Za nami 10. Weekend Polska Biega! [WYSTARTOWAŁO JUŻ 130 546 BIEGACZY]

Zakończył się 10. Weekend Polska Biega! W ciągu 3 dni - od piątku do niedzieli odbyło się kilkaset biegowych imprez, w których wystartowało ponad 130 tysięcy biegaczy! Biegaliśmy w całej Polsce. W każdym województwie. Od Pomorza, po Tatry! Zobacz co się działo w Twojej okolicy!

SPRAWDŹ BIEGI W TWOJEJ OKOLICY!

Godz. 17:30 - Kończymy trzydniową relację z 10. Weekendu Polska Biega , w którym wzięło udział ponad 130 tys. osób ! Na podziękowania przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz możemy napisać, że po raz kolejny na wielkie słowa uznania zasłużyli organizatorzy ponad 600 imprez i wszyscy uczestnicy. Jesteście wspaniali!

To jednak nie koniec biegowych obchodów jubileuszowego Weekendu. Jeszcze wiele imprez (57) w ramach naszej akcji zostało zaplanowanych na kolejne tygodnie, które potrwają do końca czerwca.

Godz. 17:05 - Tyle się dzieje, że umknęła nam jeszcze jedna superciekawa impreza. W Jedlinie-Zdroju odbył się... bieg pod powierzchnią ziemi. Nie wierzycie? A jednak. 500 osób wystartowało w półmaratonie górskim na dystansie 23 km. Największą atrakcją był nieczynny tunel kolejowy o długości 1601 m.

Uczestnicy biegu pokonają 23 km trasy, z czego dokładnie 1601 m będzie prowadzić pod ziemiąUczestnicy biegu pokonają 23 km trasy, z czego dokładnie 1601 m będzie prowadzić pod ziemią Uczestnicy biegu pokonają 23 km trasy, z czego dokładnie 1601 m będzie prowadzić pod ziemią Uczestnicy biegu pokonali 23 km trasy, z czego dokładnie 1601 m prowadziło pod ziemią

Godz. 16:20 - W Kwidzynie odbył się kolejny bieg na terenie tamtejszego zakładu karnego. Dwunastu osadzonych rywalizowało na dystansie 3000 metrów.

Coraz częściej organizuje się zawody w zakładach karnych, jako jedną z form resocjalizacji. W październiku ubiegłego roku Damian Bąbol, redaktor serwisu Polskabiega.pl, wystartował w półmaratonie za murami więzienia w Rawiczu. Poniżej znajdziecie reportaż z tamtego wydarzenia.

Bieg ku wolności. "O czym marzę? Wyjść stąd i biec prosto"

Godz. 16:15 - Wow! W dotychczasowych imprezach w ramach 10. Weekendu Polska Biega wystartowało już 115 154 osób! Dziękujemy!

Godz. 15:30 - I jeszcze jedno zdjęcie 82-letniego Jana Morawca (w niebieskiej koszulce), który w Łodzi podczas Sportowego Pikniku dla Seniorów pobiegł na 1500 metrów. Czas? 8 minut i 13 sekund. Gratulujemy!

Łódź - Jan Morawiec podczas Sportowego Pikniku dla SeniorówŁódź - Jan Morawiec podczas Sportowego Pikniku dla Seniorów Fot. Maciej Tracz Fot. Maciej Tracz/MOSiR Łódź

Godz. 15:10 - Bydgoszcz też pobiegła. W biegach na dystansie 5 i 8 km wystartowało około 200 zawodników. Wśród biegaczy zostały rozlosowane nagrody ufundowane przez Kujawsko - Pomorski Związek Lekkiej Atletyki oraz "Express Bydgoski".

BydgoszczBydgoszcz Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta

Godz. 14:25 - Specjalnym gościem imprezy był Jan Morawiec (w środku), 82-letni mistrz świata z ubiegłorocznych mistrzostw świata weteranów w maratonie, które zostały rozegrane w brazylijskim Porto Alegre.

Sportowy Piknik dla SeniorówSportowy Piknik dla Seniorów Fot. Maciej Tracz Fot. Maciej Tracz/MOSiR Łódź

Godz. 14:05 - W Łodzi z okazji 10. Weekendu Polska Biega odbył się Sportowy Piknik Dla Seniorów zorganizowany przez MOSiR, w którym uczestniczyli osoby powyżej 55 lat.

