Frania do wygrania - Bemowski Bieg Przyjaźni

"Coś TY zrobił dla realizacji planu treningowego?" To główne hasło jedynego w swoim rodzaju biegu na 5 km, odbywającego się po wyjątkowym w skali Polski osiedlu w Warszawie. Co wyróżnia ten bieg? Niepowtarzalny klimat czasów słusznie minionych - epoki PRL-u. W pakiecie startowym otrzymuje się m.in oranżadę i papier toaletowy. Żeby odebrać te towary luksusowe trzeba chwilę postać w kolejce!

Na koniec dostaje się uroczą bawełnianą koszulkę z obrazkiem z epoki PRL i medal z chwytliwym hasłem: Razem wykuwajmy tężyznę fizyczną!

Bieg Przodowniczek Pracy i Przodowników Pracy poprowadzony jest oddzielnie, na tym samym dystansie 5 km, na dwóch pętlach po osiedlu przyjaźń. Inspiracją dla powstania biegu jest historia barakowego osiedla. Wzniesiono je w 1952, nazwano osiedlem "Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" - powstało dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Otaczał je drut kolczasty, a bramy strzegli wartownicy. Na terenie osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne obiekty: kino, stołówka, klub, biblioteka, poczta, łaźnia i kotłownia. Wzniesiono domy dwóch rodzajów: baraki dla robotników i domki jednorodzinne dla kadry. Baraki na osiedlu zostały zbudowane z materiałów z rozbiórki obozu jenieckiego Stalag I-B "Hohenstein" koło Olsztynka.

Osiedle Przyjaźń na BemowieOsiedle Przyjaźń na Bemowie Shalom Część domków sprowadzono z Finlandii. Pierwszą dostawę domków z Finlandii sprowadzono rok po zakończeniu wojny. Polska zawarła kontrakt: domki za nasz węgiel. Pomysłodawcą transakcji wiązanej z Finami był Jan Mitręga, minister górnictwa i energetyki. Dlatego domki fińskie znajdują się głównie na Śląsku, ale nie tylko - postawiono je także w stolicy dla budowniczych PKiN.

Po ukończeniu budowy Pałacu Kultury w 1955 roku zostało ono przekazane warszawskim uczelniom na akademiki. W 1978 na osiedlu "Przyjaźń" mieszkało 1190 asystentów i pracowników warszawskich uczelni wraz z rodzinami oraz 1200 studentów.

Obszar osiedla to 32 ha i stoi tu do dziś 25 domków studenckich, 35 domków mieszkalnych, 77 domków jednorodzinnych, 3 nowe akademiki studenckie, Ratusz Dzielnicy Bemowo oraz obiekty socjalne, kulturalne i administracyjne. Mieszka tu obecnie ponad 1600 studentów z różnych warszawskich uczelni.

Pakiety startowe na bieg rozeszły się migiem - w ciągu kilku dni. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, może organizator otworzy jeszcze jedną turę zapisów? To naprawdę bieg godny polecenia. Ma niesamowity klimat - i jeśli nie w tym roku, można zasadzić się na zapisy przyszłoroczne.

Bemowski Bieg Przyjaźni odbędzie się w niedzielę, 18 września. Z atrakcji towarzyszących warto wymienić losowanie kultowej pralki "Frania" z wyżymaczką wśród wszystkich użytkowników i kiszenie Ogórka. Więcej informacji oraz panel zapisów znaleźć można na stronie internetowej www.biegbemowa.pl .

Dołącz do nas na Facebooku.