Wszystko co musisz wiedzieć o 11. PZU Półmaratonie Warszawskim [CO, GDZIE, KIEDY]

W niedzielę (3 kwietnia) o godz. 10 wystartuje 11. edycja PZU Półmaratonu Warszawskiego. Do udziału w jednej z największych imprez biegowych w Polsce zapisało się 14 tys. zawodników. Przedstawiamy wszystkie szczegóły niedzielnych zawodów.

Po raz pierwszy w historii start i meta 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego będzie na Placu Trzech Krzyży. Start biegu na 21 km zaplanowano na godz. 10.

NAJWIĘKSZE TARGI EXPO SPORT&FITNESS

Adidas, Dextro Energy, Garmin Polska, SklepBiegacza.pl, Saturn, 5150 Warsaw Triathlon, Pro Wellness, Bio Medical Pharma, Polar, Calypso Fitness, Foot Medical czy Tom Tom to nazwy tylko niektórych wystawców, którzy będą mieli swoje stoiska podczas największych targów EXPO Sport&Fitness Wiosna 2016 . Na wszystkich odwiedzających 1-2 kwietnia Halę Torwar czeka również wiele konkursów i atrakcji. Chcecie wymienić swoją sportową garderobę, być na bieżąco z najnowszymi trendami biegowymi, sprawdzić swoją formę przed rozpoczęciem sezonu lub po prostu spędzić miło czas w sportowej atmosferze? Spotkajmy się na Torwarze!

JAK DOJECHAĆ NA START?

W dniu zawodów w okolicach startu liczba miejsc parkingowych będzie bardzo ograniczona. Organizatorzy zachęcają do przyjeżdżania na start komunikacją miejską, z której 3 kwietnia na mocy uchwały Rady Miasta biegaczy będą mogli korzystać bezpłatnie na podstawie numeru startowego (wyłącznie w granicach 1. strefy biletowej).

TRASA

11. PZU Półmaraton Warszawski

STREFY STARTOWE

Start półmaratonu będzie podzielony na strefy. Wejście do nich nastąpi na podstawie koloru kropki na numerze startowym: elita (niebieski), strefa 1:20-1:25 (czerwony), strefa 1:30-1:45 (żółty), strefa 1:50-2:20 (zielony). Pamiętajmy, że ustawienie się w nieswojej strefie nie tylko utrudnia start innym biegaczom, ale może również prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na trasie. Postępujmy fair play!

PACEMAKERZY

W utrzymaniu założonego tempa na trasie 11. PZU Półmaratonu Warszawskiego pomogą Wam pacemakerzy. Czasy (netto - od przekroczenia linii startu), na które poprowadzą grupy to: 1:20, 1:25, 1:30, 1:35, 1:40, 1:45, 1:50, 1:55, 2:00, 2:10 i 2:20.

ELITA

Ciekawym zawodnikiem będzie Juan Luis Barrios, wychowanek Tadeusza Kępki, legendarnego polskiego trenera mającego na koncie m.in. wyszkolenie rekordzisty świata Arturo Barriosa (rekord świata na 10 000 m - 1989 r., rekord świata w biegu godzinnym - 1991 r.). W ubiegłym roku Barrios był gościem biegów organizowanych przez Fundację "Maraton Warszawski". W czołówce będą się liczyć również: Abraraw Misganaw z Etiopii i Robert Wambua Mbithi z Kenii - obaj z życiowymi rekordami poniżej 1:02:00.

Wśród Polaków liczymy na start Artura Kozłowskiego, mistrza Polski w półmaratonie (2008, 2015 r.) oraz Szymona Kulki, mistrza Europy juniorów w biegu przełajowym (2012 r.).

Wśród kobiet w elicie wystąpi m.in. Izabela Parszczyńska oraz aktualna brązową medalistka mistrzostw Polski w biegu na 10000 m - Angelika Mach.

