Weekend Polska Biega 2015. Teraz Polska biega naprawdę

Dzisiaj dwóch. Dzisiaj jeden. A dzisiaj aż troje i w tym nawet jedna kobieta - bo to sobota. Tylu biegaczy spotykałem podczas długiego wybiegania w Lesie Kabackim 10 lat temu, kiedy zaczynała się akcja Polska Biega. Kiedy było cztery osoby, to uważałem, że Polska dała już taki dowód rozbiegania, że trzeba napisać o tym na blogu (staszewskibiega.blox.pl). Blog zresztą był wtedy jedynym zmieniającym się elementem "portalu" PolskaBiega.pl - teksty biegowe powstawały wtedy w "Gazecie" od wielkiego dzwonu. A dzwon bił dwa razy do roku - podczas jesiennej i wiosennej akcji.

Polska się rozbiegała i Polska Biega też ma w tym cegiełkę zasługi. Jakim cudem Piotrkowi Pacewiczowi udawało się przeforsować drukowanie w "Gazecie" w nakładzie przecież kilkuset tysięcy egzemplarzy planów treningowych do maratonu, kiedy w największych maratonach w kraju startowało kilkaset osób? Czapeczki biegowe z głów.

Teraz Polska biega naprawdę. Bieganie zmieniło się w rynek, z pełną ofertą butów i ciuchów biegowych, ofert planów i obozów biegowych, coraz większych lub coraz dziwniejszych biegów. Już nie wystarczy równo odmierzony dystans, musi być z plecakiem, z przeszkodami, na torze dla koni albo dookoła największego jeziora w Polsce. Skomercjalizowało się. Jestem ostatnim, który by na to narzekał, bo o taki kapitalizm nam w Polsce chodziło i o taki rozmach w bieganiu. Sam zresztą zostałem trenerem i się skomercjalizowałem. Ale sam czuję, że czegoś żal.

Jeszcze walczę o jak najlepsze wyniki na płaskim, ale coraz bliżej mi do lasu. Największe upojenie w zeszłym roku przeżyłem podczas beskidzkiego Biegu Siedmiu Dolin. A największy uśmiech, kiedy podczas treningu w Lesie Kabackim - na którym standardowo mijam 20-30 biegaczy - spotkam kogoś z tej dwójki-trójki weteranów. Pawła, Kostka, Zbyszka, Basię. Bo dla nas bieganie, to nie tylko fajny event, ale kawał życia.

Wszystkim obecnym PolskoBiegaczom życzę podobnej wytrwałości i podobnych emocji na dwudziestolecie Polska Biega.

Wojciech Staszewski