Piła 21: walka o Tokio i oklaski

21. Międzynarodowy Półmaraton Philipsa w Pile będzie rekordowy - do startu zgłosiło się 2587 biegaczy. W niedzielę 4 września wszyscy powalczą o najlepsze wyniki, a mieszkańcy Piły o maratońską wycieczkę do Tokio.

Kiedy w 1991 roku rozgrywała się pierwsza "Pilska Piętnastka", bieg ukończyło 162 zawodników. Gdy w 2000 roku bieg przekształcił się w półmaraton, walczyło już 605 biegaczy. Od tego czasu w Pile co roku padał frekwencyjny rekord. W ubiegłym roku zawody ukończyło 1721 osób, a w tym roku ten rewelacyjny wynik może zostać przyćmiony, bo do startu zgłosiło się aż 2587 biegaczy.

Pilski bieg od zawsze ceniony był przez startujących ze względu na dość płaską, a przez to bardzo szybką trasę, która pozwalała na bicie życiowych rekordów. A w tym roku trasa ma być jeszcze szybsza, bo organizatorzy wprowadzili w niej pewne zmiany. Nowa pętla półmaratonu ma dać też biegaczom szanse na pobicie bardzo dobrego pilskiego rekordu, który należy do Kenijczyka. Rotich John pokonał półmaraton w 1:2:46. Czy i pod tym względem półmaraton będzie rekordowy? Okaże się w niedzielę.

O co walczą biegacze? Oprócz tradycyjnych nagród finansowych, które czekają na najlepszych, jest oczywiście coś, o co powalczą wszyscy startujący. To pokonanie własnych słabości i pamiątkowe medale, które warto dołączyć do swojej kolekcji. W 2006 r. Piła zaczęła umieszczać na medalach sylwetki czołowych polskich maratończyków. Biegacze mogli już podziwiać: Zdzisława Bogusza, Edwarda Stawiarza, Michała Wójcika, Kazimierza Orła i Edwarda Łęgowskiego. W tym roku swoją sylwetką medal uświetni Ryszard Marczak, dwukrotny Mistrz Polski w maratonie w latach 1978 i 1981. Marczak startował też w biegach maratońskich w Nowym Jorku, Bostonie, Rotterdamie, Paryżu czy Tokio oraz był reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Reprezentował barwy klubu Zawisza Bydgoszcz. Jego życiowy rekord w maratonie to 2:12:44 i zdobycie czwartego miejsca w Nowym Jorku. Co ważne, pilski półmaraton będzie okazją nie tylko do tego, by w medalowej postaci zabrać sławnego biegacza do domu, ale również spotkać się z nim, wymienić biegackie pozdrowienia i kilka słów.

Mieszkańcy Piły mają w tym roku dodatkową motywację do ścigania się. Mogą zdobyć nie tylko biegacką chwałę i szacunek sąsiadów, ale również wywalczyć specjalną nagrodę - wyjazd na bieg maratoński do Tokio w 2012 r. Nagroda rozlosowana zostanie wśród pierwszych pięciu zawodników - mieszkańców Piły, którzy ukończą półmaraton. Nagroda obejmuje: pokrycie kosztów biletu lotniczego i pobyt w Tokio. Zgłoszenie do maratonu i opłatę startową pokryje Stowarzyszenie Biegów Ulicznych. W ramach tegorocznego półmaratonu zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. Ponadto odbędą się Mistrzostwa Wojska Polskiego, Mistrzostwa Policji w Półmaratonie oraz Akademicki Puchar Polskie w Półmaratonie. Justyna Suchecka, Poznań

TERMIN I MIEJSCE:

Start biegu odbędzie się 4.09.2011 r. o godzinie 11.00, z ul. Wojska Polskiego Meta: na Placu Zwycięstwa Zgłoszenia już wyłącznie w biurze zawodów w dniach 3 - 4.09.2011 r. Oficjalna strona zawodów 21. PÓŁMARATONU PHILIPS PIŁA

Dołącz do nas na Facebooku.