kościelisko dla Biegaczy oraz zawodników Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko.  "O takim entuzjazmie dla narciarstwa biegowego w Kościelisku marzyliśmy od lat! Ale i nie ma się czemu dziwić - przecież to stąd pochodzi ponad 30 olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu. Nie ma u nas rodziny, w której ktoś nie uprawiałby narciarstwa biegowego lub biathlonu" mówi Bohdan Pitoń, wójt Kościeliska.

To właśnie w Kościelisku w bardzo krótkim czasie udało się stworzyć rekreacyjne trasy biegowe (przeczytaj o trasach TUTAJ ). Teraz gmina stara się pozyskać finanse na budowę całorocznego ośrodka treningowego, dla biegaczy i biathlonistów. "Mamy już przygotowane plany i z większością mieszkańców jest uzgodnione przejście trasy przez ich grunty. Brakuje nam tylko pieniędzy. Koszt takiej przebudowy to inwestycja około 52 milionów złotych" mówi Bohdan Pitoń.