Treningi z historią w tle

Na trzy tygodnie przed Biegiem Powstania Warszawskiego ruszają wyjątkowe treningi przygotowujące do tej imprezy. Przygotowują nie tylko kondycyjnie, ale i merytorycznie! Organizator biegu, Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego i portalem Polska Biega opracowali specjalny cykl treningów z historią w tle.

Organizatorzy przygotowali dla biegaczy trzy historyczne treningi biegowe w tym jeden pokrywający się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego. Założeniem naszym i naszych partnerów jest nie tylko przyczynianie się do popularyzacji biegania. Szczególny nacisk kładziemy na edukację. Tym razem zaproponowaliśmy formę poznawania historii w trakcie samego biegania - mówi Marcin Kuriata z WOSiR.

Dużym wyróżnikiem treningów będzie uczestnictwo trenera (z Klubu 12tri.pl) i przewodnika z Muzeum Powstania Warszawskiego, który opowie o mijanych na trasie miejscach związanych z historią walk powstańczych.

Trasy i terminy treningów

Trening 9 lipca, godz i . 19.00 (Muranów-Cytadela)

Pierwszy z treningów odbędzie się 9 lipca. Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to Pomnik Umschlagplatz na ul. Stawki. Potem uczestnicy pobiegną w kierunku Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na skrzyżowaniu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

Trening 16 lipca, godz. 19.00 (Praga)

Tym razem trasa została opracowana po wschodniej stronie Wisły. Zbiórka i spotkanie z trenerem i przewodnikiem odbędzie się przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, Ogród Zoologiczny, Most Gdański. Zakończenie treningu na Skwerze im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. "Papież" "Andrzej".

Trening 23 lipca, godz. 19.00 (Śródmieście)

Ostania trasa wprowadzająca biegaczy w wyższy poziom wytrzymałości i wiedzy o Powstaniu Warszawskim będzie miała swój początek przed kościołem Św. Jana Bożego na ul. Bonifraterskiej (tu spotykamy się z przewodnikiem i trenerem). Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to gmach Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych na ul. Sanguszki, Dom Schichta na ul. Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie. Ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator niosącego pomoc powstańczej Warszawie na ul. Miodowej.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsc odwiedzanym podczas treningów będą również dostępne na stronie www.wosir.waw.pl , www.1944.pl i www.polskabiega.pl