Z zagranicy kolejny raz wystartuje Ukrainka Swietłana Stanko, dwukrotna zwyciężczyni Maratonu Warszawskiego. Poza tym tradycyjnie silna reprezentacja biegaczek z Kenii i Etiopii z Hellen Jepkurgat, Alice Mogire na czele. Obie biegaczki legitymują się życiówkami poniżej 1:10:00.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

Centrum imprezy (start i meta) znajdują się na Placu Trzech Krzyży , w związku z tym Plac będzie wyłączony z ruchu od godz. 18 w sobotę 2 kwietnia - do godz. 20 w niedzielę 3 kwietnia. Od godz. 18 (2 kwietnia) do godz. 8 (3 kwietnia) pojazdy poruszające się Alejami Ujazdowskimi od strony Placu Na Rozdrożu, będą kierowane w ul. Piękną/Myśliwiecką, dalej Rozbrat i Książęcą.

Ulice Nowy Świat, Krakowskie Przemieście, Królewska, Plac Piłsudskiego (wraz z uliczkami sąsiednimi), Wierzbowa, Plac Teatralny, Moliera, Miodowa, Bonifraterska, Międzyparkowa - zamknięcie czasowe od godz. 9.30 do godz. 11.30 w niedzielę (3 kwietnia). W miarę możliwości poszczególne ulice będą otwierane wcześniej (po zniknięciu kolumny zamykającej bieg)

Ul. Słomińskiego, Most Gdański, ul. Starzyńskiego - zamknięta jezdnia w kierunku Pragi w godz. 9.45-11.45. Ruch od strony Pragi będzie utrzymany bez zakłóceń przez cały czas.

UWAGA: kolumna zawodników biegnie estakadą nad Rondem Starzyńskiego, w związku z czym ruch na skrzyżowaniu ul. Jagiellońska - Starzyńskiego będzie się odbywał bez zakłóceń (z wyjątkiem braku możliwości skrętu z ronda w kierunku Bródna). Organizatorzy sugerują, aby w tym czasie dojazd do rejonu zamkniętego ulicami Jagiellońska, Starzyńskiego, 11 Listopada, Ratuszowa odbywać z wykorzystaniem Mostu Grota-Roweckiego, a następnie Ronda Starzyńskiego.

Ul. 11 Listopada (wyłącznie jezdnia w kierunku Pragi; jezdnia w kierunku Bródna będzie otwarta dla ruchu), Ratuszowa - 9.50-12.10. Ul. Dąbrowszczaków, Pl. Hallera (strona od Ratuszowej), Jagiellońska (odcinek między pl. Hallera a Ratuszową) - 9.50-12.15. Ratuszowa między Jagiellońską a Wybrzeżem - 10.00-12.20. Wybrzeże Szczecińskie - 10-12.50 (uwaga - po zniknięciu kolumny biegu Wybrzeże będzie sukcesywnie otwierane z możliwością wyjazdu w stronę Mostu Gdańskiego z poszczególnych ulic tzn. Ratuszowa i Kłopotowskiego). Okrzei, Jagiellońska między Okrzei a Zamoyskiego), Sokola, Zamoście - 10 - 12.45. Most Świętokrzyski (jezdnia południowa - w stronę Pragi) - 10 - 12.45.

Wybrzeże Kościuszkowskie - zamknięty przejazd poprzeczny na wysokości Mostu (możliwy skręt w Zajęczą) - organizatorzy zalecają korzystanie z tunelu. Dobra (między Mostem a ul. Solec), Solec - 10 -13. Ludna - 10.15 - 13.15. Rozbrat, Górnośląska, Hoene-Wrońskiego - 10.20-13:20. Myśliwiecka - kolumna biegu przecina ul. Myśliwiecką na wysokości ul. Hoene-Wrońskiego i parku Agrykola. Przejazd poprzeczny będzie wstrzymany w godz. 10.20-13.20. Sugerujemy dojazd od Powiśla przez Trasę Łazienkowską i Wisłostradę. Gagarina - przejezdna w obu kierunkach ul. Parkowa, Suligowskiego - wyłączone z ruchu (ważne, żeby zwracać uwagę na zakazy parkowania obowiązujące na tych ulicach w dniu 3 kwietnia). Belwederska - 10.30-13.45. Al. Ujazdowskie - 10.30-14.

WWW: http://pzupolmaratonwarszawski.com

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.