Bieg na orientację - w samym środku wydarzeń

Trasa i mapa są nieznane przed biegiem. Zawodnik widzi ją po raz pierwszy w momencie startu. Nie na minutę, nie na dwie przed - w chwili gdy zaczynają odmierzać mu czas. Oglądanie zawodnika biegów na orientację w akcji jest rzadkością - ciężko nawet dotrzymać mu kroku tylko próbując się za nim utrzymać - nie mając w rękach mapy, nie musząc nawigować.

O tym jak mu dokładnie poszło dowiadujemy się jedynie jeśli biegał z pulsometrem i GPS-em. Stacje rozmieszczone przy każdym punkcie, który zawodnik musi podbić zbierają tylko czasy wejścia na poszczególne punkty. Ale co dzieje się "w krzakach"? Na GPS-ie widzimy, że zawodnik biegnie niemal po prostej - i w dodatku - pędzi jak szalony. A przecież w terenie nie ma znaków - do punktu tędy, teraz skręć w lewo, co jakiś czas musi zerkać na mapę. Sprawdzać gdzie jest, gdzie znajduje się punkt. A tętno? Bardzo stałe, zaskakująco wręcz. Mimo, że nawiguje, biegnie cały czas na bardzo wysokich obrotach.

Jak wyglądałby wykres totalnego amatora w biegach na orientację, ale mocnego biegacza? Jak Beskid Wyspowy - pod górę i w dół - co jakiś czas musiałby się zatrzymać, podumać chwilę gdzie biec, popatrzeć, zorientować mapę z kompasem, sprawdzić czy jest na dobrym skrzyżowaniu (bo amatorzy mniej chętnie wybierają warianty na azymut...), później, utwierdziwszy się w przekonaniu, że biegnie z grubsza dobrze - popędziłby co sił by znów się zatrzymać przy kolejnym punkcie orientacyjnym. Jeszcze raz zatem wracamy do pytania - jak to szaleństwo wygląda w rzeczywistości? Absolutnie niesamowicie, zwłaszcza, jeśli w dole ekranu możemy jednocześnie obserwować tempo, z jakim porusza się zawodnik.

Koniecznie zobaczcie Wojtka Kowalskiego - jednego z najlepszych zawodników biegów na orientację w Polsce w akcji - na 2,5-kilometrowej trasie w Portugalskim Crato. Zwróćcie uwagę na tempo biegu i na jego przebieg na mapie w prawym dolnym rogu. Obejrzyjcie zwłaszcza jeśli wydawało Wam się, że biegi na orientację to taka "turystyka w krzakach"...

Wojciech Kowalski w akcji. bieg na orientacje, orienteering from PZOS.tv on Vimeo .

Dołącz do nas na Facebooku.

Copyright © Agora SA