500 drużyn na starcie Accreo Ekiden - Maratonu Sztafet w Warszawie

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia na linii startu sztafety maratońskie Accreo Ekiden na Kępie Potockiej staną reprezentanci firm, klubów i innych zespołów biegaczy. Drużyny będzie tworzyć sześć osób pracujących w jednej firmie, zrzeszonych w jednym klubie lub połączonych ze sobą w inny sposób. Razem będą mieć do pokonania dystans maratonu. Pierwszy zawodnik pokonuje odcinek 7,195 km, dwaj następni po 10 km, a trzej kolejni po 5 km. W tegorocznym biegu weźmie udział aż 500 drużyn!

Bieganie łączy, jak każda pasja. Jest dobrym narzędziem firmowej integracji, a szefowie coraz częściej patrzą przychylniej na pracowników aktywnych fizycznie. Dlatego w coraz większej liczbie firm powstają drużyny biegowe. W najbliższą niedzielę na Kępie Potockiej odbędzie się impreza, w której firmy będą mogły zaprezentować swoich pracowników. W sztafecie mogą wziąć udział również zespoły rodzinne i kluby biegowe.

Stworzyć biegową drużynę złożoną ze współpracowników i znajomych, którzy razem wezmą udział w zawodach, to nie łatwa sztuka. A stworzyć drużynę na tyle silną i zdyscyplinowaną, by w tak niesprzyjających warunkach atmosferycznych, jakie zafundowała nam tegoroczna wiosna, trenowała do wspólnego wyzwania - pokonania dystansu maratonu,  to już wyzwanie dla najlepszych. Na starcie 21 kwietnia stanie 500 drużyn, to największa tego typu impreza w Europie.

Skąd w firmach bierze się takie zainteresowanie bieganiem? Jak mówi Jarosław Antosik, założyciel i Partner w firmie Accreo wspólna pasja scementowała zespół. Jego drużyna Accreo All Blues, regularnie staruje w zawodach. - Bieganie stało się naszą osobistą pasją i z czasem naturalnym sposobem na integrację całego zespołu Accreo - mówi Jarosław Antosik. - Razem pracujemy na najlepszy wynik w zawodach, a przy okazji budujemy trwałe relacje w firmie. Wspólna pasja i duch walki pozwalają nam wypracować niewidoczną więź, która później przekłada się na dobrą atmosferę i jakość pracy.

W tegorocznym biegu udział weźmie 500 drużyn. Co ich motywuje do biegania? Powody są różne. Jedni chcą po prostu spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu, inni biegają dla zdrowia, jeszcze inni, po prostu dla dobrej zabawy. Kapitan drużyny Sygma Bank - Jerzy Antonowicz, która w tym roku wystawi aż dwie drużyny, zwraca uwagę na jeszcze jeden, czysto sportowy aspekt rywalizacji: - Motywacją jest dla nas wspólne spotkanie, owszem, ale liczy się też bycie lepszym od kolegi z sąsiedniej drużyny. Żeby dobrze przygotować się do biegu powołaliśmy nawet Klub Biegacza i zawzięcie trenujemy 2 razy w tygodniu.

Często wystarczy jedna iskra, krótka rozmowa z kolegami, by zachęcić ich do tego sportu i zapoczątkować prawdziwą lawinę biegową. Tak było w przypadku zawodników z teamu o pozytywnie brzmiącej nazwie "Tylko się nie śmiej": - Z naszej drużyny najwcześniej zacząłem biegać ja i po prostu zacząłem przekonywać do biegu innych. Namówiłem brata, on swoją dziewczynę, potem wspólnie nakłoniliśmy naszego tatę, a on swojego kolegę. Dołączył do nas mój kolega i tak powstała nasza drużyna. Biegamy dla zabawy i samych siebie. Mi osobiście daje to poczucie spełnienia, gdy czuję, że staję się coraz lepszy. - komentuje Piotr Ślęzak, kapitan drużyny. Zapytany o to, jaki stawiają przed sobą cel, mówi krótko: - Chcemy po prostu wspólnymi siłami przebiec maraton i mieć przy tym dużo zabawy.

Kapitan drużyny Novo Nordisk, Jacek Nagler, dodaje: - Pracujemy w firmie farmaceutycznej. Dużą wagę przywiązujemy do profilaktyki walki z cukrzycą, która polega między innymi na prowadzeniu aktywnego trybu życia. Wierzymy, że dając dobry przykład, biegając i uczestnicząc w takich wydarzeniach jak Sztafeta Maratońska Accreo Ekiden, możemy rzeczywiście zmienić życie z cukrzycą .

Niektóre zespoły, startujące w Sztafecie Maratońskiej Accreo Ekiden mają naprawdę bogatą tradycję biegową, którą mogą kontynuować dzięki aktywnemu wsparciu ich inicjatywy przez firmę, w której pracują. Tak jest w przypadku drużyny Acceletare: - W naszej firmie mamy sekcję koszykówki, siatkówki, tenisa i pływania, ale to właśnie bieganie jest najbardziej popularnym sportem w firmie. To zasługa ludzi, którzy z pasją pracują na to, żeby organizować zapisy na biegi wewnątrz firmy, dostarczać nam informacje o tym, jak trenować i jaką dobrać dietę. W tym roku wystawiamy aż 18 drużyn pod flagami klubu. Chcemy budować wspólną więź. Dotychczasowe starty dały nam wiele cennych lekcji. Nie będziemy wyrywać do przodu, żeby nie spalić się po pierwszym kilometrze. Poznaliśmy naszą konkurencję i znamy już trasę. Liczymy na dobry rezultat, dwa razy w tygodniu spotykamy się na Agrykoli, by wspólnie przygotowywać się do startu - mówi kapitana drużyn, Maciej Stefaniak.

Bieg w Sztafecie Maratońskiej, to coś więcej niż zwykłe zawody, tutaj liczy się przede wszystkim wspólne wyzwanie i zespołowa determinacja. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja Accreo Ekiden będzie dla wszystkich zawodników przyjemnym wyzwaniem, a dla kibiców fantastycznym widowiskiem.

Pierwsza tura sztafet wystartuje o godzinie 9, zaś pozostałe drużyny staną do rywalizacji o godzinie 14.

Ubiegłoroczną edycję sztafety wygrał Asics Polska Pro Team z czasem 2:10:30, a bieg ukończyły 402 drużyny. W tym roku, 21 kwietnia w parku Kępa Potocka, na starcie mają stanąć trzy tysiące biegaczy w 500 drużynach. Podczas Accreo Ekiden rozegrane zostaną także Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Sztafet Firmowych.

Więcej informacji na temat biegu znajduje się na stronie internetowej www.accreoekiden.pl