Sportowy Piknik dla Seniorów w ŁodziSportowy Piknik dla Seniorów w Łodzi Maciej Tracz Fot. Maciej Tracz/MOSiR Łódź

Godz. 13:40 - W Koszalinie wystartował XII Międzynarodowy Bieg Wenedów na 1 milę i 10km. Zaplanowano również 18 biegów dla dzieci i młodzież. W sumie zawodach weźmie udział około 2 tys. osób!

Godz. 12:55 - Za nami już 40 niedzielnych biegów, w których wystartowało 8565 osób! W sumie w 10. Weekendzie Polska Biega wzięło udział 100 674 zawodników, a to jeszcze nie koniec!

Godz. 11.30 - Nie sposób opisać wszystkich biegów, które rozgrywane są w całym kraju w ramach Weekendu. Dlatego dziękujemy, że przysyłacie nam krótkie relacje z Waszych imprez. Oto jedna z nich: "Wczoraj (w sobotę) w XVIII Majkowskich Biegach Przełajowych wystartowało 565 osób. To drugi wynik w historii tej imprezy (przed dwoma laty było nieco ponad 600 zawodników). Burza krążyła wokół Kalisza od rana, jednak po raz kolejny aura okazała się łaskawa dla uczestników oraz organizatorów zmagań. Pierwsze krople deszczu spadły tuż po zakończeniu zawodów. Tradycyjnie na osiedlu Majków biegali przedstawiciele wszystkich pokoleń kaliszan. Najmłodsza uczestniczka urodziła się w lutym tego roku (oczywiście trasę pokonała w wózeczku), najstarsza miała 83 lata."

aa a Fot. Piotr Szymański, pomysłodawca i organizator MBP

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Godz. 10:30 - W Kielcach trwa " Piątka dla Bartka ", organizowana przez Damiana Orzechowskiego, naszego blogera , który od kilku lat prowadzi własną akcję społeczną "Biegnę, żeby Bartek mógł biegać". Bartek to syn Damiana. Urodził się bez lewej stopu.

- Startowe to wpłata na konto fundacji Bartka, która w całości pójdzie na jego leczenie. Minimum 10 zł - mówi Damian Orzechowski.

Zainteresowanie biegiem charytatywnym dla 3-letniego chłopca z Kielc jest ogromne. W całej Polsce. Stąd pomysł na Wirtualną Piątkę dla Bartka. Każdy, kto chce może włączyć się do biegu. Wystarczy dołączyć do wydarzenia założonego na Endomondo i 25 maja w miejscowości, w której się znajdujemy, przebiec 5 km dla Bartka.

Więcej o inicjatywie Damiana przeczytacie na jego blogu "nasz maraton"

Bartek i jego tata Damian OrzechowskiBartek i jego tata Damian Orzechowski fot. Paweł Mazanka fot. Paweł Mazanka

Godz. 9:30 - Niedzielne bieganie zainaugurowano w Stargardzie Szczecińskim. O godz. 9. przy Bramie Pyrzyckiej rozpoczął się trening dla biegaczy i Nordic Walking. W zajęciach na stargardzkich Plantach mógł wziąć udział każdy chętny, kto chciał aktywnie rozpocząć niedzielny poranek - bez względu na poziom wytrenowania. I super! 10. Weekend Polska Biega, to nie tylko zawody i poważne ściganie, ale również spotkania i zabawy biegowe.

Godz. 9:00 - Dzień dobry! Trwa trzeci dzień 10. Weekendu Polska Biega. Dziś ponownie będziemy dla Was relacjonować biegi z okazji tej wyjątkowej akcji. Jak na razie wzięło w niej udział ponad 90 tys. osób. W sobotę w Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run w sumie w zawodach dla dzieci, niepełnosprawnych oraz biegu głównym na 10 km wystartowało blisko 4 tys. zawodników.

Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann RunBieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Więcej zdjęć i relację z tego biegu można zobaczyć TUTAJ .

