Weekend Polska Biega 2015. Parkrun dołączył do akcji!

Już po raz trzeci biegi parkrun Polska przyłączają się do ogólnopolskiej Akcji Polska Biega, której wielki finał właśnie wystartował (22-24 maja).

TRWA 11. WEEKEND POLSKA BIEGA. PONAD 470 BIEGÓW, PONAD 107 TYS. UCZESTNIKÓW. DOŁĄCZ DO NAS!

Do świętowania 11. edycji największej akcji społecznej w kraju, po raz kolejny przyłączyły się biegi parkrun , które odbywają się 22 miastach Polski m.in.: Bydgoszczy, Cieszynie, Gdańsku, Gdyni, Kołobrzegu, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Rumi, Warszawie i w Żarach.

Parkrun wyróżnia się spośród większości imprez biegowych oddolnym i niekomercyjnym charakterem oraz zaangażowaniem w inicjatywę samych uczestników, którzy oprócz startowania, pomagają jako wolontariusze - Myślę, że najważniejszym i jednocześnie najbardziej zachęcającym faktem jest to, że bieg organizowany jest przez biegaczy dla biegaczy, czyli zupełnie za darmo. Wszystkie obowiązki związane z pomiarem czasu, oznakowaniem trasy, czy pilnowaniem porządku należą do wolontariuszy. Przyjść może każdy, a na start wystarczy przynieść ze sobą tylko kod kreskowy i dobry humor - zachęca Ewelina Kempa , uczestniczka parkrun .

60. bieg parkrun na 5 km w parku im. Poniatowskiego60. bieg parkrun na 5 km w parku im. Poniatowskiego Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Wyborcza.pl Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta

Największa cykliczna impreza w Polsce

W ubiegłym roku biegi parkrun w Polsce ukończyło 48 007 tysięcy osób, co najlepiej pokazuje ogromny potencjał największej, cyklicznej imprezy w Polsce. Fenomen biegów parkrun wynika przede wszystkim z rodzinnej, kameralnej atmosfery. W wielu lokalizacjach parkrun dochodzi do integracji biegowego środowiska i lokalnej społeczności. - Nie ma tu znaczenia kto jaki klub reprezentuje, kto jak trenuje. Czy systematycznie czy też sporadycznie. Przychodzimy i dobrze się bawimy, ale rywalizacji też nie brakuje. Niemal każdy jest w stanie pokonać 5 km biegiem lub marszobiegiem. Oczywiście znajdzie się zawsze ktoś niezadowolony, ale przecież tu nie walczy się o nagrody, a satysfakcję. I nawet nie tyle najlepsi, co najbardziej systematyczni otrzymują pamiątkowe statuetki. Pogoda też nie ma znaczenia. Najczęściej jest nawet przyjazna. Czy mróz czy upalne lato - biegacze meldują się na starcie - opowiada trójmiejska blogerka Agata Masiulaniec .

parkrunparkrun parkrun.pl parkrun.pl

Turystyka parkrunnowa

Coraz większą popularnością cieszy się "turystyka parkrunnowa" o czym można się przekonać, gdy na parkrun goszczą zorganizowane grupy uczestników, przyjeżdżające nie tylko przebiec tradycyjną piątkę, ale również poznać Polskę.

Również wśród krajowych uczestników "parkrunnowa turystyka" cieszy się wzięciem. To co wielu biegaczy podkreśla - że wystarczy raz się zarejestrować, wydrukować nadany kod i można za darmo rozpocząć sobotę w ponad 600 miejscach na świecie, w których rozgrywane są biegi parkrun. Oznaką, że ktoś ma za sobą spory staż biegowy, są koszulki przyznawane za liczbę ukończonych startów. Swoje pierwsze koszulki z numerem 10 (po 10 ukończonych biegach) otrzymują juniorzy. Dla seniorów poprzeczka ustawiona jest wyżej. Żeby otrzymać t-shirt trzeba ukończyć 50 biegów. Kolejne poziomy są przeznaczone dla najbardziej systematycznych uczestników: 100, 250 biegów i 500 biegów.

JAGODA GOROL

Rozpocznij weekend z parkrun!

Żeby wziąć udział w biegach parkrun , należy dokonać bezpłatnej rejestracji na stronie www.parkrun.pl/rejestracja , wydrukować nadanego kodu i przynieść go ze sobą na bieg. Więcej informacji na temat biegów można znaleźć na: www.parkrun.pl .

Materiały partnerów

zobacz buty do biegania i pulsometry