Biegało Radomskie

To była rekordowa edycja organizowanej m.in. przez "Gazetę Wyborczą" akcji "Polska Biega". W całym kraju odbyło się ponad 540 biegów. W regionie radomskim kilkanaście

14 maja 2009 r.: W tym roku do akcji "Gazety" przyłączyli się organizatorzy masowych imprez biegowych z niemal wszystkich zakątków byłego województwa radomskiego. Miłośnicy biegania wystartowali w: Pionkach, Białobrzegach, Przysusze, Zakrzewie, Gzowicach, Odrzywole, Warce, Myśliszewicach, Nieznamierowicach, Gielniowie i Nowym Mieście nad Pilicą oraz w Radomiu. Trudno policzyć, ilu ludzi zachęciliśmy do aktywnego wypoczynku w całym kraju. Pewne jest natomiast, że w samym regionie radomskim liczba startujących w biegach o różnym stopniu trudności i na różnych dystansach grubo przekroczyła tysiąc.

Liczna grupa stanęła na starcie imprezy, która odbyła się w Warce. Organizatorem zmagań były Centrum Sportu i Rekreacji oraz klub biegowy Start-Pułaski Warka. Paweł Maciejewski, koordynator akcji w tej miejscowości, nie ma wątpliwości. - Ta akcja to strzał w dziesiątkę. Nasza impreza ma na celu popularyzację biegania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodszy z uczestników miał niewiele ponad cztery lata. W sumie w kilku kategoriach wystartowało ponad 400 biegaczy - mówił Maciejewski.

Z kolei organizatorzy akcji w Białobrzegach zaprosili do zabawy blisko 200 biegaczy amatorów. Mirosław Siurnik, odpowiadający za przebieg imprezy, powiedział, że były to niezwykle udane zawody. - Przystąpiliśmy do akcji po raz drugi. Podobnie jak przed rokiem, nie mogliśmy narzekać na frekwencję. Trasa biegów była malownicza. Zaczynaliśmy na stadionie miejskim, następnie uczestnicy pokonywali dystans w terenie leśnym. Wszyscy otrzymali od nas pamiątkowe koszulki akcji "Polska Biega". Tego typu impreza z pewnością odbędzie się u nas także za rok - oświadczył Siurnik, który zresztą sam biegł na jednym z dystansów.

Tymczasem w Pionkach lekkoatleci rywalizowali w samym sercu miasta. Każdy mógł się zgłosić, bowiem organizatorzy przygotowali dystanse zarówno dla najmłodszych adeptów, jak i seniorów. Pionkowskie biegi były niemal rodzinnym piknikiem. Do rywalizacji zgłosił się m.in. Marian Chołuń - 62-latek, który nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem ponadtrzykilometrowego dystansu. W innych kategoriach biegali jego syn Mariusz, a także wnuczek Bartek. Młodsi z rodziny Chołuniów zostali nawet zwycięzcami w swoich kategoriach.

- Rywalizowaliśmy na ulicach naszego miasta. W sumie wystartowało około 100 osób. Oczywiście nie liczyliśmy kibiców, których na trasie biegów nie brakowało - powiedział Michał Molendam, przedstawiciel organizatora.

Formę biegowej rekreacji wybrali także lekkoatleci z Odrzywołu. W tej miejscowości zmagania sportowe w ramach akcji "Polska Biega" zostały połączone z promocją obszaru chronionego doliny rzeki Drzewiczki. Z kolei w Przysusze w ramach akcji "Gazety" odbył się XXIX Bieg Szlakiem Walk Hubalczyków.

W Radomiu biegacze stawili się na Borkach nad zalewem. W kilku kategoriach wiekowych i na różnych dystansach rywalizowało blisko dwustu lekkoatletów. - Zorganizowaliśmy biegi dla przedszkolaków, wyczynowców i amatorów. Pogoda dopisała, frekwencja była imponująca, naprawdę była wspaniała zabawa - oznajmił Tadeusz Kraska, współorganizator zmagań. W biegu głównym na dystansie 7600 metrów wśród kobiet triumfowała Danuta Zatorska, natomiast w rywalizacji mężczyzn pierwszy na mecie zjawił się Artur Błasiński.

radoslaw.olchowski@radom.agora.pl