Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śled ź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega
Masz pytania? Podyskutuj z nami na FORUM!
W ubiegłym roku, mimo mrozu i śniegu na starcie stawiło się ponad 10 tys. biegaczy. Triumfował Kenijczyk Martin Mukule, który pokonał dystans 21 km 97 metrów w czasie godziny, dwóch minut i 49 sekund. Najlepszym zawodnikiem wśród Polaków był Marcin Chabowski (1:03:23). - Gdyby nie załamanie pogody, wynik na pewno byłby lepszy - mówi portalowi Polskabiega.pl 28-letni biegacz.
Teraz wszystko wskazuje na to, że warunki będą o niebo lepsze. Synoptycy zapowiadają słoneczny dzień i 15 st. C. Nic tylko biegać i walczyć o życiówki.
Z roku na rok kolejnymi rekordami mogą się chwalić również organizatorzy warszawskiego biegu. W imprezie wystartuje ponad 12 tys. uczestników z 40 krajów! W pierwszej edycji w 2006 r. pobiegło tylko 1066 zawodników.
Wprawdzie elektroniczne zgłoszenia do niedzielnego biegu skończyły się w środę, ale dla spóźnialskich przewidziano dodatkową pulę. Zapisy na 200 dodatkowych pakietów startowych będą przyjmowane w biurze zawodów (na Stadionie Narodowym) w piątek (godz. 12-20) i sobotę (10-20).
Tona medali
Jak wielką machiną organizacyjną jest najbliższy 9. PZU Półmaraton Warszawski, najlepiej świadczą liczby. Dla wszystkich zawodników przygotowano blisko 20 tys. litrów wody, 70 tys. kubeczków na punktach odżywiania oraz dwie tony kartonów z koszulkami. Do wygrodzenia trasy przeznaczono 10 km taśmy i 3 km barierek w strefie startu i mety. Na mecie na biegaczy będzie czekać tona medali, a do obsługi imprezy zaangażowano 1,2 tys. wolontariuszy.
Będzie też wiele atrakcji dla kibiców. Na biegacza, który zorganizuje dla siebie i innych najlepszy doping na trasie, czekają nagrody: zegarek, buty i koszulka ufundowane przez firmę Adidas.
Faworyci
Organizatorzy 9. PZU Półmaratonu Warszawskiego zapowiadają, że może to być najszybszy bieg w Polsce, jaki kiedykolwiek został rozegrany na tym dystansie. Rekord imprezy wynosi 1:01:18. Został ustanowiony przez Kenijczyka Sammy'ego Korrira w 2011 r. Jeśli weźmiemy pod uwagę najlepsze wyniki wśród elity, jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś osiągnie lepszy czas. Na uwagę zasługuje Victor Kipchirchir. Kenijczyk dwa lata temu triumfował w Goeteborgu z czasem 59:31! Do walki o zwycięstwo włączą się też pewnie Etiopczycy Markebu Birke (życiówka: 1:00:14) i 22-letni Tesfaye Abera (1:00:32).
Program
Początek imprezy wyznaczono na godz. 10. Start półmaratonu został podzielony na strefy: czerwoną, żółtą i zieloną. Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o ustawienie się w odpowiednich strefach w zależności od koloru numeru startowego. Pamiętajmy o zmianie czasu. W nocy z 29 na 30 marca przesuwamy zegarki o godzinę do przodu!