Poznań: Do maratonu gotowi? To na start!

Dwustu biegaczy przebiegło w sobotę 6 km wokół Jeziora Maltańskiego, inaugurując akcję Polska Biega w naszym mieście. W ten sposób zaczęły się przygotowania do dziesiątego poznańskiego maratonu

14 maja 2009 r.: - Lubię biegać. Zresztą mieszkam bardzo blisko - opowiadała nam tuż przed startem w sobotni ranek Ola z Konina. - Biegałam już w dwóch półmaratonach w Poznaniu, bo maraton to dla mnie jeszcze zbyt dużo. Bieganiem zaraził mnie narzeczony. Ja zaraziłam nim potem tatę, a narzeczony wujka, ciocię. Dzisiaj jesteśmy już dużą ekipą.

W sobotę na starcie przy amfiteatrze strawiło się około dwustu miłośników biegania. Na Malcie - w miejscu, gdzie od lat spotykają się biegacze - postanowili rozpocząć przygotowania do tegorocznego, 10. Poznań Maratonu. Wiadomo przecież że - aby w dobrej kondycji pokonać 42 km i 195 m - trzeba wcześniej potrenować.

Akcji ,Polska Biega patronują "Gazeta Wyborcza", telewizja WTK oraz portal epoznan.pl. Naszym partnerem w Poznaniu jest Klub Biegacza Maniac Poznań.

Pani Teresa ze Swarzędza od dwóch lat biega w klubie Maniac. - Ten start to dla mnie nie pierwszyzna - uśmiecha się, bo ma się czym pochwalić: - W tym roku zaliczyłam już maraton w Rzymie. Dwa razy biegłam też w maratonie w Poznaniu. Dziś przyszłam tu dla zdrowia. Bieganie to dla mnie forma odskoczni, odreagowania. To się doskonale sprawdza.

Szczupła blondynka z napisem ,,Mama Asia" na pasku startowym: - Ten start to moje pierwsze podejście. Dowiedziałam się o tym biegu dwa dni temu, trochę poćwiczyłam wokół domu i teraz wybieram się pierwszy raz na 6 km! Maraton? Może za dwa lata.

Wśród biegaczy nie zabrakło wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza, uczestnika wielu maratonów. - W niedzielę biegnę maraton w Pradze - zdradził.

Wiceprezydent żartował, że jego przygoda z bieganie zaczęła się w stanie wojennym. - Zdarzało się, że musiałem uciekać przed ubekami - mówił. I namawiał poznaniaków do biegania: - Warto się ruszać, uprawiać sport. A bieganie to najprostszą forma sportu. Nie potrzeba tu specjalnego sprzętu, choć wskazane są buty. Koszulka i spodenki na pewno leżą w każdej szafie. Bieganie pozwala cieszyć się życiem na co dzień.

Następne treningi w ramach akcji ,Polska Biega odbędą się 6 czerwca, 4 lipca, 1 sierpnia i 5 września. Organizatorzy przygotują cykl treningów dla grup o różnym stopniu zaawansowania w przygotowaniach do pokonania maratonu. Będzie profesjonalna rozgrzewka, trening, porady, jak ćwiczyć, odżywiać się czy dobierać stój sportowy.