Czy pobijemy rekord?

Do zeszłorocznego rekordu brakuje 49 biegów. Jeszcze zdążycie je zorganizować. Startujemy w weekend. Ale dziś biegową stolicą Polski jest Piątek

Dzisiaj, 5 maja 2009 r., z Piątku (woj. łódzkie) wyrusza Sztafeta Polska Biega. Z geograficznego środka kraju (19°28'E i 52°04'N) cztery ekipy rozbiegną się w stronę przygranicznych miast: Cieszyna, Słubic, Suwałk i Przemyśla.

Pokonają łącznie 1900 km w 245 godz. i spotkają się z mieszkańcami mijanych miejscowości.

A będzie ich aż 189. Wsie, miasta i miasteczka szykują się na przyjęcie Sztafety.

- Właśnie to jest najfajniejsze - mówi Sebastian Chmara, lekkoatleta, który w zeszłym roku prowadził Sztafetę do Gdyni, a teraz biegnie w ekipie do Słubic. - Wszędzie witają nas z otwartymi ramionami i obowiązkowo z jedzeniem. Uczniowie lokalnych szkół biegną z nami od rogatek do rogatek, grają gminne orkiestry, mamy gdzie spać i gdzie odpocząć. To jedyna okazja, żeby z czystym sumieniem zjeść chleb ze smalcem, którego w codziennej diecie biegacza nie ma.

Wśród uczestników tegorocznej Sztafety Polska Biega są sportowcy, dziennikarze, miłośnicy biegania, m.in. Robert Korzeniowski, szef TVP Sport, czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym, dziennikarze TVP: Przemysław Babiarz, Beata Sadowska i Maciej Kurzajewski, lekkoatleci: Artur Partyka (wicemistrz olimpijski w skoku wzwyż), Marcin Awiżeń (złoty medalista paraolimpiady w Pekinie na 800 m), bokser Dariusz Michalczewski, szef Tour de Pologne Czesław Lang, dwukrotny mistrz olimpijski w wioślarstwie Tomasz Kucharski, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia Wincenty Pipka, dziennikarz Radia TOK FM i TVN Kamil Dąbrowa, reporter "Gazety" Wojciech Staszewski.

- Jestem kapitanem drużyny do Cieszyna, ale urwę się już w Częstochowie. Stamtąd pojadę do Zakopanego, bo w weekend Polska Biega się żenię. Moja Sportowa Żona zgodziła się na mój udział w Sztafecie. Stwierdziła, że bieganie to ważna rzecz, dla Polski zwłaszcza - mówi Wojtek.

W ekipie Wojtka jest Beata Sadowska. Wczoraj mówiła nam, że trochę się boi: - Biegnę z samymi zawodowcami, a ja jestem tylko amatorem z wielką pasją. I odciskami na piętach po weekendzie w Tatrach. Do torby wpakowałam żelowe plastry.

W Sztafecie startują też członkowie Puma Running Team. Biegacze liczą na wasz doping. Sprawdź na www.polskabiega.pl - może trasa Sztafety prowadzi właśnie przez twoją okolicę.

Zobacz Kurzajewskiego i Sadowską w dresie, a potem zrób to, co oni. Już w najbliższy weekend w ponad 400 miejscach odbędą się krótkie biegi otwarte dla rozkochanych w bieganiu i debiutantów.