Miliony biegaczy, biznes wart fortunę - taka jest biegowa Polska AD 2015

Ponad 4 mln biegaczy, rynek wart prawie 2 mld zł, tysiące imprez w całym kraju - tak wygląda biegowa Polska AD 2015. Dziś - po 10 latach naszej akcji społecznej śmiało możemy powiedzieć - Polska JUŻ Biega!

TRWA 11. WEEKEND POLSKA BIEGA. PONAD 470 BIEGÓW, PONAD 107 TYS. UCZESTNIKÓW. DOŁĄCZ DO NAS!

Dziesięć lat temu hasło "Polska Biega" brzmiało jak życzenie. Dziś jest to oczywiste stwierdzenie. Biegają miliony Polaków, w większości miast praktycznie nie ma weekendu bez biegu. 22 października 2006 r. - podczas pierwszego finału akcji Polska Biega odbyły się 152 imprezy biegowe. Między 23 a 25 maja w czasie 10. weekendu Polska Biega ponad 135 tysięcy osób wystartowało w 620 biegach.

Polska Biega

W Polskim bieganiu zmieniło się wszystko. Od podejścia do trenujących zawodników, po standardowe wyposażenie biegacza . - Pojawienie się gdziekolwiek w stroju sportowym wzbudzało wśród gawiedzi duże zainteresowanie - wspomina Basia Muzyka, biegaczka z wieloletnim stażem. - W roku 2005 zegarki ze stoperami były znane. Znane były też pulsometry i dopiero na rynek wchodziła nowość - odbiorniki GPS, gdzięki którym można było sobie mierzyć trasę biegową i kontrolować tempo biegu. Biegacz z "elektroniką" wzbudzał zachwyt i zazdrość - dodaje. Dziś ciężko spotkać biegacza, który nie miałby zegarka z GPS lub smartfona z biegową aplikacją .

Polska BiegaPolska Biega Polska Biega Polska Biega

Biegowa Polska zmieniła się między innymi pod względem finansowym. Dziesięć lat temu rynek artykułów biegowych praktycznie nie istniał. Dziś w samej Warszawie jest 10 specjalistycznych sklepów biegowych. Suma wydatków na bieganie urosła z 5 mln zł do niebotycznej wartości - 1,8 miliarda złotych !

PRZECZYTAJ NIEZWYKŁE HISTORIE BIEGACZY >>

Polska Biega

Kolejna zmiana - biegamy nie tylko dla siebie. Dekadę temu akcja charytatywna polegająca na bieganiu była nie do pomyślenia. Dziś potrafimy biegać dla innych - na każdej imprezie biegowej spotykamy osoby biegnące w celach dobroczynnych. W największej tego typu akcji biegacze uzbierali 1 000 000 zł , pokonując łącznie ponad 80 mln km . To ponad 2000 okrążeń Ziemi!

Polska Biega

Zmieniło się też podejście kobiet do biegania. - Pamiętam dziwne spojrzenia ludzi siedzących na ławkach. Czasami czułam się jak ufoludek, a pytania "dokąd pani biegnie?" padały bardzo często - opowiada Zofia Wawrzyniak z bloga kobietybiegaja.pl. Dziś na biegowych trasach spotkać można niemal tyle samo pań, co panów. Trend ten widać także w zawodach biegowych - procentowy udział biegaczek w Półmaratonie Warszawskim wzrósł przez dekadę niemal trzykrotnie .

Polska Biega

Samych imprez biegowych mamy wielokrotnie więcej. Powstał ogromny rynek biegów, przybyło organizatorów. O ile w 2005 roku większość zawodów organizowana była przez społeczników i ośrodki sportu i rekreacji, dziś funkcjonują dziesiątki profesjonalnych firm, dla których organizacja biegów jest głównym zajęciem. Niemal każdy samorząd ma ambicję, by zorganizować u siebie maraton czy choćby zawody na 10 km . Nie dziwi to jednak, gdy spojrzymy na wykresy frekwencji. Przez ostatnie 10 lat wystrzeliły one w górę. Największy bieg masowy w Polsce - warszawski Bieg Niepodległości zanotował w tym czasie przyrost liczby uczestników o 600% !

Polska Biega

Ogromnie zwiększyła się różnorodność naszego biegania. W 2006 roku niemal nie organizowano zawodów innych niż biegi uliczne i przełajowe na dystansie od 5 km do maratonu . Dziś każdy, nawet najbardziej wybredny biegacz znajdzie coś dla siebie. Biegową mapę Polski pokrywają biegi uliczne, przygodowe, z przeszkodami , maratony górskie , biegi 24h, na orientację, ultramaratony , biegi z psami , biegi wegańskie itd. Osobną kategorię tworzą imprezy sportowe, w których bieganie jest tylko częścią rywalizacji - np. duathlony, triathlony czy rajdy przygodowe. Polska nie dość, że biega, to robi to w sposób niebanalny i bardzo zdywersyfikowany.

Polska Biega

Przez tych 10 lat akcji naszej akcji rozbiegaliśmy Polskę. Biega nas znacznie więcej, trenujemy i startujemy w zawodach znacznie świadomiej. Bez wątpienia Polska JUŻ Biega. Ale najpiękniejsze jest wciąż niezmienne - ogromna motywacja do tego, żeby ruszyć w świat i oddychać pełną piersią, otrzeć pot z czoła i mieć to wspaniałe poczucie wolności i radości - dodaje Basia Muzyka.

Polska Biega

Dołącz do nas i zarejestruj bieg Weekendu Polska Biega 2015 [KLIKNIJ]

Relacja z ubiegłorocznej edycji akcji [KLIKNIJ]

Śledź nas na facebooku - Weekend Polska Biega - Polska JUŻ biega! [KLIKNIJ]

Polska Biega

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty