8. Półmaraton Warszawski - co, gdzie, kiedy

24 marca na warszawskich ulicach będą królować biegacze. W tym roku na starcie stanie kilkanaście tysięcy ludzi. Oto garść informacji, które przydadzą się biegaczom i kibicom w przedostatni weekend marca. Gdzie i kiedy odebrać pakiet, jak będzie wyglądał start, jak dojechać, jaki jest program biegu i wiele innych wieści.

Cel, który Fundacja "Maraton Warszawski" postawiła sobie przed 8. Półmaratonem to dołączyć, do pierwszej dziesiątki europejskich półmaratonów. Cel niezwykle ambitny, ale teraz już realny. Finał 8. Półmaratonu Warszawskiego odbędzie się na błoniach Stadionu Narodowego, czyli zaledwie kilka kroków od miejsca, gdzie swój bieg zakończyli uczestnicy 34. Maratonu Warszawskiego.

W ciągu pierwszych niespełna pięciu godzin od uruchomienia zapisów na 8. Półmaraton Warszawski na listę startową wpisało się 1000 osób. To niemal dokładnie tylu biegaczy ilu ukończyło I Półmaraton Warszawski w 2006 roku.

W tym roku zmieniono trochę trasę biegu, aby uczestnicy nie mieli podbiegu przed finiszem, nie będziemy również zmagać się z podbiegiem Agrykolą. Pod skarpę podbiegniemy ulicą Belwederską. Mapę trasy zobaczysz poniżej.

Duża zmiana pojawiła się w organizacji strefy startu - bieg po raz pierwszy wystartuje z dwóch jezdni Mostu Poniatowskiego. Podobnie przeorganizowana została strefa mety, aby dobieg do niej był komfortowy, a strefa odpoczynku za nią mogła komfortowo pomieścić olbrzymi tłum biegaczy i ich kibiców.

Co warto wiedzieć?

Biuro zawodów - tu odbieramy pakiety startowe

Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1, wejście główne od strony ul. Marszałkowskiej czynne: 22 marca (piątek), w godz. 12-20 23 marca (sobota), w godz. 10-20

Uwaga! Biuro funkcjonuje pod powyższym adresem wyłącznie w dniach 22-23 marca. W niedzielę 24 marca nie ma możliwości weryfikacji i odbioru pakietów startowych. Pakiet startowy może odebrać za uczestnika inna osoba, na podstawie podpisanej przez uczestnika karty startowej (do pobrania z profilu zawodnika od 13 marca) oraz kserokopii jego dowodu osobistego.

PROGRAM ZAWODÓW:

22 marca (piątek) 12 - 20:00 Godziny otwarcia biura zawodów (Pałac Kultury i Nauki)

23 marca (sobota) 10 - 20 Godziny otwarcia biura zawodów (Pałac Kultury i Nauki) 10 - 12 Godziny otwarcia biura zawodów Sztafety 5x5 (Park Skaryszewski) 12:00 Start Sztafety 5x5 14:30 Zakończenie Sztafety 5x5

24 marca (niedziela) 10:00 Start 8. Półmaratonu Warszawskiego (Most Poniatowskiego) ok. 11 Pierwsi zawodnicy na mecie (błonia Stadionu Narodowego) 12:00 Dekoracja generalna (błonia Stadionu Narodowego) 12:30 Dekoracje w klasyfikacjach wiekowych i branżowych (błonia Stadionu Narodowego) 13:30 Zakończenie 8. Półmaratonu Warszawskiego (błonia Stadionu Narodowego)

Start Po raz pierwszy w historii Półmaraton Warszawski wystartuje obydwiema jezdniami Mostu Poniatowskiego. Kolejne grupy zawodników będą startować naprzemiennie z dwóch nitek mostu. Wraz ze strzałem startera o godz. 10:00 na trasę wyruszą z północnej nitki mostu zawodnicy czołówki (niebieskie numery startowe) oraz startujący z jezdni południowej zawodnicy z numerami w kolorze czerwonym. W momencie, gdy linię startu będą przekraczali ostatni zawodnicy startujący w grupie czerwonej, z północnej nitki mostu ruszą zawodnicy strefy żółtej, biegnący na czas 1:30; kiedy zaś i ta grupa w większości przekroczy już linię startu, z południowej nitki ruszą biegacze z sektora "1:35". Kolejne grupy biegaczy będą wybiegały na trasę raz z prawej, raz z lewej strony strefy startowej. Dzięki temu mechanizmowi poszczególne grupy startujące z dwóch jezdni mostu spotkają się za Rondem de Gaulle'a na zasadzie zamka błyskawicznego i płynnie wbiegną w ulicę Nowy Świat. Równocześnie zachowany zostanie komfort startu w mniejszych grupach.

8. Półmaraton Warszawski - strefa startu8. Półmaraton Warszawski - strefa startu Fundacja Maraton Warszawski Fundacja Maraton Warszawski

Wejście do strefy odbywa się na podstawie koloru numeru startowego: zaproszeni zawodnicy - niebieski, strefa 1. - czerwony, strefa 2. - żółty, strefa 3. - zielony.

Zając Początkiem każdej kolejnej grupy będzie pacemaker z tabliczką oznaczającą strefę czasową.

