Mogło nas pobiec 94 tysiące

W biegackim weekendzie Polska Biega pobiegło pewnie 6 tys. krakusów! A także 25 skazanych i trzech wychowawców w Wierzchowie

Przed weekendem w Krakowie wydano uczniom 4,5 tys. kart startowych. Cały czas trwa liczenie, ilu ich pobiegło. Potem w sobotę był bieg otwarty. Wystartowało 1500 osób.

Doskonale wypadł Wałbrzych, który wyrównał zeszłoroczny wynik - 1336 osób. Imponuje Grajewo (Podlaskie), gdzie w serii ulicznych "Biegów Wilka" pobiegło 969 osób. Świetnie też w Policach - 800 biegaczy, Świnoujściu - 537, Kaliszu - 515, Bydgoszczy - 500. W szkolnym biegu w Końskich (świętokrzyskie) wystartowało 538 uczniów.

Kolejny raz popisała się w naszej akcji czterotysięczna Krobia (Wielkopolska) - 650 osób! Oprócz biegania po lesie samorząd przygotował rodzinny piknik, paradę motorów z II wojny, losowanie nagród. Podobny był wyczyn Pustkowia-Osiedle, wioski na Podkarpaciu, gdzie mieszka 2700 osób, a polskabiegało 300.

Niesamowitą rzecz zrobili w Barwicach (Zachodniopomorskie). W czterotysięcznym miasteczku szkoła przygotowała w piątek zawody, w których ścigało się 412 uczniów. W sobotnich biegach - przygotowanych przez gminę - pobiegło ponad 300 dzieci ze świetlic wiejskich.

Nie frekwencja jest najważniejsza. Organizatorzy akcji - Robert Korzeniowski z TVP Sport i Piotr Pacewicz z "Gazety" - stale podkreślają, że nawet kilku biegaczy, gdzie dotąd nie biegano, to sukces. W dolnośląskiej Oławie rok temu w Polska Biega w parku miejskim truchtało pięć osób, teraz - 17. Mateusz Markowski, organizator: - Co roku więcej, i to najważniejsze!

We wsi Miąsowa (Świętokrzyskie) na "900-metrów-z-przerwami" wystartowała ósemka rodzeństwa z rodzinnego domu dziecka i ich dwie małe sąsiadki. Potem było pieczenie kiełbasek.

Najbardziej zaskoczyła nas lokalizacja biegu w Wierzchowie (woj. zachodniopomorskie). W sobotniej imprezie w zakładzie karnym udział wzięło 25 skazanych i trzech wychowawców. - Ze względu na ograniczone warunki lokalowe bieżnię przygotowaliśmy na boiskach, które normalnie służą do koszykówki. Były krótkie biegi i sztafeta. Wszystko własnym sumptem, numery poszyła pralnia, w bibliotece przygotowaliśmy dyplomy - wylicza Maciej Słomka, wychowawca.

Wojciech Obrzut z Tarnowa organizował bieg po raz pierwszy. Na starcie 4,5-km biegu w parku Sanguszków stanęło 120 osób, m.in. kilka tandemów rodzic - dziecko w wózku. - Nie spodziewałem się aż tylu ludzi. A tak mnie przestrzegali, że bez sensu, że się nie uda!

Do tej pory dostaliśmy informacje o frekwencji w 90 biegach. Pobiegło w nich łącznie 15,587 osób. 173 osoby na jeden bieg. Gdyby taka była średnia we wszystkich 544 biegach, oznaczałoby to, że w Polska Biega 2009 udział wzięło 94 112 osób.