Biegniemy na setkę!

Policjanci i więźniowie, biznesmenki i nauczyciele, dzieciaki i spółki, kluby i gminy. Znamy już 400 organizatorów weekendu Polska Biega. Biegniemy po rekord - 100 tysięcy biegaczy. Weź w tym udział!

To już jest największa impreza biegowa w tej części Europy - w zeszłym roku biegały z nami 94 tysiące osób. W tym chcemy doliczyć się 100 tysięcy. Jeśli biegasz, jeśli chcesz zacząć, dołącz do tej gigantycznej grupy. Zorganizuj bieg (przepis - obok) albo wystartuj w jednym z biegów. Na mapie Polska Biega każdego dnia przybywa imprez organizowanych między 7 a 9 maja (zobacz na www.polskabiega.pl ).

Masz jeszcze ponad tydzień na organizację imprezy. To może być bieg po osiedlu, po plaży, po lesie, na stadionie... Nie chodzi o wyścigi. Chodzi o zabawę. Ale jeden raz szybkość zmierzyliśmy. W kategorii ''rejestracja'' najszybszy był Grzegorz Krukowski, nauczyciel wf. z Czermina na Podkarpaciu . Bieg na mapę Polska Biega wpisał już 12 marca, kilka minut po odpaleniu tej strony w internecie. - Zamarzył mi się maraton. Zacząłem śledzić biegowe strony i tak dotarłem do Polska Biega. W bieganiu podciągnął mnie kolega ze szkolnych lat i marzenie się spełniło - mam za sobą maratony krakowski i warszawski - opowiada Krukowski. - Robimy bieg drugi raz. Tak nam się spodobało, że teraz czekałem, żeby zgłosić naszą gminę. W zeszłym roku wystartowało 55 osób, w tym - kilkunastu dorosłych. Dzieciaki z Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego i ja nie wyobrażamy już sobie, żeby Czermina miało zabraknąć na tej biegowej mapie. W organizację włączyli się i dyrektor szkoły, i nauczyciele, i firmy z okolicy, i rodzice. Są dyplomy, batony, napoje, nagrody dla najmłodszego i najstarszego zawodnika. Pobiegniemy po stadionie LKS Victoria Czermin, a potem po lasku. Główny dystans to 3 km, dla młodszych są krótsze trasy: od 100 do 1200 m. Zarażam moich uczniów bieganiem. Mieliśmy taką uczennicę - po prostu genetycznie stworzona do biegania, miała rekord klubu na 3 km, ale nie chciało jej się trenować. Sam woziłem ją na treningi do Mielca, aż w końcu złapała bakcyla. Od roku mieszka w Mielcu, trenuje na poważnie długie i średnie dystanse. Jeszcze o niej usłyszymy!

Co jeszcze dzieje się na mapie Polska Biega? Ponad połowę imprezy organizują samorządy. Dalej są szkoły i kluby sportowe. Ale jest też wiele nieformalnych grup biegowych, np. Podwórkowy Klub Sportowy z Nowej Wsi Malborskiej (Pomorskie), Crazy Runners z Warszawy, Stowarzyszenie Młodych Demokratów w Miasteczku Krajeńskim (Wielkopolskie) i zakład karny w Uhercach Mineralnych (Podkarpackie). Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie organizuje ''połówkę komandosa'', czyli trzy kółka po 7 km w mundurze i z dziesięciokilogramowym plecakiem; w Zawadzkiem (Opolskie) zawody biegowe przygotowała siłownia Maximus, a właściciele neogotyckiego pałacu Mierzęcin (Lubuskie) zapraszają na pięciokilometrowe przełaje. Jak dotąd na miano najbardziej rozbieganego województwa zasługuje śląskie (42 zgłoszenia). Tuż za nim jest wielkopolskie (39) i dolnośląskie (37). Słabiutko z bieganiem stoi woj. podlaskie (11 biegów).

Przydatne linki: * Zarejestruj bieg * Gdzie pobiec? * Poradnik organizatora * Regulamin

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.