Jak dojechać na start? Uczestnicy półmaratonu mogą w dniu 24 marca poruszać się komunikacją miejską (autobus, tramwaj, metro, pociągi SKM) bezpłatnie - na podstawie numeru startowego. Numer startowy uprawnia również do korzystania z parkingów "Parkuj i Jedź" zlokalizowanych przy niektórych stacjach metra i węzłach komunikacyjnych. Uwaga! Darmowy przejazd na podstawie numeru startowego nie dotyczy pojazdów Kolei Mazowieckich!

Miasteczko półmaratonu, gdzie usytuowane będą szatnie i depozyty, jest zlokalizowane przy stacji PKP "Warszawa Stadion". Najdogodniejszy dojazd pociągami SKM lub Kolei Mazowieckich z centrum miasta: z PKP Warszawa Śródmieście - 6 minut, z PKP Powiśle - 3 minuty. W godzinach porannych ruch samochodowy oraz tramwajowy na Moście Poniatowskiego będą wstrzymane.

Duże parkingi miejskie zlokalizowane są m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki (parking płatny), na Placu Konstytucji, przy Dworcu Powiśle. Podczas trwania półmaratonu miejsca parkingowe na terenie Stadionu Narodowego będą niedostępne.

RELACJA Z BIEGU W INTERNECIE Transmisję z 8. Półmaratonu Warszawskiego będzie można śledzić na żywo w internecie, na stronie www.polmaratonwarszawski.pl. Kibice zgromadzeni w miasteczku przy mecie biegu będą mogli śledzić przebieg rywalizacji na telebimie.

Strefa dla zawodników - po biegu Na mecie zlokalizowanej przy Stadionie Narodowym w Warszawie otrzymasz medal oraz napój izotoniczny i wodę, a także przekąskę regeneracyjną. Nie stój w strefie mety za długo - zrób miejsce dla nadbiegających! Strefa dla uczestników (przebieralnie, punkty depozytowe, punkt masażu Carolina Medical Center) znajduje się na terenie Miasteczka Półmaratonu. Prysznice dla zawodników będą dostępne w Liceum im. B. Prusa, ul. Zwycięzców 7/9.

Trasa 8. Półmaratonu Warszawskiego

Trasa 8. Półmaratonu WarszawskiegoTrasa 8. Półmaratonu Warszawskiego Fundacja Maraton Warszawski Fundacja Maraton Warszawski

Trasa 8. Półmaratonu Warszawskiego Podobnie jak w roku ubiegłym wystartujemy z Mostu Poniatowskiego. Pierwsze kilometry będą pokrywać się w całości z trasą wrześniowego maratonu. Dobrą wiadomością dla biegaczy jest to, że w tym roku nie będziemy musieli mierzyć się z podbiegiem pod Agrykolę na 14 kilometrze. Podbieg będzie, ale łagodniejszy, ulicą Belwederską.

W ubiegłym roku na sam koniec zostawał jeszcze podbieg pod Most Poniatowskiego, który również budził w zawodnikach chęć wylania gorzkich łez. Tym razem końcówka biegu poprowadzi nas tak, jak w ubiegłorocznym maratonie - od Belwederu po płaskim albo w dół. Po skręcie w Aleje Jerozolimskie widać już będzie Stadion.

Meta biegu będzie znajdować się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie, tym razem - z drugiej strony tego obiektu. Dzięki temu wszyscy kibice będą mogli dopingować swoich najbliższych na ostatnich metrach i spotkać się z nimi niemal natychmiast po zakończeniu biegu. Garść informacji ogólnych:

  • Bieg odbędzie się w dniu 24 marca 2013 r. w Warszawie.
  • Start 8. Półmaratonu Warszawskiego nastąpi o godzinie 10. Linia startu zostanie zamknięta po ok. 15 minutach od strzału startera.
  • Długość trasy: 21,0975 km. Trasa posiada atest PZLA i IAAF.
  • Trasa będzie oznaczona znakami pionowymi i poziomymi co 1 kilometr.
  • Zawodnicy na starcie ustawiają się w wydzielonych strefach według kolorów numerów startowych. Przydział do konkretnej strefy następuje według uzyskanych wcześniej przez zawodnika wyników podanych w formularzu zgłoszeniowym.
  • Zawodników obowiązuje limit czasu wynoszący 3 godziny i 30 minut od strzału startera.
  • Punkty odżywiania zaopatrzone w napój izotoniczny i wodę będą rozmieszczone w odstępach co ok. 4 kilometry. Na trasie znajdować się będą cztery punkty odżywiania.
  • Punkty kontrolne pomiaru czasu będą się znajdować na 5, 10, 15 oraz 20 km.

W ramach 8. Półmaratonu Warszawskiego odbędą się Mistrzostwa Polski Kobiet w Półmaratonie.

Więcej informacji na stronie organizatora: www.polmaratonwarszawski.pl .

Zobacz zdjęcia z 7. Półmaratonu Warszawskiego. Przeczytaj artykuł 10 wyjątkowych miejsc na trasie 7. Półmaratonu Warszawskiego.

Biegniesz w 8. Półmaratonie Warszawskim? To Twój debiut czy poprawiasz czas? Wypowiedz się na naszym Facebooku.