150 miejsc, gdzie możesz pokazać, na co cię stać

Już tylko cztery dni zostało Wam, kochani Czytelnicy, na treningi przed niedzielnym Biegiem Jesieni.

Proponujemy początkującym, by w środę i czwartek przebiegli po 4-5 km w wolnym tempie, dodając po parę odcinków szybszego biegu (po 1-2 min). W piątek dawka biegania powinna być o połowę mniejsza, w sobotę tylko lekki rozruch (trucht). Zawsze po treningu rozciąganie.

Biegający mają swój rytm treningowy, radzimy tylko, by dzisiaj i jutro postawili na wytrzymałość i siłę (dłuższy bieg w średnim tempie, podbiegi pod górkę lub na schody w jakimś parku, bieg przerywany ćwiczeniami). W piątek warto przypomnieć sobie o szybkości, za to zmniejszając normalną dawkę kilometrów, a w sobotę ograniczyć się do truchtu. Powtarzamy w kółko - zaczynajcie zawsze powoli, rozciągajcie się po biegu - to ochrona przed kontuzją.

Uwaga! Bywa już chłodno. Jeżeli się zgrzejecie (czego Wam serdecznie życzymy), łatwo się zaziębić. Ubierzcie się więc ciepło, ale lekko. Rada dla słabeuszy (czyli ludzi o nieodpornych na zimno uszach): załóżcie opaskę lub lekką czapkę.

W niedzielę liczymy na Waszą - wszystkich Was! - obecność na Biegu Jesieni. Sprawdźcie na mapie na www. polskabiega.pl, gdzie w okolicy będzie taki bieg. Możecie, ale wcale nie musicie biec w swoim mieście, zachęcamy, by wybrać się gdzieś na weekendowy wypad. Wiele mniejszych miejscowości przygotowało nie tylko bieg, ale też sporo atrakcji. I nagród!

Wybór mamy ogromny. Biegów będzie w całej Polsce około 150, a może więcej, bo zgłoszenia gmin wciąż napływają, przyjmujemy je jeszcze do piątku. Ostatnio dołączyły Wrocław, Kołobrzeg, są z nami Kraków (tam ma pobiec Robert Korzeniowski, współorganizator naszej akcji), Łódź, Poznań, Trójmiasto (Sopot), Katowice, Przemyśl, Rzeszów, a także mnóstwo mniejszych miast i miasteczek: Miasteczko Śląskie, Kalisz Pomorski, Suwałki, Opole Lubelskie, Trzebnica, Koluszki... I tylko nie ma Warszawy, co potwierdza opinię o stolicy, że jest zblazowana.

Jeżeli nawet nie wybierzesz się nigdzie na organizowany przez nas bieg, proponujemy, prosimy: pokaż, że i Ty biegasz. W niedzielę około południa wyjdź do parku, lasku czy potruchtaj na osiedlowej alejce. Polska biega!