Sobota, 24 maja:

Godz. 17:00 - Na zakończenie dzisiejszej relacji wrzucam PRZEpozytywne zdjęcie, które dostaliśmy od Piotrka. Piotrek biegł dzisiaj w poznańskim parkrunie i jest autorem jednego z genialniejszych haseł biegowych: "Produkuję endorfiny". Nie wiem ile endorfin mogło wyprodukować 87 718 biegaczy, którzy dotychczas pobiegli w 10. Weekendzie Polska Biega, ale wiem, że biegacze to najszczęśliwsi ludzie na świecie!

Do jutra! Zbierajcie siły, przed nami dziesiątki kolejnych biegów! [magda]

produkuję endorfinyprodukuję endorfiny Fot. P.Kotowski Fot. P.Kotowski

Godz. 16:20 - dostaliśmy zdjęcie z zakończenia biegu na terenie Ambasady RP w Moskwie. Rewelacja!

bieg ambasada rpbieg ambasada rp Fot. G.Teleśnicki, Ambasada RP w Moskwie. Fot. G.Teleśnicki, Ambasada RP w Moskwie.

Godz. 15:30 - rano, w trzynastu lokalizacjach w całym kraju odbyły się biegi parkrun - dziś specjalne, w ramach naszego jubileuszowego Weekendu Polska Biega. Parkrun to cotygodniowe, bezpłatne biegi na 5km z pomiarem czasu.

W Krakowie, gdzie wystartowało 136 zawodników, pierwsze miejsce zajął Maciej Lubieniecki z rewelacyjnym czasem 17:06.

Wyjątkowo uroczyście było dzisiaj w Łodzi. Tam odbyła się setna edycja biegu! Triumfował Piotr Kędzia, dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich z Aten i Pekinu. Osiągnął czas 18:29. Zobaczcie relację i zdjęcia z łódzkiej edycji Parkrunu: 100. edycja ParkRun Łódź

Statystyki pozostałych biegów: Łódź 150 uczestników, Kraków 136, Poznań - 125, Warszawa-Praga - 110, Cieszyn 53, Wrocław 40, Leszno 43, Konstancin-Jeziorna 37.

10. Weekend Polska Biega10. Weekend Polska Biega Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Wyborcza.pl Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

Godz. 14:15 - Polacy biegają nie tylko w Polsce! Jeden z dzisiejszych biegów odbywa się na terenie Ambasady RP w Moskwie. Właśnie pierwsi uczestnicy weszli na teren Ambasady.

Bieg w MoskwieBieg w Moskwie fot. G. Teleśnicki, Ambasada RP w Moskwie fot. G. Teleśnicki, Ambasada RP w Moskwie

Godz. 14:00 - A tak się zakończył Bieg 6-ka w lesie w Rosochach. Wszyscy pozytywnie zmęczeni i zadowoleni. - A jeszcze w przeddzień biegu było groźnie, bo boisko na którym miały się odbyć zawody bardziej nadawało się do sadzenia ryżu niż na imprezę lekkoatletyczną - mówi Romuald Natkański, organizator biegu. Ale szczęście sprzyja lepszym. Udało się opanować sytuację i impreza wyszła znakomicie. Wystartowało 109 uczestników w każdej kategorii wiekowej!

Bieg "6-stka w lesie" w Rosochach w ramach 10. Weekendu Polska Biega

Godz. 13:00 - "Bieg Ulicą Piotrkowską". W Łodzi swoje biegi zakończyły już dzieciaki. Wszyscy wyczekują teraz biegu głównego - na 10 km. Start o godz. 18:30. Łącznie wystartuje ok. 5000 osób. To nasz Weekendowy rekord!

Testcoopera.pl/lublinTestcoopera.pl/lublin Testcoopera.pl/lublin Testcoopera.pl/lublin

Godz. 12:00 - tymczasem w Lublinie trwa Test Coopera dla Wszystkich! Przyjdźcie się sprawdzić w biegu na 12 minut. Test jest bezpłatny. Zachęcamy wszystkich, także tych początkujących biegaczy! Dystans można przebiec, przejść - dowolnie. Każdy uczestnik dostaje certyfikat ze swoim wynikiem, napój, a pierwsze kilkadziesiąt osób także pamiątkowe koszulki.

Wejherowo biegaWejherowo biega fot. Wejherowo.pl fot. Wejherowo.pl

Godz. 11:00 - Wejherowo pobiegło! Ponad 700 biegaczy!!! Jesteście niesamowici!

