Aż cztery biegi w Warszawie

Ponad 540 biegów zostało zorganizowanych w weekend w ramach akcji ?Polska Biega - w tym kilkanaście w Warszawie i okolicach. To także rekord świata!

Organizatorzy akcji: "Gazeta Wyborcza", TVP Sport i "Jedynka" Polskiego Radia. Patronem jest 10. Poznań Maraton.

14 maja 2009 r.: W Warszawie biegi odbyły się w czterech miejscach. W sobotę kilkanaście osób biegło na dystansie 3 km wokół terenu Akademii Wychowania Fizycznego. Bieg zorganizował klub sportowy UKS Olimpus. Kulminacja przypadła jednak na niedzielę. W stolicy odbyły się trzy biegi. Pierwszy w ramach akcji Polska Biega i "Ścieżek biegowych Nike" odbywał się na Polu Mokotowskim. Ścigało się ponad 20 osób. Był też pięciokilometrowy bieg po Lesie Kabackim organizowany przez Klub Biegowy "Gymnasion", a także po parku Szczęśliwickim zorganizowany przez grupę Crazy Runners, czyli grupę przyjaciół, która na co dzień trenuje w ochockim parku. Do akcji Polska Biega przyłączyli się rok temu, aby pokazać, że bieganie może sprawiać radość ludziom.

Jeszcze przed rozpoczęciem biegu w miejscu startu zaczęli rozgrzewać się uczestnicy. - Pierwszy raz "biegliśmy z Polską" dwa lata temu - mówi Joanna Grochowska, uczestniczka biegu z grupy Biegamy z Ochotą. I dodaje: - Znamy się z parku z Crazy Runnersami, bo też biegamy po nim. Poza tym akcja jest na tyle fajna i świetnie promuje bieganie, że wstyd byłoby się nie włączyć - chwali Grochowska.

W biegu wzięło udział ok. 30 osób. Pobiegli dwoma pętlami (po 2,5 km) dookoła parku. - Najpierw zrobimy jedno kółko, a potem dla wszystkich chętnych drugie. Myślę, że i tak każdy pobiegnie - zachęcał przed startem Artur Szklarczyk z Crazy Runners.

Można powiedzieć, że w weekend biegała cała Polska. Imprezy zorganizowano w 544 miejscach. Tym samym ustanowiono nowy rekord świata w tej dziedzinie. Na Mazowszu biegi odbyły się też m.in. w Łomiankach, Legionowie, Pomiechówku, Ząbkach, Otwocku i Zalesiu Górnym.

Relacje z poszczególnych imprez na www.polskabiega.pl . Na stronie można też dodawać zdjęcia, zamieszczać podsumowania biegów. Znajdziemy też dużo porad, jak trenować i jak znaleźć do tego motywację, autorstwa m.in. Wojtka Staszewskiego, "Gazetowego" guru biegania.

Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby Polaków do biegania, a tych wszystkich, którzy myślą o dłuższych dystansach do startu w X Poznań Maratonie, który odbędzie się już 11 października.

Przeczytaj także: Biegam i wyglądam