Bieg Rzeźnika: 78 km po bieszczadzkich szlakach w deszczu i błocie

Na niemal 80-kilometrową trasę wyruszy 300 zespołów, które będą mierzyć się z dystansem, swoimi słabościami, zmęczeniem, stromymi podejściami i trudnymi, technicznymi zbiegami. Wszystko wskazuje na to, że pogoda w tym roku nie rozpieści uczestników. Od kilku dni pada deszcz, będzie padał również w nocy z 30 na 31 maja. Na trasie można się spodziewać najwyższej jakości bieszczadzkiego błota.

Zobacz film z edycji w 2011 roku:

 

Przeczytaj wypowiedzi uczestników dotychczasowych edycji Biegu Rzeźnika:

Krew, pot i łzy - magia Biegu Rzeźnika

Niemal 80 kilometrów do pokonania bieszczadzkim czerwonym szlakiem, wymagające podejścia i trudne, techniczne zbiegi. Błoto, strumienie przecinające szlak, niekiedy deszcz, czasem upał. Bieg Rzeźnika to kultowa impreza na dystansie ultra, która odbędzie się już po raz 10. 31 maja, o wschodzie słońca, o godzinie 3:20 na trasę wyruszy 300 zespołów dwuosobowych.

Bieg Rzeźnika, jeden z najpiękniejszych, najtrudniejszych, a z pewnością jeden z najbardziej upragnionych wyścigów na dystansie ultra, zanotował w tym roku absolutny rekord. Limit zgłoszeń został wyczerpany w ciągu 58 minut od rozpoczęcia zapisów.

16 godzin będą mieli uczestnicy 10. Biegu Rzeźnika by pokonać trasę z Komańczy przez Cisną, góry Jasło i Fereczata, Smerek oraz połoniny do Ustrzyk Górnych. To impreza, na której wielu biegaczy stawia swoje pierwsze kroki na dystansie ultra. Prawie 80 kilometrów, 3235 metrów pod górę, błoto, w którym można pogubić buty. I walka z obtarciami, pęcherzami, bólem mięśni, z własną psychiką.

Przeczytaj relację uczestnika: Bieg Rzeźnika - dużo dalej niż maraton.

Piotr Hercog i Marcin Świerc - zwycięzcy IX Biegu Rzeźnika. Chłopaki ustanowili nowy rekord trasy - 8:09Piotr Hercog i Marcin Świerc - zwycięzcy IX Biegu Rzeźnika. Chłopaki ustanowili nowy rekord trasy - 8:09 Fot.: Monika Strojny Fot.: Monika Strojny. Piotr Hercog i Marcin Świerc. Zwycięzcy IX Biegu Rzeźnika i rekordziści trasy.

Piotr Hercog i Marcin Świerc - zwycięzcy IX Biegu Rzeźnika. Chłopaki ustanowili nowy rekord trasy - 8:09 7. Bieg Rzeźnika w 2010 roku. Magdalena Łączak - razem z Pawłem Dybkiem zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ustanowili przy okazji rekord trasy wśród teamów damsko-męskich. Fot. Żaneta Kalbrun

Sprawdź pogodę na Biegu Rzeźnika.

Wersja hardcore

Dla tych, którzy chcą zmierzyć się z dystansem 100 kilometrów - istnieje opcja przedłużenia trasy. Trzeba poinformować o tym organizatorów w Biurze Zawodów. Limit na pokonanie stukilometrowej trasy jest dokładnie taki sam jak na 80 km.

Garść informacji:

Start zawodów: 31 maja 2013 r. o wschodzie Słońca (godzina 3:20) z Komańczy. Zbiórka na linii startu o 3.00. Biuro Zawodów w Cisnej i będzie czynne w przeddzień startu czyli 30.05.2013 od godz. 12:00 do 18:00. Linia mety znajduje się kilkadziesiąt metrów za mostkiem na Wołosatym, przy wbiegu do Ustrzyk Górnych (parking naprzeciw strażnicy Straży Granicznej). W okolicy mety można liczyć na posiłek i popitek regeneracyjny. Organizatorzy zapewniają transport na start do Komańczy i z mety do Cisnej.

Zakończenie Biegu odbędzie się 31 maja wieczorem w Cisnej. Przed i po zakończeniu grać będzie jak zwykle zespół Wiewiórka na Drzewie.

Magdalena Ostrowska-Dołęgowska i Agnieszka KorpalMagdalena Ostrowska-Dołęgowska i Agnieszka Korpal Fot.: Monika Strojny Fot.: Monika Strojny. Magda Ostrowska-Dołęgowska i Agnieszka Korpal.

Informacja dla kibiców:

Pierwsi zawodnicy pojawią się w Cisnej (przed siedzibą GOK) około godziny 6:00, ostatni -  ok. 10.00; w Smereku (przy wejściu do BPN) zawodników można podziwiać od ok. 9:00 do ok. 14.00; w Berehach - od ok. 10.30 do ok. 18.00; na mecie w Ustrzykach Górnych - być może już o ok. 12.00!

Z przyczyn organizacyjnych niemożliwy będzie dojazd kibiców na punkty kontrolne. Wjechać na punkty będą mogły tylko samochody obsługi. Organizatorzy proszą zarówno sympatyków biegu jak i poszczególnych drużyn o parkowanie poza oznakowaną strefą kontrolną i przychodzenie na przepaki pieszo. Pomaganie zawodnikom poza strefą punktów kontrolnych grozi ich dyskwalifikacją.

Zapisy już zostały zamknięte. Zgłosiło się 300 drużyn. Jeśli myślisz o tym żeby spróbować swoich sił na dystansie większym niż maraton - trzymaj rękę na pulsie w przyszłym roku i obserwuj tegoroczne zmagania uczestników.

RZEŹNICZEK czyli Mały Rzeźnik:

Dzień po Biegu Rzeźnika odbędzie się Rzeźniczek, czyli Mały Rzeźnik - bieg towarzyszący, dla tych, którzy jeszcze nie są gotowi na długą trasę, a chcą pościgać się w Bieszczadach.

Kiedy i gdzie? Cisna, sobota, 1 czerwca 2013, godz. 9.45

Dystans: 26 km

Trasa: Start honorowy w Cisnej, dobieg do stacji kolejki Majdan, kolejką do Balnicy. Z Balnicy start ostry niebieskim szlakiem granicznym aż na górę Jasło. Dalej zmiana szlaku na czerwony w kierunku Cisnej.

Ile kosztuje udział w Rzeźniczku? 100 zł.

Trasa Rzeźniczka - biegu na 26 km towarzyszącego Biegowi Rzeźnika w BieszczadachTrasa Rzeźniczka - biegu na 26 km towarzyszącego Biegowi Rzeźnika w Bieszczadach www.biegrzeznika.pl www.biegrzeznika.pl

Polska Biega objęła patronat nad 10. Biegiem Rzeźnika.

Przeczytaj naszą relację z udziału w IX Biegu Rzeźnika.

Więcej informacji na temat biegu na stronie organizatora: www.biegrzeznika.pl Dołącz do nas na Facebooku.