Godz. 9:00 - Robi się gorąco. Ruszyły kolejne 44 biegi! Ale prawdziwa kulminacja przed nami. O godz. 10:00 wystartuje aż 76 imprez!

Godz. 8:30 - Witajcie! Dziś od samego rana relacjonujemy co się dzieje na trasach biegowych imprez w ramach 10. Weekendu Polska Biega. Jako pierwsi ruszyli dzisiaj uczniowie szkół w Opatowie i Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 im. Czesława Miłosza w Rybniku. Powodzenia!

Piątek, 23 maja:

Godz. 19:30 - O 19 wystartował ostatni zaplanowany na dziś bieg - w Uniejowie. Łącznie w 154 rozegranych imprezach pobiegło ponad 26 tysięcy biegaczy! Jutro i w niedzielę kolejne biegi. Najbardziej gorąco będzie w sobotę - czeka nas aż 245 imprez! Na dziś kończymy relację. Do jutra!

Zobacz zapowiedzi sobotnich i niedzielnych imprez w ramach Weekendu Polska Biega

Godz. 17 - wystartowali kolejni biegacze w Działdowie, Brzegu, Ostaszowie, Unisławiu, Gryfinie, Ornontowicach, Sobótce, Brzeszczach, Rejowcu fabrycznym i Mrągowie. Na tym nie koniec! Ostatni bieg rozpocznie się o godz. 19:00.

Godz. 16 - Spływają kolejne relacje! Tym razem kilka słów z Gąbina (woj. mazowieckie). - Bieg rozpoczął się na Starym Rynku. Naszymi uczestnikami byli głównie uczniowie ze szkół z terenu miasta i gminy Gąbin, ich opiekunowie oraz kilka osób dorosłych włącznie z Burmistrzem Miasta i Gminy Gąbin - Krzysztofem Jadczakiem. Razem biegło ok. 225 osób. Wszystkim biegaczom zapewniliśmy wodę oraz poczęstunek. Po biegu na biegaczy czekało losowanie symbolicznych nagród oraz medali przygotowanych specjalnie na tę okazję. Ponadto szkoły otrzymały dyplomy za udziału w akcji - relacjonuje Andrzej Świerzyński z Urzędu Miasta i Gminy w Gąbinie.

Wejherowo biega fot. materiały organizatora

Godz. 15 - Po raz trzeci biegaliśmy dziś w Zakładzie Karnym w Koszalinie. W akcji wzięło udział dziewiętnastu osadzonych. Biegi odbyły się na trzech dystansach: bieg indywidualny na dystansie 1000 metrów, bieg sztafetowy na dystansie 330 metrów oraz bieg poza terenem Zakładu Karnego na dystansie 2000 m wspólnie z wychowawcą ds. kulturalno-oświatowych oraz funkcjonariuszem działu ochrony. - Zawody sportowe odbyły się przy udziale licznej publiczności złożonej z osadzonych, która gorąco dopingowała uczestników biegu. Dla zawodników była to okazja do sprawdzenia swojej kondycji. Ważnym aspektem jest też fakt, że biegacze startowali nie tylko indywidualnie, ale również drużynowo, dzięki czemu uczą się odpowiedzialności za wynik drużyny - podkreśla por. Paweł Szajner, koordynator biegu.

Godz. 13:00 - jak na razie w dzisiejszych biegach wzięło udział 20 tysięcy biegaczy! Startują kolejni!

Godz. 12:00 - biegamy też w Zakopanem! Tamtejszy MOSiR zorganizował bieg na dystansie 3 km, prowadzący przez Centralny Ośrodek Sportu - miejsce, gdzie trenują najlepsi sportowcy, a wśród nich Justyna Kowalczyk! - Jako pierwszy na linii mety pojawił się Mariusz Giżyński, mistrz Polski w półmaratonie z 2009 roku. W biegu startował także m.in. Przemek Sobczyk, zwycięzca znanego biegu ultra Granią Tatr. Łącznie mieliśmy prawie 300 biegaczy - relacjonuje Leszek Behounek, dyrektor MOSiR Zakopane.

