8. Gore-Tex Transalpine Run - osiem maratonów górskich dzień po dniu

1 września rozpocznie się jeden z najpiękniejszych biegowych wyścigów alpejskich. 320 kilometrów w ośmiu etapach będą mieli do pokonania jego uczestnicy. Ponad 600 osób stanie na starcie w Ruhpolding, niemieckiej miejscowości, która bardziej znana jest biathlonistom niż biegaczom. Organizatorzy zapowiadają, że to będzie najtrudniejsza edycja w historii Gore-Tex Transalpine Run.

To będzie bardzo męczący tydzień, uczestnicy pobiegną z Niemiec przez Austrię do Włoch, pokonując średnio niemal maraton dziennie. Łączna suma podejść to 15 000 metrów! Prawie tyle samo będzie do pokonania w dół, w postaci niekończących się i bardzo wymagających zbiegów. Trasa poprowadzi uczestników po ścieżkach wijących się wśród majestatycznych alpejskich szczytów, rodem z reklam pysznych, mlecznych czekolad.

Pierwszy etap wyścigu wystartuje o godzinie 9 rano 1 września z niemieckiego miasteczka Ruhpolding, które czterokrotnie było gospodarzem mistrzostw świata w biathlonie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to najdłuższy rozpoczynający etap w historii biegu. Do pokonania na "dzień dobry" jest 50 km i 1663 metry pod górę.

Średnia długość etapów wynosi 40 km. Jednak nie będą to zwykłe kilometry. W Alpach nie ma zwykłych kilometrów, bo tu każdy z nich usiany jest podbiegami i zbiegami, na każdym może popsuć się pogoda. Nakładające się dzień po dniu zmęczenie również da w kość uczestnikom. Widoki powinny jednak wynagrodzić wszystko.

Etapy:

1. Ruhpolding (Niemcy) - St. Johann (Austria), 49,6 km 2. St. Johann (Austria) - Kitzbühel (Austria), 34,8 km 3. Kitzbühel (Austria) - Neukirchen am Großvenediger (Austria), 46,5 km 4. Neukirchen am Großvenediger (Austria) - Prettau/Ahrntal (Włochy), 43,3 km 5. Prettau/Ahrntal (Włochy) - Sand in Taufers (Włochy) 32,8 km 6. Sand in Taufers (Włochy) - St. Vigil (Włochy), 38,5 km 7. St. Vigil (Włochy) - Niederdorf im Pustertal (Włochy), 41,8 km 8. Niederdorf im Pustertal (Włochy) - Sexten (Włochy), 33,4 km

Trasę Gore-Tex Transalpine Run pokonuje się w dwuosobowych zespołach, z partnerem nie rozłączając się. Ścigają się teamy męskie, również weterańskie (suma wieku powyżej 100 lat), zespoły damskie i mieszane. W ubiegłym roku polską reprezentantką była Kasia Zając, która startując z Christianem Zimmer (Team Salomon Poland/Germany) zajęła 5. miejsce wśród teamów damsko-męskich. W tym roku na starcie stanie dwójka Polaków - Magda Ostrowska-Dołęgowska i Krzysiek Dołęgowski.

Więcej na temat biegu znajdziesz na www.transalpine-run.com

Dołącz do nas na Facebooku.