Dzień Kobiet pod znakiem 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego

25 proc. spośród wszystkich startujących w największym biegu ulicznym w Polsce, czyli 12. PZU Półmaratonie Warszawskim to kobiety - Fundacja "Maraton Warszawski" w Dniu Kobiet przeprowadziła konferencję prasową, aby podkreślić żeńską rolę na polskiej scenie sportowej. Podczas spotkania zaprezentowany został program tegorocznego biegu oraz plany na przyszłość.

O szczegółach nadchodzącego 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego dowiedzieliśmy się w Adidas Runners Club, obecnie najmodniejszym biegowym miejscu w stolicy przy ul. Solec 38. 

Do tej pory do największego biegu w stolicy zgłosiło się ponad 14 tys. osób. Numery startowe nadano 12 tys. uczestnikom.

Międzynarodowy Dzień Kobiet...

nieprzypadkowo został wybrany na datę konferencji. Organizatorzy mocno podkreślali wartość, jaką daje udział kobiet w imprezach biegowych. Dziesięć lat temu kobiety stanowiły 9 proc. uczestników Półmaratonu Warszawskiego. W ubiegłym roku – ponad 25 proc. - Jestem przekonany, że z każdym kolejnym biegiem liczba kobiet będzie rosnąć - twierdz Marek Tronina, dyrektor 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego i prezes Fundacji "Maraton Warszawski". 

Trasa

W tym roku po raz pierwszy rozpocznie się na historycznym Placu Teatralnym, tam również będzie meta. Planowane są dwie przeprawy przez Wisłę, bieg mostami Świętokrzyskim i Gdańskim oraz łączący je 8-kilometrowy odcinek wiodący m.in. przez Starą Pragę. W tym roku obchodzimy święto Wisły – umieszczając na środku medalu niebieską wstęgę nawiązaliśmy do naszej rzeki i jej tegorocznego święta. – komentuje Tronina.

Podczas spotkania prasowego zaprezentowana została również elita biegu. Pośród kobiet faworytkami są m.in. Kenijki Alice Kemuto Mogire i Damaris Kemuto Areba oraz Olga Ochal z Polski. Natomiast wśród mężczyzn elitę stanowią reprezentujący Polskę Yared Shegumo oraz John Lotiang i Remmy Limo Ndiwa z Kenii.

9. Półmaraton Warszawski 20149. Półmaraton Warszawski 2014 Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

#BiegamDobrze

Ponad pół miliona złotych do tej pory zebrali uczestnicy akcji #BiegamDobrze przy okazji 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego. To absolutny rekord! Do charytatywnej akcji przyłączyła się m.in. Beata Sadowska. Znana dziennikarka przyznała się, że sama biega dla przyjemności a nie na czas, dlatego chce tę przyjemność połączyć z dobroczynnością. W sumie od startu akcji #BiegamDobrze, która po raz pierwszy odbyła się dwa lata temu udało się zebrać ponad 1,3 mln złotych na cele dobroczynne. W tym roku charytatywną ścieżkę biegu w ramach półmaratonu wybrało 1070 uczestników. Na ten moment na liście zbiórek rekordzistką jest Aleksandra Rzeszutko, która na swoim koncie ma już prawie 16 tysięcy złotych!

Poleć na maraton do Hollywood!

Już po raz czwarty sponsorem tytularnym imprezy będzie PZU. Sponsorem technicznym biegu tradycyjne pozostała firma adidas. Pośród partnerów Półmaratonu znajdują się takie marki jak: Fiat, Polskie Linie Lotnicze LOT, firma Saturn, producent napoju izotonicznego 4Move, woda ID’EAU, firma DPD, Accreo oraz Partner of Promotion. PZU nie tylko jest głównym sponsorem, ale również aktywnie partycypuje w Półmaratonie. Zakład posiada drużynę biegową „PZU Sport Team” zbudowaną ze swoich pracowników, którzy wystartują w połówce. LOT zorganizowały specjalny konkurs pt. „LOT Angeles”, którego zwycięzca będzie mógł polecieć na maraton w Los Angeles. Natomiast nowy Fiat Tipo, którego nowa wersja w lutym weszła na polski rynek to oficjalny samochód imprezy.

Zapisy na 12. PZU Półmaraton Warszawski wciąż trwają! Można zgłaszać się za pomocą formularza dostępnego na stronie 12. PZU Półmaratonu Warszawskiego (rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/).