Wejherowo biega fot. materiały organizatora

Godz. 11:00 - dołączają kolejne miejsca! Blisko 70 niepełnosprawnych osób wzięło udział w symbolicznym biegu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Organizatorem biegu jest Janusz Bukowski, prezesa Stowarzyszenia Dać siebie innym. Piękna inicjatywa! Brawo Panie Januszu!

Rozmowa z Januszem Bukowskim o jego inicjatywach

Tak wyglądał start tego niezwykłego biegu:

 

A tutaj chwilę po biegu:

Symboliczny bieg osób niepełnosprawnych na Stadionie Narodowym w Warszawie Symboliczny bieg osób niepełnosprawnych na Stadionie Narodowym w Warszawie  fot. Damian Bąbol fot. Damian Bąbol

Godz. 10:30 - rozkręcamy się! Biega z nami kilkadziesiąt kolejnych miejscowości: Kunów, Ciechanów, Bolesławiec, Strzelin, Włocławek, Solec Zdrój, Antoniówka Świerżowska, Uherce Mineralne, Przyłęk, Koszalin, Grudziądz, Gąbin, Leśnica, Zdów, Tuszyn, Wyszków, Sulęczyno, Uniejów, Jastarnia, Czerwonka, Czernin, Komarów-Osada, Bydgoszcz, Wszechświęte, Wrześnica, Dobrodzień, Ośno Lubuskie, Gorzkowice, Włodowice, Roztoka, Częstochowa, Suwałki, Lubaczów, Sompolno, Karlino, Opole, Jankowice, po raz drugi dzisiaj Łódź, Brzozie, Mielnik, Dąbrowa Górnicza, Rewal, Kobylanka, Bartoszyce, Żuromin, Niemce, Trzebnica, Moryń, Gniezno. Uff... Atmosfera coraz bardziej gorąca! Pogoda też nam sprzyja - mamy piękne słońce!

Godz. 9:00 - Skoczów, Brody, Barwice, Brzyska, Pszczółki, Ostrówek, Bircza, Wola Wierzbowska, Skępe, Wicko, Sławoborze, Szydłowiec, Oświęcim, Krośnice i Łódź - w tych miejscowościach rozpoczęły się kolejne imprezy w ramach 10. Weekendu Polska Biega! Na razie biega głównie młodzież szkolna, ale już wkrótce dołączą rzesze dorosłych! :)

Godz. 8:00 - startuje pierwszy bieg - w Katowicach! Organizatorami imprezy są nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1. W imprezie startują dzieci i młodzież w różnych kategoriach wiekowych. Każdy otrzymuje na mecie słodki poczęstunek, a dla najlepszych przewidziane są nagrody. - Uczestniczymy w akcji już od kilku lat i z roku na rok frekwencja rośnie! - podkreśla Agnieszka Chodzidło, koordynatorka biegu.

Przed 23 maja odbyło się 80 imprez. Jedną z nich był Bieg Lwa - Półmaraton w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem. W zawodach - na 3 dystansach - półmaratońskim, biegu na 7 km oraz w biegach dzieci i młodzieży uczestniczyło blisko 2 tysiące osób! Warto dodać, że w biegu wzięli udział biegacze z polskiej czołówki, m. in. aktualni mistrzowie Polski w półmaratonie - Olga Ochal i Marcin Błaziński!

Symboliczny bieg osób niepełnosprawnych na Stadionie Narodowym w Warszawie fot. Amadeusz Juskowiak

Przeczytaj o imprezach, które się odbyły w poprzednich tygodniach!

Akcja  Weekend Polska Biega powstała w 2006 roku. Od tego czasu, co roku w wielkich miastach i małych miejscowościach szkoły, kluby sportowe, MOSiR-y, a także biegowi pasjonaci organizują w ramach akcji biegi i spotkania biegowe. Czasami są to imprezy na kilka tysięcy biegaczy. Innym razem to biegowe festyny z zawodami dla dzieci. A czasami po prostu spotkania grup znajomych.

W ubiegłym roku w 651 imprezach wystartowało ponad 110 tysięcy osób. W piątkowy poranek zarejestrowanych było blisko 600 biegów, a szacunkowa liczba uczestników to ponad 120 tysięcy ! Rejestracja trwa do końca dnia w sobotę, 24 maja.

Zobacz, jak było w 2013 roku!

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śledź nas na  Facebooku i Twitterze  @PolskaBiega

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.